Vírusok bombáznak minket.
Ötven éve nem volt rá példa, most azonban újra
ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított
a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A betegség a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kisbajcson jelent meg egy
szarvasmarhatartó telepen, amit azonnal lezártak.
A fertőzés kis eséllyel terjed át emberre, de gazdasági szempontból óriási károkat okozhat, amennyiben nem sikerül megfékezni – írta a blikk.hu.
Elrendelték a telep lezárását
A ragályos vírust, a ragadós száj- és körömfájás betegséget, egy 1400 szarvasmarhát tartó kisbajcsi telepen észlelték március elején. Miután észlelték a fertőzés klasszikus tüneteit, a kórokozó jelenlétét a Nébih laboratóriuma is megerősítette. Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos intézkedett a gazdaság lezárásáról és a járványügyi nyomozás indítását rendelte el.
A Nébih azt írta a közleményben, a betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében rendkívül szigorú hatósági intézkedések lépnek életbe, amelyek magukba foglalják a fogékony élőállat fajok és termékeik szállításának tilalmát is.
Miért olyan veszélyes?
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A tünetek közé sorolják
- a lázat,
- az étvágytalanságot,
- a nyálzást
- és a hólyagok megjelenését a szájban.
A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni – emelték ki a közleményben.
A ragályos vírus megjelenése mellett február végén
a madárinfluenzával kapcsolatban is figyelmeztettek, hamarosan világjárvány törhet ki.
Tarolt az influenza, itt a H1N1 is
Az embereket is egyre ellenállóbb vírusok teszik próbára. Megírtuk, az elmúlt 10 évben csak egyszer volt a mostaninál durvább influenzajárvány Magyarországon. A fertőzés terjedési sebessége ugyan lassult, de hétről hétre új csúcsokat dönt a járványgörbe. 2025-ben már 5 olyan hét volt, amikor
300 ezer körül vagy a felett volt a heti akut légúti fertőzéssel megbetegedettek száma.
Február utolsó teljes hetében az országban 89 400-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján.
A betegség terjedését befolyásolja a lakosság egészségi állapota, a társadalom magatartása, az influenza elleni védőoltás rendelkezésre állása, annak elfogadottsága is. Eközben a koronavírus is velünk maradt, és olyan betegségek térnek vissza a világba, Európába és ezen belül Magyarországra is,
amelyeket már egyszer legyőzöttnek hittünk
– mondta egy interjúban Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos. Hozzátette, most azt tapasztaljuk, hogy
erőteljes a pandémiás H1N1, illetve az A típusú influenzavírus egyik altípusának jelenléte,
amely a 2009-es nagy pandémiát okozta. Nem véletlen, hogy ezúttal a legérintettebb korosztály a 15 év alattiak, mert ők ritkábban találkoztak még ezzel a vírussal.
(Kiemelt képünk illusztráció)
Kapcsolódó:
Mi folyik itt? Megszólalt a szakértő az influenzajárvány magyarországi elszabadulásának okairól