Musk pártalapításba kezdett, Trump pedig nyílt háborút indított ellene.
Kitört a háború Donald Trump és Elon Musk között
Elon Musk év elején még Donald Trump oldalán tűnt fel Washingtonban, hogy szerepet vállaljon a szövetségi kormányzat átszervezésében. Az együttműködés azonban május végére látványos szakítással ért véget.
Musk viharos körülmények között távozott az Egyesült Államok kormányából, azóta pedig egyre nyíltabb konfliktusokat is felvállalt az amerikai elnökkel. A felek közötti hónapok óta tartó feszültség odáig fajult, hogy Trump és Musk háborúja már a nyilvánosság előtt zajlik, gyakran személyes szócsaták kíséretében.
Az amerikai elnök riválisa új pártot alapított
Mint ismert, Musk az elnöki program egyik sarokkövét képező törvénycsomagot „undorító förtelem”-nek titulálta, és bosszút ígért azoknak a republikánus képviselőknek, akik megszavazták ezt a törvényt. Júliusban bejelentette egy új politikai formáció, az „Amerika Párt” megalapítását, amelynek célja a kétpárti rendszer megtörése. Musk bár hivatalosan még nem jegyeztette be a pártot, a közösségi oldalain közzétett bejegyzései szerint több választókörzetben is elindítanának jelölteket.
Trump szerint „nevetséges”, hogy Musk új pártot alapított
Trump reagált is Musk új kezdeményezésére, amelyet „nevetséges”-nek minősített, és kilátásba helyezte, hogy visszavonja Musk cégeinek állami szerződéseit. Emellett Musk deportálását is szóba hozta, arra hivatkozva, hogy egy korábbi időszakban vízum nélkül tartózkodhatott az Egyesült Államokban.
A háttérben pedig felsejlik a DOGE nevű, Musk által kezdeményezett, majd Trump által irányított kormányzati szerv is, amelynek célja a szövetségi hivatalok átalakítása. Trump azzal fenyegette meg az üzletembert, hogy „ezt a szörnyet” Musk ellen fordítja.
Mire készül Musk?
Musk vállalatai, különösen a SpaceX és a Starlink, kulcsszerepet töltenek be az amerikai űrprogramban és a kommunikációs infrastruktúrát illetően is meghatározó szerepük van. A szakértők attól tartanak, hogy a DOGE – amelyet Musk emberei mára teljesen behálóztak – érzékeny kormányzati rendszerekhez és adatokhoz férhetett hozzá, ezzel előidézve a kiberbiztonsági kockázatokat is.
Bár Musk pártalapítási vállalkozása ambiciózus törekvésnek tekinthető, ám az amerikai választási rendszer komoly akadályokat állít egy harmadik politikai erő útjába. Több elemző szerint az ötlet inkább zavarok és megosztottság okozására alkalmas, mint valódi politikai áttörésre. A politikai háború azonban elindult, és egyik fél sem mutat hajlandóságot a visszakozásra.
(telex.hu nyomán)
Kapcsolódó: