A MÁV reagált az értesülésre, és rögvest igyekeznek cáfolni a titkos dokumentumot.
Április 20-tól június 15-ig utasszámlálást,
igényfelmérést tartanak 8 vasúti mellékvonalon Magyarországon.
A vasúton, a mellékvonalak esetében ugyanis egyre súlyosabb gondot okoz a dízelhajtású motorvonatok hiánya.
A Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium ezért fontolóra vette, hogy
bizonyos vonalokon vonat helyet buszokkal kellene megoldani a közlekedést.
– derült ki az IHO szerkesztőségéhez eljutott, a MÁV–Startban íródott levélből.
Az igényfelmérés az információk szerint az alábbi vonalakat érinti:
- 4. sz. vasútvonal (Nyergesújfalu–Komárom),
- 14. sz. vasútvonal (Pápa–Csorna),
- 23. sz. vasútvonal (Zalaegerszeg–Rédics),
- 35. sz. vasútvonal (Siófok–Kaposvár),
- 66. sz. vasútvonal (Villány–Mohács),
- 94. sz. vasútvonal (Sajóecseg–Tornanádaska),
- 106. sz. vasútvonal (Sáránd–Nagykereki),
- 127. sz. vasútvonal (Gyoma–Szeghalom).
Az IHO kereste a MÁV–Volán-csoportot az értesüléssel kapcsolatban. Utóbbi közölte,
„nem 8, hanem egyetlen újabb mellékvonal esetében sincs döntés módváltásról vagy bezárásról, ilyen döntés előkészítése nem zajlik a vasúttársaságnál.
A levél tartalmát tehát nem tudjuk megerősíteni, annak keletkezési körülményeit, okait vizsgáljuk, az idézett levél szövege így
semmiképp sem tekinthető hivatalos MÁV–VOLÁN-álláspontnak.
A MÁV-START Zrt. egyébként folyamatosan figyeli a szolgáltatási területén az utasszámok alakulását, a vonatok kihasználtságát, időközönként – beleértve a nagyforgalmú vasútvonalakat is – utasszámlálási illetve piackutatási tevékenységet folytat, ám a megkeresésben foglalt vasútvonalakat érintően
nem került kiadásra utasszámlálási feladat vagy azzal kapcsolatos engedélyezés.”
Mi történt 2023-ban?
Már tavaly nyáron felröppent a hír, hogy több mellékvonalon vethetik be a buszokat a Bz-motorkocsik helyett augusztus 1-jétől.
Júliusban arról írtunk, hogy 10 vasútvonalat zár be a MÁV. A mellékvonali járművek hiánya már akkor is komoly nehézségeket okozott a vasúttársaságnak, a bajt pedig csak tetézi, hogy egyre kevesebb pénz jut a karbantartásra.
Kapcsolódó: Váratlant léphet Magyarországon a német cég, miután Lázár lesújtott a vasútra
A kormány szerelemprojektje vajon „sínen van”?
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke nemrég elárulta, reményeik szerint „magyar barátaik” 2025 végéig, vagy legkésőbb 2026 februárjáig, márciusáig végeznek a magyar oldalon a Budapest–Belgrád-vasútvonal munkálataival.
A politikus nyilatkozata azért is érdekes, mert korábban azt közölte, valószínűleg 2026 nyarára készül el a beruházás magyar szakasza. Mindenesetre a túlnyomórészt kínai hitelből készülő projektre jut pénz.
Kiköltöztetik a családokat
Korábban már beszámoltunk a gyermekét egyedül nevelő Szilviáról, akinek a Budapest–Belgrád-vasútvonal „korszerűsítése” miatt kellett elhagynia az otthonát.
Októberben egy hasonló esetről érkezett hír. A Kelebián élő Bozsákovics Antal Györgyné, Jutka mama – így ismeri őt mindenki a településen – otthonát a MÁV kisajátította a vasúti beruházás miatt.
Kelebián mellesleg még további 5 ingatlant sajátított ki a hazai vasúttársaság, mert azok útjában voltak az építkezésnek.
A beruházással egyébként a hírek szerint több gond is adódott. A Budapest–Belgrád-vasútvonallal összefüggésben tavaly márciusban derült ki, újabb súlyos összegekre volt szükség a felmerült többletfeladatok miatt, így a projekt költsége immár 800 milliárd forint fölé rúg.
Szeptemberben felröppent a hír, hogy a beruházásban résztvevő kínai cég bizonyos részfeladatokat nem képes elvégezni, ezek pedig elengedhetetlenek lennének a működéshez.
Lázár János építési és közlekedési miniszter szerint azonban a hatályos szerződés alapján folynak a munkálatok. Erről >>ITT<< írtunk részletesen.
Legalább WC-re jutott forrás. Az egyik legforgalmasabb pályaudvaron újra van mellékhelyiség
A régi Bisztró helyén, összesen mintegy 85 négyzetméteren alakított ki új vécét a MÁV a Déli pályaudvaron, amelyet a budai pályaudvar peronszintjén, az utascsarnok mellett valósítottak meg.
Erről még február elején írtunk. Az állami vállalat saját forrásából, nettó 279 millió forintból, négy hónap alatt álmodta meg a Déli pályaudvar új vécéjét.
A mosdóhelyiséget az utasváró felől leválasztott folyosón keresztül lehet elérni. A hatfülkés női, valamint a háromfülkés férfivécét az előtérből két oldalon forgóvillás beléptetőkapun át lehet megközelíteni.
Kapcsolódó:
Hív a vasút, vár a MÁV! Megdöbbentő körülmények között utaztak az InterCity utasai
Mi történt? A MÁV bejelentette a „nagy dobását”, de csúnya égés lett belőle