Vajon mikor derül ki az igazság?
Balog Zoltán református püspök közel száz ember előtt beszélt arról, hogy Kónya Endre és felesége személyesen keresték fel, ő pedig ezután fordult Novák Katalin volt köztársasági elnökhöz a kegyelmet kérelmezve.
Kónya börtönbüntetésének egy részét házi őrizetben töltötte, így logikusnak tűnik, hogy köztársasági elnöki kegyelme előtt kereshette fel a Novákhoz bejáratos Balogot.
Azonban a házi őrizetben lévő rabok esetében legtöbbször
kötelező a kijelölt tartózkodási helyükön maradniuk.
Kónya esetében ez azt jelentette, hogy Bicskén volt. A hvg.hu megkereste a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát (BvOP). Három kérdésre szerettek volna választ kapni:
- igaz-e, amit Balog állít: sor került-e találkozóra a püspök és Kónya között között;
- ha igen, akkor pontosan mikor;
- megszegte-e ezzel Kónya a házi őrizetet vagy engedélyezték neki, hogy elhagyja kijelölt tartózkodási helyét.
A portál megkeresésére a BvOP igen szűkszavúan válaszolt.
„A hatályos jogszabályok nem teszik lehetővé a válaszadást”
– írták.
Beszámoltunk arról, hogy Balog személyesen is találkozott Kónya Endrével, mielőtt Novák Katalinnál a kegyelemért kezdett lobbizni.
Kónyával a házi őrizet alatt találkozott
Balog zárt körben több megbeszélést is tartott múlt héten református lelkészekkel, püspökségét igyekszik megmenteni, bár kérdéses, mennyire maradt meg a befolyása. A lap szerint a Vértesaljai Református Egyházmegye gárdonyi, rendkívüli egyházmegyei közgyűlésén hallgatták meg a püspököt. Két nappal később pedig a fővárosi Ráday utcába hívták megbeszélésre.
Balog a portál forrásai szerint azzal érvelt, hogy
Kónya már házi őrizetben volt, amikor feleségével hozzá fordultak.
Másfél órát beszélgettek a bicskei gyermekotthonban történtek miatt elítélt férfival, aztán
közösen imádkoztak is.
Balog végül belebukott a kegyelmi ügybe
Megírtuk, hogy Balog március 3-án szombat délután igét hirdetett Szentmártonkátán egy lelkipásztor beiktatásán. Az eset azért is figyelemre méltó, mert Balog püspök lemondását követően nem igazán kívánt a nyilvánosság elé állni, ellenben hosszú beszédet mondott a híveknek, kiemelt témává emelve a „megbocsátás” kérdéskörét.
Amikor az újságírók Balogot próbálták kérdezni, ő
E magatartása sokatmondó lépésként értelmezhető. Talán ő is érzi, mekkora felelőssége van a kegyelmi botrányban.
Mint ismert, február 16-án, péntek délután benyújtotta lemondását Balog Zoltán a Magyarországi Református Egyház lelkészi zsinatának elnöki posztjáról – közölte a püspök a pénteken délután elmondott zsinati beszédében. Ő a harmadik szereplő, aki lemondani kényszerült a február elején kirobbant ped0filbotrány után.