Trump nyilvánosan ment neki Dél-Afrika elnökének.
Egy, a Fehér Házban tett látogatás során Donald Trump amerikai elnök meglepetésszerűen képekkel és videofelvételekkel konfrontálta a dél-afrikai elnököt. Cyril Ramaphosát azzal vádolta, hogy az országában állítólag népirtás folyik a fehér kisebbség ellen.
A Spiegel „jobboldali extremista összeesküvéselmélet”-nek nevezte azt a népirtásnak valóban nem nevezhető, de mégis aggasztó tényállást, hogy egyes fehérekre azért leselkedik veszély az egyébként is a világ egyik legtöbb erőszakos bűncselekményétől sújtott országban, mert fehérek.
A korábban a többségben lévő feketéket elnyomó és megnyomorító apartheid rendszert követő bosszú részeként valóban megtörtént az országban, hogy politikusok hatalmas gyűléseken arra szólítottak fel híveiket, hogy „kill the boer” azaz „öljük meg a fehér földműveseket.”
Drámai állapotok a közbiztonságban
Ennek ellenére az országban a fehérek mellett az őslakosok is állandó életveszélyben kénytelenek élni az ország bizonyos részein. Dél-Afrika egyes, turisták által kevésbé látotgatott részein jellemző, hogy az emberek otthonaikat szögesdróttal kerítik el. Emellett a piros lámpánál nem szokás megállni a potenciális fegyveres rablások elkerülése érdekében. Emellett a házak nappalija és halószobái között is vasajtó van, hogy az esetleges betolakodók ne tudjanak lecsapni az ottalvókra.
A Spiegel egy dél-afrikai médiaszakembert idézett, akinek elmondása szerint a fehérek genocídiumáról szóló mítosz „célzottan sok fehér ember mélyen ülő félelmét célozza meg, hogy hátrányos helyzetbe kerülhetnek, vagy mellőzik őket, és ezzel egy időben jogszerűtlenül áldozatnak állítja be őket”.
Ramaphosa viszonylag lazán kezelte Trump konfrontációját. Lényegében arra hivatkozott, hogy a képen bemutatott szörnyű dolgokat ő maga nem látta, így nem tudja megerősíteni. Emellett hangsúlyozta, hogy
„amennyiben problémák vannak, azt a partnereknek meg kell beszélniük egymással.”
Ramaphosa egyébként is próbált Trump kedvében járni: bejelentette, könnyebb hozzáférést nyújtana az Egyesült Államoknak a dél-afrikai nyersanyagokhoz. Ennek ellenére azonban Trump a Katarból ajándékba kapott magángépére utalva azt is megjegyezte:
„Sajnálom, hogy nincsen repülőm az ön számára.”
Trump viszont azt a törvényt kritizálta, amelynek értelmében az országban a fehér földbirtokosoktól egyszerűen el lehet venni a földjeiket, amennyiben az a köz javát szolgálja, és az apartheid során létrejött jogtalanságot hozza helyre. A törvény értelmében az állam elvileg kártérítést fizet majd a fehér farmereknek a földjeikért.
A világ és Trump szeme azért van most a Dél-afrikai Köztársaságon, mert ott nőtt fel Elon Musk, és ő maga, bár 17 évesen elhagyta az országot, jelenleg nem tud ott terjeszkedni, ráadásul elmondása szerint azért, mert fehér. Amikor Musk elhagyta az országot, még bőven a fehér felsőrendűséget hirdetű apartheid mozgalom uralkodott Dél-Afrikában.
(spiegel.de/Nyugati Fény)