Kezdődik a parlament tavaszi ülésszaka.
A parlamenti honlapon olvasható napirendi javaslat szerint az ülés délután 1 órakor kezdődik.
A képviselők megemlékeznek a közelmúltban elhunyt Czoma Kálmán (FKGP, független), Tóth Gyula (MSZP) és Tamássy István (SZDSZ) volt országgyűlési képviselőről, valamint Turgyán Tamás volt örmény nemzetiségi szószólóról, majd napirend előtti felszólalások hangzanak el.
Döntenek a tavaszi ülésszak munkarendjéről, a napirend elfogadása után pedig
szavaznak Novák Katalin köztársasági elnök lemondó nyilatkozatáról.
Az Országgyűlés a nyilatkozat elfogadásáról vita nélkül határoz, a határozathozatal előtt az államfő ötperces időtartamban felszólalhat.
Az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig az államfő feladat- és hatásköreit Kövér László, az Országgyűlés elnöke gyakorolja. A parlament kijelöli a házelnök feladatait ellátó alelnököt.
Zárószavazás lesz a Svéd Királyságnak a NATO-hoz való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről.
Délután 4 óra 40 perctől várható az új köztársasági elnök megválasztása. Ahhoz, hogy valaki jelöltté váljon, az országgyűlési képviselők legalább egyötödének, negyven képviselőnek az írásbeli ajánlása szükséges.
A kormánypárti frakciók Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét jelölik köztársasági elnöknek. Az ellenzéki képviselőcsoportok önállóan nem tudnak, közösen pedig várhatóan nem állítanak jelöltet.
Az Országgyűlés a köztársasági elnököt titkos szavazással választja meg az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával. A megválasztott köztársasági elnök a választás eredményének kihirdetését követő nyolcadik napon lép hivatalba. Megválasztása után az új államfő esküt tesz és beszédet mond.
Az államfőválasztás után közel három órán keresztül interpellációk és azonnali kérdések hangzanak el. Utolsó napirendi pontként
az ellenzék kezdeményezésére az életvégi döntésekről lesz négyórás vita.
Vasárnap tüntetés volt Budapesten
Február 25-ére közös tüntetést szervezett a DK, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd-ZÖLDEK „Döntsenek az emberek az új köztársasági elnökről! Söpörjük ki Orbán pedofilhálózatát!” címmel a parlament elé.
Az eseményen többek között Dobrev Klára is felszólalt. Mint rámutatott: a bicskei gyermekotthon lakóit senki sem védte meg, éveken keresztül rémálom volt az életük,
a hatalom pedig „az undorító mocskos ped0filok oldalán állt, nem a gyermekeket védte, hanem a saját hatalmát”.
Szabó Tímea, a Párbeszéd-ZÖLDEK politikusa beszédében hangsúlyozta: a szabadságot éppen a kormányfő és ped0filhálózata veszélyezteti.
Kunhalmi Ágnes úgy fogalmazott, hogy a helyzet súlyos erkölcsi válságot okozott, amely pusztítólag hat a társadalom egészére. Az MSZP politikusa hozzátette, hogy a gyermekek a hatalom félrenézése miatt kerültek veszélybe.
A Momentum nevében Bedő Dávid szólalt fel. A politikus bocsánatkérést követelt az áldozatoknak az ellenzék nevében.
Karácsony Gergely főpolgármester szerint a ped0filbotrány nem a rendszer hibája, hanem a rendszer maga. Megjegyezte, hogy ha Orbán Viktorékon múlna, akkor még Vlagyimir Putyinnak is megkönyörülnének.
Kapcsolódó: Iványi Gábor: Orbán Viktornak távoznia kell a hatalomból. Ha ez nem megy, akkor segítünk neki! (+videó)
Vita az életvégi döntésről
Karsai Dániel neve nem ismeretlen az ország előtt. A férfi ugyanazzal a betegséggel küzd, mint amivel az ismert tudós, Stephen Hawking is egykoron. Karsai az eutanázia, azaz a kegyes halál lehetősége mellett szólalt fel az utóbbi időben.
Az ügyvéd nemrég úgy nyilatkozott, hogy a leendő államfőt is felkeresi majd egy javaslatával. Eszerint a köztársasági elnöknek nyilvánosan fel kellene vállalnia előre, hogy a gyógyíthatatlan betegek esetében – akik az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen szenvedésnek vannak kitéve – kegyelmet ad az öngyilk0sságukban közreműködő személyeknek.
(MTI/Nyugati Fény)
(Kiemelt képünk illusztráció)