Vérszemet kapott Orbán embere: Navracsics szerint „jogellenes”, hogy sztrájkba kezdtek a közalkalmazottak

Navracsics minisztériuma jogellenesnek és kudarcosnak nevezte a közalkalmazottak sztrájkját.

„Kudarcos”-nak, „politikailag átlátszó”-nak és „jogellenes”-nek minősítette szerdai közleményében a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) a köztisztviselők sztrájkját.

A KTM szerint a munkabeszüntetést támogató Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke a szakmai munka helyett „nyíltan politikai akciót szervezett” – írta az MTI.

Sokkolóan alacsony az ügyfelekkel dolgozó tisztviselők bére

Beszámoltunk arról, hogy megelégelték a közszolgálati dolgozók, hogy az elmúlt években elmaradt a bérek fejlesztése. Az MKKSZ elnöksége úgy döntött,

sztrájkot hirdettek 2025. április 23-ára.

Boros Péterné, a szakszervezet elnöke már februárban jelezte: bár a kormányhivatali dolgozók 20 százaléka – főként vezető beosztású tisztviselők – kapott béremelést, az ügyfelekkel dolgozóknak 2022 óta nem volt bérfejlesztése.

Az ő havi bérük nettó 250-350 ezer forint között van.

Navracsicsék felháborodtak

A minisztérium szerdán nem az elképesztően alacsony béreken háborodott fel, hanem a bérfejlesztésért kiálló sztrájkon (?).

„A mai sztrájkról a bíróság is kimondta: jogellenes. Az MKKSZ tehát néhány ellenzéki önkormányzattal összejátszva megtévesztette az akcióban részt vevő önkormányzati dolgozókat”

– írta közleményében a Navracsics Tibor vezette tárca.

Úgy vélekedtek, a kormánytisztviselők közül senki, és az önkormányzati tisztviselőknek is csak a töredéke adta ehhez a nevét. Azt írták, a Fővárosi Törvényszék döntése alapján a szakszervezet által április 23-ra tervezett munkabeszüntetés

„jogellenes, a minisztérium ezért nem is tárgyalt, és nem is tárgyalhatott az érdekképviselettel” (sic!).

Mint írták,

„jogszerű kezdeményezés esetén a tárca természetesen eleget tesz kötelezettségeinek, de fontos hangsúlyozni: a kormány – a sztrájk jogosságától vagy jogellenességétől függetlenül – elkötelezett a köztisztviselők és kormánytisztviselők illetményének emelése mellett.”

Valóban elkötelezettek lennének a fizetésemelés mellett?

Hiába magyarázkodott a tárca az elkötelezettségével kapcsolatban, ez semmit sem változtat a tényen, hogy botrányosan alacsony fizetést kapnak a közalkalmazottak, köztisztviselők és közszolgálati dolgozók. A kormány szerint átlagosan nettó 500 ezer forintos fizetés a valóságban nem több, mint 250-300 ezer forint.

Szerdán több ezer köztisztviselő sztrájkolt húsz önkormányzati hivatalban, köztük több fővárosi kerületben és a Főpolgármesteri Hivatalban is. Ennek keretében nem vették fel a munkát például az anyakönyvvezetők, a pénzügyesek, az adóigazgatási ügyintézők és a hagyatéki ügyintézők sem. Boros Péterné a Szigetszentmiklósi Polgármesteri Hivatal előtt tartott sajtótájékoztatóján felsorolta követeléseiket, emellett beszámolt róla, hogy egy eredményt már elértek. A kormány ugyanis bejelentette, hogy a következő hónapokban két lépésben,

kétszer 15 százalékkal emelik majd meg azoknak az önkormányzati köztisztviselőknek a fizetését,

akik tízezer főnél kisebb településen dolgoznak.

Szerintük még bőven van tennivaló, ugyanis a 29 ezer önkormányzati köztisztviselő

60 százaléka ennél nagyobb településen dolgozik.

Esetükben pedig a városra kivetett szolidaritási hozzájárulási adó akkora terhet jelent, hogy nem jut forrás a bérek emelésére, amennyiben az állam nem biztosítja ezt az összeget.

(nepszava.hu nyomán)

Kapcsolódó:

Összeér a tiltakozási hullám: A bírák után a kormányhivatalnokok is tüntetésre készülnek

Betelt a pohár: Fellázadt Orbánék ellen a leginkább út szélén hagyott szakma

Valódi Hírek