Az új orvosi ügyeleti rendszer bevezetését mégsem halasztják el Budapesten.
A Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára, Takács Péter szerint a jelenleginél betegellátási szempontból jobb lesz az október 1-jével Budapesten is életbe lépő új orvosi ügyeleti rendszer.
Az orvosi kamara nem ilyen derűlátó
Takács Péter pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón elmondta, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) koordinálásával a fővárosban 15 helyszínen 28 felnőtt- és 3 gyermekellátóhely lesz, ezeket 14 mobil ügyeleti egység egészíti ki.
„Budapesten olyan alapellátási ügyeleti rendszer jön létre, amelyben az alapellátás, a mentés és a kórházak sürgősségi osztályai összehangoltan végzik a feladatokat”
– fogalmazott.
Hozzátette, hogy sürgős, életmentést igénylő esetekben továbbra is a 112-es telefonszámot kell hívni,
azonban kisebb probléma esetén délután 16 óra után, hétvégén és ünnepnapokon a már ismert 1830-as-as telefonszámot.
A vidéken hatalmas gondokat okozó rendszert vezetik be a fűvárosban
A rendszer nem tér el a vidéken már bevezetett szisztémától: a hívást egy egészségügyi dolgozó fogadja, aki kikérdezi a beteget, majd – ha szükséges – alapellátási ügyeletre irányítja.
Vagy egy mobil ügyeleti egységet küld hozzá.
Ha úgy ítéli meg, hogy a betelefonálónak sürgős ellátásra van szüksége, akkor mentőt irányítanak hozzá – fűzte hozzá az államtitkár.
Takács Péter jelezte: Budapest a vidékhez képest ellátásszervezési szempontból „sajátos” helyzetben van, ezért a rendszert „ráhagyással” vezetik be.
Azt mondta, egyeztettek a háziorvosokkal, az orvosi kamarával, a szakmai szervezetekkel, hogy Budapesten a legjobban adaptálható rendszer jöjjön létre. Az államtitkár hozzátette: a rendszerről egyeztetett Karácsony Gergely főpolgármesterrel és a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének képviselőivel is. Akikkel a konstruktív megbeszélésen túlnyomó részt egyetértésre jutottak.
A Magyar Orvosi Kamara jelezte, hogy a rendszer tervezete nem megfelelő
Takács elmondta, hogy a budapesti alapellátási ügyeleti rendszerben külön lesz felnőtt- és gyermekügyelet.
Az utóbbi három helyen lesz a fővárosban, ezt egy mobil szolgálattal is megerősítik.
Az alapellátási ügyeleteken kívül lesz még két olyan pont, ahol a napközbeni ellátást biztosítják.
Közölte: bízik abban, hogy a mostani, sok helyen diszfunkcionális, számos nehézséget hordozó rendszerrel szemben rugalmasabb lesz az ellátás.
Az államtitkár szerint nincs olyan kormányzati szándék, hogy a háziorvosoknak az eddig rendelési idejüket meg kellene változtatniuk. Budapesten jellemzően 8 és 12, illetve 16 és 20 óra között rendelnek az orvosok, ehhez nem kell hozzányúlni – fogalmazott.
A telefon másik végén döntenek majd
Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója elmondta: az új rendszerben ügyeleti időben nem a betegnek kell megkeresnie a megfelelő ellátást, hanem az 1830-as számon
egy szakember fogja eldönteni, hogy a telefonálónak milyen ellátásra van szüksége.
Az eddigi országos betegadatokból az látszik, hogy a betegek 93 százaléka enyhe vagy helyben kezelhető panaszokkal fordult az ügyeletekhez – mondta.
Beszélt arról is, hogy eddig 261 háziorvos jelentkezett az OMSZ ügyeleti rendszerébe. Emellett számíthatnak a kórházi orvosokra is.
Csató Gábor közlése szerint a toborzás folyamatos,
de minden tárgyi és személyi feltétel adott az alapellátási ügyelet október 1-jei bevezetéséhez.
Megemlítette azt is, hogy a fővárosban
nem a lakcímkártya alapján fognak dönteni a betegek ellátásáról,
és lesz egy szakorvosi konzultációs lehetőség is az ügyeletet adó orvosoknak.
Kiakadtak Pintérék ügyeletekről szóló döntésén
Megírtuk, hogy a Magyar Orvosi Kamara tagjai szerint a fővárosban az ügyeleti rendszer átalakításának egyetlen előnye lehet, az egységes irányítás.
A jelenleg javasolt szakmai megoldás veszélyezteti a biztonságos ellátást.
Az ügyeleti rendszerről
Mint ismert, a kormány döntése alapján tavaly áprilistól folyamatosan alakulnak át a háziorvosi ügyeletek. A módosítások azonban komoly felfordulást okoztak országszerte.
Kapcsolódó: Óriási zűrzavart okozott Pintérék variálása az ország több pontján
A Belügyminisztérium eredeti terve az volt, hogy 2024 elejére Budapest kivételével az egész országban egységes sürgősségi ellátórendszer jön létre.
Április elején futott be a hír, miszerint a nyári időszakra visszaköltözik az orvosi ügyelet Tahitótfalura. Kosztán Magdolna, a tahi orvosi ügyelet támogatóinak vezetője úgy nyilatkozott, hogy Győrfi Pál ismertette a Pest vármegyében februártól működő új alapellátási ügyelet tapasztalatait.
A mentőszolgálat kommunikációs vezetője szerint bár statisztikájuk nem indokolja a térségben az alapellátási ügyeleti pontok bővítését, fejet hajtanak a dunakanyari térség sajátosságai előtt.