Nem lehet megállítani a felmondási hullámot az egyik legnagyobb magyar gyárban, hiába érkeznek meg a fizetések

A Dunaferr jogutódjánál a dolgozói bér átutalása nem állíthatja meg a felmondási hullámot.

Többeknek már a júliusi fizetése is késett, az augusztusit pedig múlt hét péntek helyett kedden napközben kapták meg.

A dolgozók számára gyötrelmes ez az időszak, a gyárban nincs termelés, és nem látják a kiutat.

Egyre többen lépnek ki a kilátástalanság miatt

„Nem marad, akinek beválthassák az ígéreteiket”

mondta hétfőn reggel a Dunaferr előtt tüntető dolgozók egyike a hvg.hu-nak.

Körülbelül 900 olyan dolgozóról tudni, akik a kokszolómedencék leállítása miatt „kényszerpihenőn„, úgynevezett „állásidőn” vannak. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a pótlékaik elmaradása miatt a jövedelmük 30 százalékkal kevesebb.

A bruttó átlagbér így 630 ezer forintra csökkent a cégnél.

Sok szakmunkás már ki is lépett a vállalat berkeiből. A helyzetet tovább nehezíti, hogy egyre csökken a környéken a lehetséges munkahelyek száma. Ebben meghatározó, hogy az iváncsai akkumulátorgyárba sem vesznek fel már annyi embert, mint korábban. Ennek oka az elektromos autók iránti kereslet visszaesése – írta a lap.

Nagy Mártonék kamuja visszaüt

Megírtuk, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium tavaly jelentette be: az indiai tulajdonban álló Liberty Steel mintegy 20 milliárd forintért megvette a felszámolás alatt álló vasművet.

„Kiemelkedő siker a Dunaferr eladása, mert az elmúlt 30 évben nem nagyon van példa arra, hogy felszámolás alatt álló termelő cég megmenekült volna”

– mondta akkor Fábián Gergely, a Nagy Márton-féle minisztérium államtitkára.

Siker nem lett, ellenben lassú kivéreztetés következett

A Liberty ugyanis nem mentette meg a Dunaújváros területén üzemelő acélmű működését.

Beszámoltunk arról, hogy június 10-én, egy nappal a választások után a Liberty Dunaújváros, azaz a valaha volt Dunai Vasmű, a későbbi ISD Dunaferr helyén működő cégek tulajdonosa bejelentette: fokozatosan leállítja az utolsó két kokszolókemencét.

A cég ezzel együtt komoly munkaerő-korlátozást jelentett be. Ezzel a dolgozók elveszítették a műszakpótlékokat, állásidőre küldték őket, így

sokan kaptak érdemben alacsonyabb fizetéseket.

Az állásidő pedig annyit jelent, hogy az embereknek nem kell bemenniük a gyárba, de munkaidőben rendelkezésre kell állniuk.

Mindez annak ellenére történt, hogy a Vasas Szakszervezet nem sokkal a bejelentés előtt állapodott meg a cég vezetésével a bérekről.

A gyárban többen úgy vélik, az embereket csak azért nem küldik el végleg, mert a végkielégítések drágák lennének. Arra azonban nem látnak reményt, hogy a most kapun belüli munkanélküliségre kárhoztatott emberek újra értelmes munkát végezhessenek.

Felfüggesztették a szolgáltatást is

A Liberty Steel kérésére felfüggesztették a gőz- és melegvíz-szolgáltatást a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Dunai Furnace Dunai Vasmű Kft. részére. Az egykori Dunaferr leányvállalatánál, a felszámolás alatt lévő ISD Power Kft.-nél

augusztus 1-jén szűnt meg a gőz- és melegvíz-szolgáltatás.

Elfogyott a dolgozók türelme

Sokan már a júliusi fizetésüket is késve kapták meg, az augusztusi bér pedig minden dolgozónak késik.

Péntek estig nem érkezett meg a fizetésük és azt hétfő délutánig sem kapták meg.

A hétvégén a szakszervezetek levélben felszólították a Liberty Dunaújvárost a fizetések utalására, de semmi nem történt.

A dolgozók ezért munkásgyűlést tartottak a gyár előtt hétfőn, továbbá dolgozói kezdeményezésre demonstrációra készülnek. A vasmű üzemeltetésében érintett

két cég összesen 3200 alkalmazottja érintett

írta a Népszava.

A szakszervezet is akcióban

Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke a lapnak elmondta, hogy egyeztettek hétfő reggel Rahul Madhukarral, a Liberty Dunaújváros vezetőjével, aki azt ígérte, hogy hétfő délután megkapják a fizetésüket, ám ez nem történt meg.

„A jelenlegi állapot gyötrelmes. Nincsenek rá jobb szavak

– mondta Magyar Zoltán.

„Ami történik azt a dolgozók emberileg és lelkileg is nagyon nehezen viselik. Nem elég plasztikus, ha azt mondom nagyon nagy a szomorúság. Talán érthető is, ha rengetegen mondanak fel és próbálnak máshol boldogulást találni.

Így viszont azt kell mondjam, hogy

az utolsó másodpercekben, vagy talán már azon is túl vagyunk.

Olyan értékes munkaerőt veszítünk el ugyanis, olyan számban, hogy a gyárat ebben a formában talán már akkor sem lehet újraindítani, ha erre lenne szándék”

– idézték.

(Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán)

Valódi Hírek