A ragadós száj- és körömfájás-betegség megfékezéséről döntöttek: Nagy István drasztikus bejelentést tett.
A kormány újabb szigorításokat és intézkedéseket vezetett be a ragadós száj- és körömfájás-vírus megfékezése érdekében – jelentette be a Facebook-oldalán Nagy István agrárminiszter.
A betegség megfékezéséért a komáromi kutyakiállítást is elmarad
Mint a közösségi médiába feltöltött videójában elmondta, megtiltják a külföldről érkező párosujjú patások Győr-Moson-Sopron megyén átszállítását.
Megerősítik a kijelölt fertőtlenítési pontokat, és a kisüzemek számára is díjmenetesen biztosítják a sterilizáláshoz szükséges vegyszereket. Emellett pedig az érintett térségben minden állatkiállítást, -bemutatót és -vásárt megtiltanak.
A Komáromi Nemzetközi Kutyakiállítást sem lehet majd megtartani.
A tárcavezető szerint jelenleg négy állattelepen van jelen a betegség. Ezen létesítményeket és körzetüket lezárták és fertőtlenítő pontokat jelöltek ki az M1-es autópályán és a határon. Hozzátette,
az állatokat levágják, és a betegség terjedését folyamatosan vizsgálják.
(Nagy István/Facebook)
Ötven éve nem látott betegség ütötte fel a fejét
Megírtuk, hogy ötven éve nem volt rá példa, három hete azonban újra
ragadós száj- és körömfájás vírust azonosított
a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A betegség a Győr-Moson-Sopron megyei Kisbajcson jelent meg egy
szarvasmarhatartó telepen, amit azonnal lezártak.
A fertőzés kis eséllyel terjed át emberre, de gazdasági szempontból óriási károkat okozhat, amennyiben nem sikerül megfékezni. Néhány nappal a kisbajcsi felbukkanást követően a Duna túloldalán, Szlovákiában is kimutatták a vírust három telepen.
Azóta több ezer állatot kellett leölni.
A száj- és körömfájás fél évszázad után jelent meg Magyarországon, illetve Szlovákiában. A járvány miatt vasárnaptól kibővítették az intézkedéseket.
Korlátozásokat vezettek be a budapesti állatkertben
Beszámoltunk arról, hogy a fogékony fajok védelme miatt a Fővárosi Állat- és Növénykertben korlátozásokat vezettek be. Nem zárnak be, de
megszüntették az állatsimogatást is.
Továbbá nem szállítanak fogékony fajokat sem ki, sem be, a gazdasági udvarba pedig már csak fertőtlenítő szőnyegen lehet behajtani.
Az igazgató elmondta, hogy a korlátozásokat önkéntesen vezették be. Ezzel ellentétben sajnos a győri állatkertet azért kellett bezárni, mert az egyik fertőzésgóc tíz kilométeres védőkörzetén belül esett. Az igazgató szerint a ragadós száj- és körömfájás rendkívül ragályos, könnyen fertőző betegség.
A szél akár negyven kilométerre is elviheti a fertőzést.
Kifejtette, ha megfertőződne valamelyik állat, a veszélyeztetett fajok esetében törvényes lehetőség van arra, hogy ne kelljen leölni, hanem hermetikusan elzárják az érintett példányt, és kezeljék. Reményei szerint erre nem kerül sor.
Hasonló intézkedést vezetett be a Budakeszi Vadaspark is. Mint a Facebook-oldalukon írták, belépéskor kötelező a kéz- és cipőfertőtlenítés, illetve a babakocsival érkezőknek a kerekek fertőtlenítése.
Emellett tilos az állatok etetése és simogatása.
(Budakeszi Vadaspark/Facebook)
Kapcsolódó:
Figyelmeztetett a Nébih: Módosultak a ragadós száj- és körömfájás járvány miatti intézkedések
Mi folyik itt? 50 év után újra megjelent egy súlyos betegség Magyarországon