Gyurcsány felvetette: kinek a felelőssége, ha bezár a Dunaferr?
„A Dunaferr Magyarország közös öröksége, Dunaújváros az tulajdonképpen maga – bizonyos értelemben – a Dunaferr.”
– foglalta össze Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke keddi videójában, amelyben a helyszínről jelentkezett. Mind a mai napig több ezer ember életét határozza meg a vállalat jövője. Az érintettek elmondták, a Dunaferr árbevétele egymilliárd eurós volt korábban. Jelezték, az azért csak hiányzik valahonnan.
Mi lesz az emberekkel?
Dunaújvárosból jelentkezett a DK elnöke kedden. A helyiekkel folytatott beszélgetésből kiderült, jelenleg is nyolcezer ember életét határozza meg Magyarország kultikus ipari létesítményének jövője.
Kulcskérdés viszont, hogy mi lesz az emberekkel? Legtöbbjük családja generációk óta dolgozott a gyárban. Kiderült,
a műszakpótlékot 50 százalékkal csökkentették,
így sokkal kevesebb bért kapnak a dolgozók, mint korábban. Ez a drasztikus fizetéskiesés pedig a városban mindenkinek hiányozni fog.
Gyurcsány Ferenc jelezte, a kormány nem teszi jól a dolgát a Dunaferr és Dunaújváros tekintetében.
Kinek az érdeke?
Kiderült, amikor elrendelték a felszámolást, akkor a gyár még termelt. De a felszámolás során olyan rossz döntéseket hoztak, hogy létfontosságú termelőegységeket nem lehet már beindítani. A kokszolót például örökre hagyták tönkremenni.
A DK elnöke feltette a kérdést:
„Kinek az érdeke, hogy bezárjon ez a cég?”
Erre azt a választ kapta az érintettektől, hogy
„személyes bosszú is lehet a kormány részéről.”
Elherdálják a közös örökségünket
A DK-s alpolgármesterek, Mezei Zsolt és Szabó Zsolt elmondták, nincs érdemben tárgyalás a kormány részéről a városvezetéssel a gyár jövőjével kapcsolatban.
„Ez a kormány nem vigyáz Dunaújvárosra, nem vigyáz a a Dunaferre, hanem elherdálja a közös örökségünket”
– összegezte a párt elnöke tapasztalatait.
Nagy Mártonék kamuja visszaüt
Megírtuk, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium 2023-ban jelentette be: az indiai tulajdonban álló Liberty Steel mintegy 20 milliárd forintért megvette a felszámolás alatt álló vasművet.
„Kiemelkedő siker a Dunaferr eladása, mert az elmúlt 30 évben nem nagyon van példa arra, hogy felszámolás alatt álló termelő cég megmenekült volna”
– mondta akkor Fábián Gergely, a Nagy Márton-féle minisztérium államtitkára.
Siker nem lett, ellenben lassú kivéreztetés következett
A Liberty ugyanis nem mentette meg a Dunaújváros területén üzemelő acélmű működését.
Beszámoltunk arról, hogy 2024. június 10-én, egy nappal az önkormányzati és EP-választások után a Liberty Dunaújváros, azaz a valaha volt Dunai Vasmű, a későbbi ISD Dunaferr helyén működő cégek tulajdonosa bejelentette: fokozatosan leállítja az utolsó két kokszolókemencét.
A cég ezzel együtt komoly munkaerő-korlátozást jelentett be. Ezzel a dolgozók elveszítették a műszakpótlékokat, állásidőre küldték őket, így
sokan kaptak érdemben alacsonyabb fizetéseket.
Az állásidő pedig annyit jelent, hogy az embereknek nem kell bemenniük a gyárba, de munkaidőben rendelkezésre kell állniuk. Mindez annak ellenére történt, hogy a Vasas Szakszervezet nem sokkal a bejelentés előtt állapodott meg a cég vezetésével a bérekről.
A DK elnökének videóját itt nézheted meg:
(Gyurcsány Ferenc/ Facebook)
Kapcsolódó:
Közel a lázadás Dunaújvárosban: Nagy Márton kamuja visszacsapni látszik