Az orosz hadsereg is bevetette a közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétáit

Putyin szerint globálissá válik a háború.

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna globális konfliktus irányába eszkalálja az orosz–ukrán háborút, miután az ukrán hadsereg amerikai engedéllyel nagy hatótávolságú amerikai és brit rakétákat vetett be Oroszországban.

Putyin korábban hangsúlyozta, hogy Oroszországnak joga van megvédenie magát és akár válaszcsapást is mérhet Ukrajnára. Ez meg is történt: az orosz hadsereg új fejlesztésű, közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétát lőtt ki egy ukrán katonai célpontra; a dniproi műveletet az orosz elnök „sikeres”-nek minősítette.

Putyin azt is hangoztatta, hogy szerinte az Egyesült Államok nagy hibát követett el, amikor légből kapott indokokra hivatkozva egyoldalúan figyelmen kívül hagyta azt az egyezményt, miszerint nem használnak kis- és közepes hatótávolságú rakétákat. Az 1987-es egyezményből az Egyesült Államok 2019-ben lépett ki.

Putyin narratívája az, hogy Ukrajna és szövetségesei kényszerítették ki rakéták bevetését, ugyanis Oroszországnak saját védelme érdekében „tükröznie kell” a nyugatról érkező támadásokat.

„Hagy emlékeztessem rá önöket, hogy Oroszország önkéntesen és egyoldalúan elkötelezte magát amellett, hogy egészen addig nem vet be kis- és közepes hatótávolságú rakétákat, amíg a világ bármely részén meg nem jelennek az ugyanilyen rakéták”

– mondta.

Az Egyesült Államok hadserege úgy gondolja, hogy az új fejlesztésű orosz „Oreshnik” rakéták kísérleti fejlesztési fázisban lehetnek és az orosz hadsereg csupán néhány darabbal rendelkezhet-írta a Reuters.

A Pentagon szóvivője, Sabrina Singh azonban amiatt fejezte ki az Egyesült Államok kormányának aggodalmát, hogy bár az orosz rakéták nem nukleáris robbanófejjel voltak ellátva, „biztosan képesek arra, hogy különféle hagyományos és nukleáris robbanófejet szállítsanak”.

Moszkva egyébként a csapás előtt értesítette Washingtont.

Valódi Hírek