Keményen figyelmeztették Nagy Mártont: Komoly bajok lesznek, ha nem talál ki valamit a kormány

Haldoklik a magyar gazdaság.

Visszaesett a kiskereskedelem, elkezdtek aggódni a közgazdászok

A gazdasági szakembereket rendkívül meglepte, hogy havi alapon visszaesett a kiskereskedelem. A Portfolio beszámolója szerint bár éves szinten nőtt ez a mutató, ugyanakkor a makrogazdasági elemzők jelzése szerint

minden eddigi várakozást alulmúló adat érkezett (!).

„Májusban csalódást okozó adat érkezett a kiskereskedelemből”

– nyilatkozta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Csaknem 9 százalékkal esett vissza az ipari termelés Magyarországon a KSH szerint

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint májusban 1,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az áprilisi szinthez képest, így részben visszaesett a korábbi hónapban tapasztalt növekedés. Ugyanakkor éves összevetésben 2,1 százalékos bővülést mértek, amely leginkább a nem élelmiszert árusító üzletek forgalomnövekedésének köszönhető. Az állami hivatal közlése szerint 2025 februárjában

az ipari termelés volumene 8,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

„A kiskereskedelemben tehát valami hasonló történt, mint az iparban: a második negyedév nagyon erősen indult, majd egy erős fékezéssel visszakerültünk a márciusi, nem éppen magas szintre”

– mutatott rá Regős Gábor.

Beszédes a friss gazdasági adat

Kifejtette: az áprilisi reálkereset 5,2 százalékkal nőtt, ez alapján lehetett volna bőven magasabb a növekedés a kiskereskedelmi forgalomban – igaz persze, hogy ez a bővülés csak a munkavállalókat érintette, a nyugdíjasok esetében az ellátás reálértéke nem növekedett, sőt még minimálisan csökkent is a novemberben várható kompenzációig (!).

„Ugyanakkor a mai adat rámutat az óvatossági motívum tartós jelenlétére, illetve újbóli feléledésére is”

– jelezte a szakember, hozzátéve: a magyarok óvatosak, részben a gazdasági bizonytalanságok, a munkaerőpiacról érkező rossz hírek, részben pedig a magasan ragadt – és sok terméknél tovább növekvő – árszínvonal miatt.

A portál elemzése szerint májusban az élelmiszerüzletek forgalma mindössze 0,5 százalékkal emelkedett, ami arra utal, hogy a vásárlók továbbra is visszafogják a költéseiket, feltehetően a tartósan magas árak miatt. Ez a kedvezőtlen tendencia pedig a kormány által bevezetett árstop-intézkedések mellett is megfigyelhető – jelezték.

Kedvezőtlen előjelekre figyelmeztettek

Megjegyezték, hogy a háztartások sok esetben az olcsóbb, gyengébb minőségű termékeket keresik az üzletekben, azonban az adatok szerint összességében nem figyelhető meg sem lefelé, sem felfelé történő vásárlási elmozdulás.

  • A nem élelmiszer jellegű boltok azonban 4 százalékos növekedést produkáltak, ami érdemi javulásként értékelhető.
  • Kiemelkedően nőtt az iparcikkek (9,1 százalék) és a bútorok, műszaki cikkek (7,1 százalék) forgalma, ami arra utal, hogy a korábban halasztott vásárlásokat kezdik bepótolni a háztartások.
  • Ezzel szemben a használtcikk-üzletek forgalma 2,5 százalékkal visszaesett, ami arra enged következtetni, hogy sokan már inkább új termékeket választanak.
  • Az üzemanyag-forgalom 1,1 százalékkal csökkent, ami meglepő annak fényében, hogy az olajárak mérséklődtek és a dollár is gyengült az elmúlt időszakban – ismertették.

„A mai adat tehát egy újabb kedvezőtlen előjel a második negyedéves GDP szempontjából.

A korábbiakban a fogyasztás adta a GDP fő húzóerejét, ez a húzóerő is egyre inkább fékeződni látszik, így kérdés, hogy tudja-e még eléggé felfelé húzni az idén a gazdaságot”

– vetítette előre Regős Gábor.

„Az is látható, hogy mindenképpen szükség van a reálbérek növelésére, amihez viszont kérdés, hogy elég erős-e a mostani munkaerőpiac – az áprilisi adat viszont a béreknél meglepően erős volt, kérdés, hogy ez tartós marad-e. Szükséges ugyanakkor az óvatossági motívum oldódása is,

ehhez viszont arra lenne szükség, hogy a gazdaságból kevesebb rossz és több jó hír érkezzen”

– fogalmazott.

Forrás: portfolio.hu

Valódi Hírek