Súlyos vádak érték az Operaházban ámokfutó Ókovács Szilvesztert.
Veszélybe kerültek az Operaház dolgozói Ókovács eszelős módszerei miatt
Kritikus hangvételű levélben kérték számon Ókovács Szilveszteren a Magyar Állami Operaháznál történt elbocsátásokat a szakszervezeti vezetők. Jelezték, a felmondások valódi célja a megfélemlítés és a megtorlás, a kirúgott dolgozók többsége pedig annyira kilátástalan élethelyzetbe került, amely miatt
egyéni tragédiák bekövetkeztétől is okkal kell tartani
– hívta fel a figyelmet beszámolójában az index.hu.
Ókovács Szilveszternek, az Operaház főigazgatójának két levelet is címzett Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSz) elnöke és Rotter Oszkár, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének (MZTSz) elnöke.
„Az ígéreted, mint oly gyakorta, most sem tartottad”
„A Magyar Állami Operaház munkavállalóinak sokasága ez év márciusában a társadalom részéről elismerést és szolidaritást kiváltó egyhetes sztrájkot tartottak, amelynek eredményeképpen kollektív szerződés és a 2024. évre vonatkozó jelentős béremelést tartalmazó megállapodás született”
– írták első levelükben, majd egy korábbi kijelentésével is szembesítették Ókovács főigazgatót.
„A sztrájkot követő nyilatkozataidban kijelentetted, hogy egyetlen munkavállalónak sem kell tartania a sztrájkban való részvétel miatti retorziótól.
Az ígéreted, mint oly gyakorta, most sem tartottad, mivel a sztrájkban részt vevő munkatársadat létszámleépítés ürügyén sok más társával egyetemben elbocsájtottad”
– fogalmaztak a levélben.
Kapcsolódó: Visszanyalt a fagyi: Dübörög a sztrájk az Operaházban, Ókovács Szilveszternek furcsa ötlete támadt
Miért rúgja ki az Operaház dolgozóit Ókovács?
A szakszervezeti vezetők levelükben azt írták:
„az elbocsájtások indoklása álságos, mivel a valós cél a megfélemlítés, a megtorlás,
és az ebben döntők egy részénél az elbocsátottakkal szemben táplált ellenszenv volt.
Amelyben sajnálatosan azon munkatársaid vállaltak oroszlánrészt, akik bár nem sztrájkoltak, sőt közülük a művészeti igazgató nyíltan szidalmazta a sztrájkolókat és a velük szolidáris munkatársakat, mégis a sztrájk legnagyobb haszonélvezőivé váltak, mivel a bérmegállapodásból adódóan a társulat tagjai közül ők részesülnek a legmagasabb összegű bérfejlesztésben.
Közben az általuk kiválasztott, elbocsátott munkavállalók zöme kilátástalan élethelyzetbe került,
amely miatt egyéni tragédiák bekövetkeztétől is okkal kell tartani. Ezért a munkáltatótól a leghatározottabban
követeljük, hogy a létszámleépítés címén foganatosított felmondásokat azonnali hatállyal vonja vissza”
– közölték, hozzátéve: a követelésük teljesülése miatt kollektív munkaügyi vitát kezdeményeznek. Az egyeztető eljárás első tárgyalási időpontjául 2024. július 1-jét jelölték meg. Amennyiben az egyeztetések nem hoznak eredményt a törvényben előírt határidőn belül, akkor a munkaügyi vitát lezáró megállapodásig ismét sztrájkfelhívást fognak kiadni – hangsúlyozták.
Az Operaház azonnal közleményt adott ki, miután kitört a botrány
A lap kérdésekkel fordult az elbocsátásokkal kapcsolatban a Magyar Állami Operaházhoz.
„A Magyar Állami Operaház a hatályos jogszabályokat betartva eleget tesz a szakszervezetekkel folytatandó tárgyalási kötelezettségeinek. Ennek időpontját a nyári szabadságolások ugyanakkor módosíthatják.
Az OPERA munkavállalóinak kb. 1,4 %-át – 19 főt – érintő elbocsátásokat az intézmény végrehajtja a szakszervezetekkel a sztrájktárgyalások során egyeztetett formában”
– közölte az intézmény.
Kapcsolódó:
Elhúzták Ókovács Szilveszter nótáját: Sztrájkba kezdtek az Operaház dolgozói
Kitört a botrány az Operaházban: Lemondott a karmester Ókovács Szilveszter dermesztő húzása miatt