Teljes volt a pánik a jegybankban: Így zajlott Matolcsyék utolsó napjaiban a vagyonkimentés

Száraz István magántőkelapajához került volna az MNB-alapítvány.

Február 28-án, Matolcsy György jegybankelnöki mandátumának utolsó előtti munkanapján jelentős tranzakció zajlott le a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) köthető Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványhoz (PADME) kapcsolódó céghálóban – számolt be róla csütörtökön a 444.hu egy közérdekű adatigénylés dokumentumaira hivatkozva.

Száraz Istvánhoz került volna az MNB-alapítvány

Ezen a napon az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. – a PADME alapítvány vagyonkezelő cége – egy értékpapír-kölcsönszerződés keretében gyakorlatilag

átadta tulajdonjogát a 100 millió forintos alaptőkéjű Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. felett a Közép-Európai III Magántőkealapnak.

A Közép-Európai III Magántőkealapot a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. kezeli, amely

Száraz István érdekeltsége,

Száraz pedig Matolcsy Ádám, Matolcsy György fiának üzleti köreibe tartozik. A kölcsönszerződést Stofa György, az Optima vezérigazgatója és Valkó Mihály, a Quartz vezérigazgatója írták alá. Az ügyeletet időbélyeggel is hitelesítették: Stofa hajnalban, Valkó délután.

A szerződés lényegi eleme volt, hogy az Optima 100 darab, egyenként 1 millió forint névértékű részvényét teljes egészében „kölcsönadták” a tőkealapnak, így

az öt évre megszerezte a tulajdonjogot.

A „kölcsönzési díj” az éves osztalék 0,8-szorosa lett volna, amit minden évben az éves beszámoló után kellett volna megfizetni.

A Quartz és a tőkealap három feladatot is vállalt, köztük egy bonyolult kötvényvisszaváltási megállapodás megkötését a Neumann János Egyetemért Alapítvánnyal 2025. június 30-ig, az „Optima2031 és 2031B” kötvények kapcsán. Ez az alapítvány korábban 127,5 milliárd forintot fektetett be az Optima kötvényeibe, amelyeket az Alapkezelő nem tudott visszaváltani.

A tranzakcióhoz kapcsolódó jogi lépéseket dr. Sándor Tamás Zoltán ügyvéd intézte, a Pacsay & Sándor irodát képviselve. Az Optima alapszabályát is módosították február 28-án, a Quartzot megnevezve tulajdonosi képviselőként. A cég vezetésében Dudás Lóránt, Köröskényi Mónika és Huszár Zsófia maradtak.

Varga Mihály az egészet visszacsinálta

Az ügy azonban hamar fordulatot vett: a PADME új kuratóriuma már

néhány nappal a szerződés aláírása után kezdeményezte annak felbontását.

Március 14-re a cégnyilvántartás szerint visszakerült a tulajdonjog az eredeti anyavállalathoz, az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-hez. Ekkorra Stofa Györgyöt is leváltották, helyét Hegedüs István vette át, akit már az új jegybankelnök, Varga Mihály nevezett ki.

Bár a történet látszólag „sok hűhó semmiért”-ként zárult, jól mutatja, hogyan próbálták Matolcsyék elintézni, hogy a „közvagyon elveszítse közpénz jellegét”.

(Kiemelt képünkön Száraz István látható)

Kapcsolódó:

Súlyos lebukás: Orbán Viktor aláírása bizonyítja eltitkolt felelősségét az MNB-botrányban

Varga Mihály bejelentette a végét: 11 év után megszűnik a botrányos szervezet

Normális?! Kecskemét fideszes polgármestere megtalálta a párhuzamot az ellopott MNB-vagyon és a Pride között (+videó)

Valódi Hírek