Nagy a baj: Rendkívüli intézkedéseket vezetnek be a budapesti állatkertben a járvány miatt

Sok faj fogékony a budapesti állatkert fajai közül a száj- és körömfájás-fertőzésre, a járvány megelőzéséért lépni kellett.

Korlátozásokat vezettek be a budapesti állatkertben. Sós Endre, az állatkert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója elmondta, a Fővárosi Állat- és Növénykert

730 állatfajából 540 faj fogékony a ragadós száj- és körömfájás fertőzésre.

A súlyos fertőzés több mint ötven év után, márciusban jelent meg újra Magyarországon. A fogékony állatfajok közé tartoznak a marhafélék, az antilopok, az elefántok vagy a tapírok is – írta a telex.hu.

Korlátozásokat vezettek be a budapesti állatkertben

A fogékony fajok védelme miatt a fővárosi állatkertben korlátozásokat vezettek be. Nem zárnak be, de megszüntették az állatsimogatást is. Továbbá nem szállítanak fogékony fajokat sem ki, sem be, a gazdasági udvarba pedig már csak fertőtlenítő szőnyegen lehet behajtani.

Az igazgató elmondta, hogy a korlátozásokat önkéntesen vezették be. Ezzel ellentétben sajnos a győri állatkertet azért kellett bezárni, mert az egyik fertőzésgóc tíz kilométeres védőkörzetén belül esett. Az igazgató szerint a ragadós száj- és körömfájás rendkívül ragályos, könnyen fertőző betegség.

A szél akár negyven kilométerre is elviheti a fertőzést.

Kifejtette, ha megfertőződne valamelyik állat, a veszélyeztetett fajok esetében törvényes lehetőség van arra, hogy ne kelljen leölni, hanem hermetikusan elzárják az érintett példányt, és kezeljék. Reményei szerint erre nem kerül sor.

Van, ahol szarvasmarha-állomány teljes egészében megsemmisül a fertőzés miatt

Megírtuk, több mint ötven év után március utolsó napjaiban berobbant a ragadós száj- és körömfájás-járvány Magyarországon. A Nébih akkor megerősítette: Levél településén egy 3000 egyedből álló tejelő szarvasmarha-állományban igazolták a rendkívül fertőző vírust. A betegség olyan gyorsan terjed, hogy már a szél is képes továbbvinni, ezért a hatóságok azonnali intézkedéseket rendeltek el.

A ragadós száj- és körömfájás-betegség miatt leölésre ítélt állatokat egy hatalmas gödörben helyezik el. Levél településen

a marhák 95 százaléka egészséges volt, mégis el kellett pusztítani azokat.

Akár tíz napig is eltarthat a megbetegedett és fertőzésnek kitett szarvasmarhák leölése Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Kamionokkal szállítják több mint 3000 állat tetemét a magyar-osztrák határ közelében fekvő Csemeztanya és Irénpuszta közötti állami területre, ahol elföldelik az állatokat. Mész és szalma mellett két méternyi földréteget helyeznek el a tetemek fölött.

Alaposan fertőtlenítik a telepre érkező és az azt elhagyó teherautókat is.

Szlovákiában közben újabb száj- és körömfájás-fertőzést észleltek,

a rajkai határátkelőn fertőtlenítő folyadékon kell áthaladniuk az autóknak. A levéli telepnek másfél milliárd forintos kára keletkezik amiatt, hogy az összes marhát leölik. Naponta több tízezer liter tejet szállítottak el innen, ennek hiánya is óriási bevételkiesést jelent. A kormány bár kártalanítást ígért, de az kérdéses, hogy azmire lesz elegendő.

A fertőzés időközben tovább terjed, már Dunakilitin is megjelent.

Kapcsolódó:

Berobbant a vírus: Újabb helyen ütötte fel a fejét a ragadós száj- és körömfájás

Megrázó: Tömegsírba hantolják a több ezer leölt szarvasmarhát

Valódi Hírek