A magyarok fogyasztása az utolsó helyen áll az Unióban.
A háztartások anyagi jólétét mérik ezzel a mutatóval, ezért az eredmény gyászos képet fest a lakosság anyagi helyzetéről. A magyar lakosság fogyasztása az Európai Unió átlagának 70 százalékán volt 2023-ben. Az Eurostat most nyilvánosságra hozott adatai szerint ez
az utolsó helyre elegendő,
megosztva a bolgárokkal.
Kapcsolódó: Kijöttek az új Eurostat-adatok: A gyerekek vannak a legnagyobb veszélyben
Nagyon lemaradtunk
2022-ben még 71 százalékon állt a magyar átlag (ami 2011-ben még 64 százalék volt), ekkor a bolgároknál 69 százalékos volt a mérőszám. Tehát 2022-höz képest
folytatódott a magyarok elszegényedése,
míg a bolgárok felzárkóztak.
Míg Magyarországon a fogyasztás a 2011-es 64 százalékról 2022-re 70 százalékra változott, ami 12 év alatt mindössze 6 százalékpontos változás, addig Bulgária 49 százalékról 70 százalékra jött fel, ez pedig 21 százalékpontos javulás.
A legmagasabb szintet Luxemburgban érték el, az ország lakói 36 százalékkal költöttek az uniós átlag felett.
Hollandia és Németország áll a következő helyen, az uniós átlag felett 19 százalékkal. Ausztriában 14 százalékkal volt magasabb a fogyasztás az uniós átlaghoz képest.
Kapcsolódó: Sokkoló friss adat buktatta le Orbánékat: Ezért betegek és halnak meg korán a magyarok
A rekordmagas infláció nagyon megtépázta a magyarok lehetőségeit
Drasztikus áremelkedés tapasztalható egyes termékek esetében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján. Novemberben a fogyasztói árak átlagosan3,7%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5%-kal pedig az előző havikat. A járműüzemanyagok ára 2,4%-kal felülmúlta a 2024. októberit. Novemberben
az infláció éves szinten 3,7% volt,
míg az előző hónaphoz képest 0,5%-kal emelkedtek az árak. Rengeteg családot érinthet rosszul a berobbant infláció. Ráadásul éppen a karácsony előtti időszakban.
Az élelmiszerek ára az előző hónapban átlagosan 4,9%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A liszt drágult a legnagyobb mértékben,
39,3 százalékkal.
A tej 16,6 százalékkal, a csokoládé és kakaó pedig 12,8 százalékkal került többe. A gyümölcs- és zöldséglevek ára szintén 11,7 százalékkal emelkedett. Drágábbak lettek még az étolajok 10,1, a tojások 9,8, a vajok, vajkrémek 9,7, az éttermi étkezések 7,9 és az alkoholmentes üdítőitalok 6,3 százalékkal.
Ezzel szemben cukor ára 5,8%-kal, a száraztészta ára pedig 6,4%-kal csökkent.
A szolgáltatások is sokat drágultak
A szolgáltatások 7 százalékkal drágultak. Ezen belül az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás, valamint a lakbér 10,9–10,9, a járműjavítás és -karbantartás 10,5, a sport- és múzeumi belépők 9,6, a lakásjavítás és -karbantartás 8,8, a testápolási szolgáltatások 8,7, a társasházi közös költség 8,4, az üdülési szolgáltatás 7,3 százalékkal lett drágább.
A szeszes italok, dohányáruk ára 4 százalékkal emelkedett. A gyógyszer, gyógyáruk 3,9, a járműüzemanyagok 0,7 százalékkal drágultak.
(A nepszava.hu nyomán)