Hőhullám söpör végig a teljes kontinensen, az atomerőművek hűtővize nem bírja a forróságot.
Először Franciaországban, majd Svájcban kellett leállítani atomerőműveket, ugyanis azok hűtővize túlmelegedett. A Beznau-atomerőmű üzemeltetője azt mondta, hogy az erőmű környékének ökoszisztémáját óvták meg a lépéssel.
Visszavesznek az atomerőművek teljesítményből a hőhullám miatt
Az európai hőhullám az energiatermelésben is gondokat okoz. A svájci Beznauban kénytelenek voltak leállítani az atomerőmű egyes blokkját. Ezt megelőzően Franciaországban több atomerőmű teljesítményét kellett visszafogni
A Breznau-erőművet az Aare folyó hűti, ám a hűtéshez használt víz jelentős mértékben felmelegíti a folyó vizét. Amikor az Aare hőmérséklete meghaladja a 25 Celsius-fokot, akkor az erőmű blokkjait leállítják, vagy csökkentik a teljesítményüket.
Az üzemeltető óvja az imázsát
Az erőművet üzemeltető cég, az Axpo azt nyilatkozta, hogy
„az intézkedések a csökkentés, illetve a leállítás érdekében azt a célt szolgálták, hogy megvédjük az Aare ökoszisztémáját és betartsuk a szigorú környezetvédelmi szabályokat.”
A cég képviselője azt is hozzátette, hogy az állat- és növényvilág védelme érdekében volt szükség az intézkedésekre.
A múltban már próbálkoztak a szabályok lazításával
A cég egyébként 2023-ban megpróbált nyomást gyakorolni, hogy enyhítsék a környezetvédelmi szabályokat, ám ez akkor kritikákba és ellenállásba ütközött. Ennek fő oka az volt, hogy a folyóban pisztrángok és pénzes pérek élnek, amelyek nagyon érzékenyen reagálnak a víz hőmérsékletének növekedésére.
A kritikusok azt is hangsúlyozták, hogy Svájc még exportálja is az energiát. Azt azonban napenergiából nyerik, emiatt a többség indokolatlannak tartja az élővilág veszélyeztetését.
(spiegel.de/Nyugati Fény)