A magas reálbér-emelkedésről, a fogyasztás látványos bővüléséről adott ki közleményt a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Nagy Márton minisztériuma közölte: megvizsgálták, hogy pontosan mennyit is költenek a magyar családok
„Töretlen a fogyasztói bizalom erősödése, ennek egyik legfontosabb jeleként
a magyar családok egyre bátrabban és egyre többet költenek utazásra.
Tavaly decemberben mintegy 250 ezerrel több magyar döntött külföldi kiutazás mellett, mint a megelőző év azonos időszakában, ez látszik a légi és közúti határforgalmi adatokban is”
– fogalmazott pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Azt írták: a kormány „a családok pihenését támogatva” úgy döntött, hogy 2024 végén egybefüggő, 6 napos pihenőidőszakot biztosít számukra.
„A magyarok a karácsonyi pihenőidőszakot kihasználva soha nem látott számban utaztak külföldre”
– tették hozzá.
Mennyi az annyi?
2024 decemberében a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről 212 ezer magyar utazott külföldre, amely 19 százalékkal, összesen 34 ezer fővel több, mint a megelőző év decemberében – tudatták.
A legtöbb magyar London, Isztanbul, Dubai, Milánó és Róma reptereire utazott. A legnagyobb keresletnövekedés azonban olyan népszerű, főként mediterrán üdülőhelyekhez köthető, mint Valencia (228 százalék), Malaga (45 százalék), Málta (35 százalék), Abu-Dzabi (30 százalék), Tenerife (28 százalék), Nizza (24 százalék), Athén (19 százalék) vagy Bari (16 százalék) – sorolta Nagy Márton tárcája.
Hozzátették, hogy a repülővel elutazók mellett jelentősen nőtt a szomszédos országokba autóval kiutazó magyarok száma is. 2024 decemberében mintegy 107 ezerrel több magyar rendszámú kilépő autót regisztráltak a határátkelőknél, ami 5,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A legnagyobb forgalomnövekedés Ausztria (+28 ezer) és Szlovákia (+73 ezer) irányába történt. Autónként átlagosan 2 utas hagyta el az országot, összességében így 215 ezerrel többen utaztak decemberben külföldre gépjárművel Magyarországról.
A mintegy 250 ezerrel több külföldre utazó magyarra vetítve ez fejenként több százezer forintot jelent a korábbi statisztikák szerint, amely a külföldi fogyasztásban hasznosult – közölte az NGM.
„A kormány töretlenül azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudjanak utazni, fogyasztani”
– mesélték a közleményben, hozzáfűzve: a több mint egy éve tartó, „dinamikus reálbér-emelkedés (?!) a fogyasztás dinamikus bővülése mellett a külföldi utazások számának emelkedését is lehetővé tette”.
Kapcsolódó: Óriási a baj: Minden korábbinál szegényebbek lettek a magyarok
A családok bizalma erősödik? Nagy Mártonék úgy tudják, hogy igen
„A fordulat egyértelmű,
a családok bizalma fokozatosan erősödik”
– vélte az NGM.
„Ez most már nemcsak
- a szárnyaló hazai turizmusban,
- a lakossági hitelezés felfutásában,
- a lakástranzakciók számának dinamikus emelkedésében,
- valamint az új- és használt autópiac élénkülésében,
- hanem a külföldi utazási kedv erősödésében is tetten érhető”
– értékelt az NGM.
Kapcsolódó:
Repülőrajt helyett jön a zuhanás: A neves szakértő szerint megfullad a magyar gazdaság 2025-ben