Nagyon súlyos dolgot állít az orbáni gazdaságpolitikáról a neves elemző

Orbán gazdaságpolitikája kapcsán minden eddiginél súlyosabb adatok érkeztek.

Egészen megdöbbentő adatok derültek ki. Olyan mértékben megemelte az infláció a hazai élelmiszerárakat, hogy a kritikus pénzromlás következtében egy négytagú család szinte az eddigi dupláját, vagyis

évi 1,1 millió forinttal többet (!) költ élelmiszerre 2020-hoz képest.

Raskó György agrárközgazdász a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján közölte: míg 2020-ban egy család éves élelmiszer-fogyasztása 1.248.000 forintot tett ki, addig 2024-re ez az összeg már 2.352.000 forintra emelkedett. Havi bontásban mindez azt jelenti, hogy a családok élelmiszerre fordított kiadásai 104 ezer forintról 196 ezer forintra emelkedtek.

Kapcsolódó: Megint mi járunk rosszul: Brutálisan megfizetjük a boltokban a forint gyengülését

„2020-tól kezdődően történt egy olyan elmozdulás, amiben a magyar társadalom egy szűk rétege nagyon meggazdagodott, ugyanakkor körülbelül

40 százaléka pedig döbbenetes mértékben elszegényedett”

– hívta fel a figyelmet a közgazdász.

Raskó György jelezte: az adatok azt mutatják, hogy a kormány 2022 után felhagyott az élelmiszerárak stabilizálására irányuló törekvéseivel, miközben a gyors és drasztikus árnövekedésekkel a bérek, nyugdíjak és egyéb juttatások nem tudtak lépést tartani (!).

Összehasonlításképpen: míg Nyugat-Európában az uniós élelmiszer-infláció az elmúlt négy évben 21–22 százalékos volt, addig

Magyarországon ez az érték 70 százalékra rúgott.

Így működik Orbán gazdaságpolitikája: az ársapka csak kampányelem volt

„Az élelmiszer-infláció legnagyobb felelőse a kormány, hiszen az ársapkát választások előtt, politikai célzattal vezette be”

– közölte a szakember, aki a megoldást leginkább az adócsökkentésben látná. Hozzátette, hogy borítékolható volt, hogy a kereskedők a vásárlókra fogják hárítani a bevétel-kiesésüket, így szerinte ársapka nélkül nem következett volna be ilyen drasztikus áremelkedés. Ez inkább a kormány kampányeleme volt.

Megemlítette a 4,5 százalékos kiskereskedelmi büntetőadót, ami a 27 százalékos áfán felül az alapvetően olcsóbb élelmiszerek drágulásához járult hozzá.

Kiemelte, hogy az itthoni élelmiszer-árszínvonal két éve leelőzte az uniós átlagot, tehát Európa-szerte

Magyarországon a legdrágább az élelmiszer.

„sokkal nagyobb a lakosság tragédiája, hiszen az élelmiszer-infláció az elszegényedést gyorsította fel”

– figyelmeztetett.

A legfontosabb élelmiszerek drágultak leginkább

Kiemelte, hogy éppen a kis jövedelmű családok által legtöbbet vásárolt élelmiszerek (zsír, tej) drágultak a leginkább. Ugyanígy – több mint száz százalékkal – drágultak az olyan olcsóbb zöldségek, mint a krumpli és a káposzta. A kenyér ára szintén

163 százalékkal drágult,

Raskó szerint a sütőipar energiaköltségeinek növekedése miatt.

„A legegyszerűbb az, hogy a kormány abbahagyja azt az elképesztő pazarlást és költekezést, amit nem produktív tevékenységhez kapcsolódóan ad a gazdaságnak, azon belül is elsősorban a NER-vállalkozóknak”

– mondta. Raskó kiemelte, hogy az állam rengeteget költekezik a focicsapatok támogatására, ami egyedül a magyar családok zsebéből veszi ki a pénzt. Szerinte ebből már eleve lenne pénz az élelmiszeradók csökkentéséhez.

„Az biztos, hogy a magyar gazdaság egészének fejlődését nem nagyon segíti elő, amikor Mészáros Lőrinc és haverjai már nem tudják, hogy milyen luxusjachtot vásároljanak, vagy éppen repülőt. Ez mind nem termelő tevékenység”

– összegezte a helyzetet.

Kapcsolódó: Sokkoló adat derült ki: Ebben Európa-bajnok Magyarország, de bár ne lenne az

Valódi Hírek