Belerokkan a gazdaság Orbánék választások előtti osztogatásába.
Az Orbán-kormány arra készül, hogy a választások előtt megkísérelje élénkíteni a gazdaságot, hogy ezzel növelni tudja a népszerűségét. Ám mindez a költségvetési fegyelem rovására megy, és rendkívül komoly pénzügy kockázatokat hordoz a jövőre vonatkozóan – figyelmeztetett elemzésében a Portfolio.
Nem repülőrajt, hanem a költségvetés összeomlása következhet be a kormány felelőtlen pénzszórásai miatt
A lapnak nyilatkozó gazdasági szakemberek, elemzők, közgazdászok jelezték, hogy mi várható a kormány frissített makrogazdasági előrejelzése alapján. Egybecsengő véleményeik szerint
egészen baljós fordulat várható.
Kapcsolódó: Keményen figyelmeztették Nagy Mártont: Komoly bajok lesznek, ha nem talál ki valamit a kormány
Emlékeztettek, a kormány eredetileg 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolt 2025-re, azonban szakértők szerint ez túlzottan derűlátó becslés. A valóságban inkább 1 százalék körüli bővülés valószínű, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzése pedig mindössze 0,8 százalékos növekedést jelez (!).
Jelentős mértékben emelkedhet a költségvetési hiány
Az idei gyengébb gazdasági „teljesítmény” több negatív hatással is járhat: a jövő évre tervezett 3,7 százalékos költségvetési hiánycél így már nem tűnik tarthatónak, egyes elemzések szerint akár 4,8 százalékra is nőhet a deficit. Emellett az is aggasztó, hogy a 2026-os költségvetés is gyenge alapokra épülhet, ami jelentősen növeli a kockázatokat.
Hol a repülőrajt?
Kiemelték, hogy a gazdaság zsugorodása miatt – nem volt „repülőrajt” – a kormány kényszerhelyzetbe került, így „élénkítő lépések”-re szánta el magát. Ennek egyik látványos eleme a 3 százalékos kedvezményes lakáshitel bevezetése, amelynek hatását a lakosság gyorsan megérezheti. Emellett a 2025-ös költségvetés egyes részeit is átcsoportosítják, például a védelmi tartalékból gazdaságfejlesztési alapot hoznak létre, hogy 2026-ra már többletkiadással lehessen számolni.
Hol a pénz?
Az év során több olyan intézkedés is nyilvánosságra került, amelyek eredetileg nem is szerepeltek a költségvetésben. A szakértők ezeket egyre inkább a választások előtti költekezés jeleként értelmezik. Ide sorolták
- a már említett kedvezményes lakáshitel mellett
- a nyugdíjasoknak tervezett 30 ezer forintos élelmiszer-utalványt
- vagy a területi közigazgatásban dolgozók „béremelés”-ét is.
Az OTP és az MNB is drámai kilátásokat prognosztizál
A hazai elemzők – köztük az ING, a Raiffeisen, az MNB és az OTP –
pesszimistábban látják a költségvetés helyzetét, és úgy vélik, a kormány az idei és jövő évi hiánycélokat sem fogja tudni teljesíteni.
Az elemzők szerint a 2025-re előirányzott 3,7 százalékos GDP-arányos hiány helyett
akár 4,4-5,5 százalék közötti is lehet a tényleges deficit (!).
Megjegyezték, hogy bár 2024-re sikerült mérsékelni a hiányt 4,9 százalékra, a hiány tovább emelkedhet a választások miatti költekezések és a fiktív „gazdaságélénkítő programok” okán.
A szakértők arra is figyelmeztettek, hogy a jelenlegi, költekezésre épülő gazdaságpolitika hosszú távon nem fenntartható. Ennek következményeként
- nőhet az ország hitelkockázata,
- az államadósság
- és a finanszírozási költségek is – sorolták.
A 3 százalékos lakáshitelprogram ugyan fellendítheti az építőipart és élénkítheti az ingatlanpiacot, különösen a városi, kisebb lakások szegmensében, de a költségvetésre közben jelentős terhet ró, különösen akkor, ha a piaci kamatok tovább emelkednek.