Putyin mégsem fog tárgyalni?
A nyugati világ jelenleg a legnehezebb időszakát éli biztonságpolitikai szempontból a második világháború óta – figyelmeztetett egy interjúban Jack Keane nyugalmazott amerikai tábornok. Azt is hozzátette, hogy véleménye szerint koránt sem biztos, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó lesz tárgyalni az ukrajnai háború lezárását illetően.
Jack Keane szerint a második világháború óta nem volt ekkora veszély
Jack Keane közeli kapcsolatban áll Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, korábban pedig katonai tanácsadó, valamint a vezérkari főnök helyettese volt. A tábornok a The Timesnak adott interjújában arról beszélt, hogy Kína felemelkedése, illetve az Oroszországhoz és Észak-Koreához fűződő egyre szorosabb kötelékei
egzisztenciális fenyegetést jelentenek a nyugati szövetségesekre nézve.
Aggasztó Kína, Oroszország és Észak-Korea együttműködése
„Kína, Oroszország és Észak-Korea hatékonyan együttműködnek. Az történt, hogy gyengének láttak minket, az Egyesült Államokat, és hogy elvesztettük a politikai akaratot, hogy szembeszálljunk velük”
– jelentette ki.
Az orosz–ukrán háború vonatkozásában elmondta: a konfliktus lezárása Donald Trump prioritásai között szerepel.
„Jelenleg 10 ezer észak-koreai katona csatlakozott az oroszokhoz. De vajon ez a kezdete-e annak, hogy észak-koreai csapatok érkeznek Oroszország támogatására, és hogy másik ország Oroszország oldalán harcol, hogy megpróbálja megdönteni Ukrajnát?
Ez a háború legnagyobb eszkalációja”
– jelezte, hozzátéve, szerinte Donald Trump képes lesz véget vetni a háborúnak. Azonban hangot adott kétségeinek is azzal kapcsolatban, hogy az orosz vezető hajlandó lesz-e tárgyalásokat folytatni a háború lezárásáról.
„Putyin [most] felgyorsítja a dolgokat. Én támogatnám a Putyinnal való tárgyalást. De
nem hiszem, hogy ő tárgyalni akar. Ő az egész országot elfoglalná”
– mondta Jack Keane. A Reuters azonban orosz források alapján arról írt, hogy Putyin hajlandó lehet tárgyalni Trumppal, ám ezt csak bizonyos feltételek mentén tenné.
Donald Trump valóban véget tudna vetni a háborúnak?
Kifejtette véleményét azzal kapcsolatban is, hogy az új amerikai elnök vajon eleget tud-e tenni ígéretének, miszerint hivatalba lépését követően véget vet a konfliktusnak.
„Szerintem különbség van a kampányban elhangzottak és aközött, amit most megvitatnak azok az emberek, akiknek az a feladata, hogy foglalkozzanak a háborúval”
– mondta.
Hozzátette, „ezek az emberek mind titkos jelentéseket kapnak”, és tudomásuk van arról, hogy a tárgyalások alatt Ukrajna számára kedvező eredményeket kell elérni. Úgy véli, Donald Trump célkitűzései ellenére is
a Nyugat a legnagyobb fenyegetéssel néz szembe jelenleg a második világháború vége óta.
„Értékelésünk szerint a védelmi minisztérium előtt álló kihívások félelmetesebbek, mint nyolc évtizede bármikor. Az elmúlt négy évben az infláció miatt nem növeltük a védelmi költségvetésünket. Biden alatt stagnált. Ez felelőtlenség és meggondolatlanság volt”
– mondta Jack Keane.
(thetimes.com / index.hu nyomán)
Kapcsolódó:
Az orosz elnök mégis tárgyalt titokban Trumppal? Vészjósló hír érkezett Putyin tárgyalószobájából
Riadót fújt a lengyel miniszterelnök: Donald Tusk globális háborúról beszélt
Az orosz hadsereg is bevetette a közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétáit
Kiderült, mit akar Putyin: Ezt tervezi Magyarországgal az orosz diktátor