Duzzad a konfliktus Tibet és Kína között: a leendő dalai láma megválasztása a tét.
Hatalmi harc övezi a dalai láma reinkarnációját. Kína szeretné érvényesíteni az állítólagos döntési jogát az új láma kinevezésénél, mindezt pedig sorsolás (!) útján tenné meg.
Bizarr elképzelések Kína oldaláról a dalai láma megválasztására
A kínai külügy szóvivője, Mao Ning elmondta, hogy magát a reinkarnációt
sorsjegyhúzás, majd a központi kormány engedélyezése útján lehet végrehajtani.
Peking ezzel azonban ellentmond a dalai lámának, aki röviddel a kilencvenedik születésnapja előtt videóüzenetet intézett a követőihez. Ebben hangsúlyozta azt, hogy a tibeti buddhizmus vezetője a dalai láma, akinek az ő halála után majd újra meg kell jelennie. A jövendőbeli láma azonosítását az ő irodája fogja elvégezni, amely jelenleg Indiában van.
A dalai láma megpróbál kiállni a vallása mellett
Azt mondta,
„senki másnak nincs joga beleavatkozni ebbe az ügybe”.
A láma ezen megnyilatkozása elhalgattatta azokat a spekulációkat, amelyek szerint az is elképzelhető lett volna, hogy nem lép hivatalba a 15. dalai láma. Az egyház vezetője és több ezer további tibeti buddhista a felkelésük óta menekülni kényszerült országukból, ezért élnek most Indiában.
Peking „szeparatistának” (olyan személynek, aki önkényesen kihasítana egy szeletet az anyaországból, amelyet a szövetségeseivel közösen kisajátítana – a szerk.) tartja a dalai lámát, aki önmagát viszont „egyszerű buddhista szerezetesként” írja le.
Peking gyakorlatilag nekiment a buddhizmusnak is
A lámát világszerte Tibet szabadsága békés nagykövetének tartják, bár politikai hatalma már nincsen. Azt 2011-ben átadta egy indiai székhelyű, száműzetésben működő kormánynak. A szakértők úgy értékelik a kínai párt kírsérletét arra, beleszóljon a tibeti buddhizmus vallási vezetőjének megválasztásába, hogy ezzel a vallást akarják ellehetetleníteni.
(spiegel.de/Nyugati Fény)