Egymás után álltak le a gyártósorok.
Kiderült, annyira nincs kereslet az akkumulátorokra, hogy 2024 végén már csak
kapacitása 30-40 százalékán működött a gödi Samsung-gyár.
A gyárat december végén már három hétre teljesen le kellett állítani – írta pénteken a telex.hu. Az is kiderült, hogy a gyárból az elmúlt egy évben több mint kétezer külsős dolgozót küldtek el (!). Eközben a magyar vezetők egy része is távozott, belső konfliktusok miatt.
Összedől az orbáni gazdaságpolitika hibásan megépített tartóoszlopa
A portál emlékeztetett, hogy a cégcsoport globálisan is bajban van. A kormány szerint ennek ellenére „minden rendben van” (sic!) a több tízmilliárd forinttal támogatott gödi üzemmel.
Megírtuk, hogy február közepén brutális tény látott napvilágot: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján
egy év alatt 51 százalékkal esett vissza a hazai akkumulátorgyártás volumene.
Ráadásul Győrffy Dóra közgazdász, a Corvinus Egyetem professzora már 2024 októberében figyelmeztetett. Azt mondta,
„Magyarországon nincs semmi, ami az akkumulátorgyártáshoz szükséges.”
Hozzátette:
- nincs technológia,
- az energiát importáljuk hozzá,
- ráadásul Oroszországból, ami miatt állandóan fennáll a veszély, hogy szankciók lesznek.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy 2024-ben nyitották meg a koreai SK iváncsai óriásgyárát. Eszerint 2024 decemberében
három magyarországi akkugyárban készítettek el feleannyi akkumulátort,
mint 2023 decemberében kettőben – összegzett a portál.
Kapcsolódó: Ez rettenetes: Újra magzatkárosító anyagot engedett a környezetbe a gödi akkumulátorgyár
Nem jött be Orbánék számítása, gondok vannak az akkumulátorgyártással
Megírtuk, 2024 nyarán vészhelyzetet hirdetett a világ egyik vezető – Magyarországon is gyártási tevékenységet végző – akkumulátorgyártója. A dél-koreai SK On bejelentését azzal indokolta, hogy ügyfelei csalódtak az európai és az amerikai elektromosautó-eladásokat illetően – írta a Financial Times.
A dél-koreai SK On – amely a világ negyedik legnagyobb elektromos jármű (EV) akkumulátorgyártója – a kínai CATL és BYD, valamint a dél-koreai LG Energy Solution mögött helyezkedik el a globális piacon, azonban már
tíz egymást követő negyedévben veszteséget jelentett, mióta 2021-ben levált az anyavállalatáról.
30-40 százalékára csökkentették a kapacitást
A Samsung SDI itthon 2017-ben kezdett akkumulátorokat gyártani. 2023 végére már havi 16 milliós kapacitást értek el.
A portál forrása szerint ekkoriban, egy rövid ideig le is gyártottak havi 15-16 millió akkumulátorcellát, a kereslet azonban gyorsan csökkenni kezdett. 2024 első negyedévére
a gyártás a kapacitás 80-90 százalékára esett vissza,
a második negyedévben már 60 százalékra. A harmadik negyedévben 50 százalék alá, a negyedikben pedig körülbelül 30-40 százalékra.
Ezek a számok megegyeznek a KSH hazai akkumulátorgyártásról szóló statisztikájával is. A portálnak a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) azt írta:
„A termelési kapacitása esetében határozottan kisebb mértékű csökkenés történt, mint ahogy azt a kérdés sugallja.”
Arra már nem válaszoltak, hogy decemberben miként mérséklődött 51 százalékkal a hazai akkugyártás volumene, ha csak kis mértékű volt a csökkenés.
Kapcsolódó: Forrnak az indulatok: Nekimentek a civilek a kormányhivatalnak a gödi Samsung-gyár miatt
Rengeteg közpénzt toltak bele
Megtudták, a gödi gyárban a kereslet csökkenésével egymás után álltak le a több tízmilliárd forintból kiépített gyártósorok. Több ezer külsős munkást küldtek el, de a Samsung hivatalos alkalmazotti létszáma csak 300-zal csökkent. Az egyik forrás szerint ezt
az állammal kötött támogatási szerződések miatt tartani is akarják.
A magyar állam ugyanis különféle egyedi támogatási döntések keretében sok tízmilliárd forint közpénzt fordított már arra, hogy a Samsung hazai beruházásait segítse. A portál megtudta, hogy december második felében
teljesen leállt a Samsung gyára.
A leállás tényét több helyről is megerősítették.
A KKM erre úgy reagált:
„A Samsung SDI 2024-ben is folyamatosan gyártott és teljesítette megrendeléseit, a gyár működése pedig 2024-ben sem állt le, hanem a szokásos éves karbantartási munkálatokat végezték el, amelyek a hatékony és biztonságos működés érdekében minden évben szükségesek.”
Fordult a kocka
A villanyautókra igényelhető állami támogatások kifutásával és a piaci trendek megfordulásával 2024 elején megtorpant, majd elkezdett bezuhanni az elektromos autók eladása. Ezért a gyártók a korábbinál kevesebb megrendelést adtak le, emellett bizonyos elektromos modellek kivezetéséről döntöttek. Az utóbbi időben pedig Európában is nagyon lelassult az elektromos autókra való átállás.
A Korea Herald arról tájékoztatta a lapot, hogy a Samsung SDI eladásai 2024-ben éves szinten globálisan is 23 százalékkal estek vissza, amely az utolsó negyedévben csaknem 29 százalékos visszaesést jelent.
Magyar vezetők távoztak a gyárból
A gödi Samsungnál az elmúlt években sok fontos munkavállaló távozott. Az információk szerint onnan eredt a konfliktus, hogy a Samsung SDI egy sor területen
nem tartja be a rá vonatkozó szabályokat, és a magyar hatóságok nem is nagyon igyekeznek betartatni azokat (!).
Felidézték, hogy értesüléseik alapján a Samsung a legmagasabb szinten van bekötve a magyar kormányhoz, ahonnan igyekeznek minden, a cég működése elé gördülő akadályt elhárítani.
Azt is hallották, hogy volt olyan hatósági ellenőrzés,
amit felső utasításra állítottak le.
Forrásaik arról is beszéltek, hogy a környezetvédelmi szempontból problémás szabálytalanságok és a koreai vezetők magyar viszonyokkal összeegyeztethetetlen elvárásai miatt a cégen belül is komoly feszültségek alakultak ki. Az iparűzési adóra is kedvezményt kaptak eleinte, a 2 helyett csak 1 százalékot kellett fizessenek.
Ám a Demokratikus Koalíció és más ellenzéki képviselők szavazatával a Pest megyei közgyűlés 1-ről 2 százalékra emelte vissza a gödi Samsung-gyár által fizetendő iparűzési adó mértékét 2024 októberében.
A Samsung működése számos jogi kérdést felvetett, egy bíróság tavaly tavasszal felfüggesztette a cég működéséhez szükséges engedélyt. Enélkül elvileg csak kapacitásuk 1,6 százalékán gyárthattak volna. Nem csökkentették ennyivel a termelésüket, és öt hónap után egy másik bíróság
gazdasági érdekre hivatkozva visszaadta az engedélyüket
– közölték.
Kapcsolódó:
FRISS: A DK népszavazást indított, hogy megakadályozzák a gödi Samsung-gyár további terjeszkedését
A szakértő figyelmeztetett: Súlyos ára lesz Orbánék gazdasági ámokfutásának