Jön a rémálom? Összefogott a világ két legvéresebb diktatúrája

Kölcsönös védelmi egyezményt hozott a tető alá Észak-Korea és Oroszország.

Oroszország és Észak-Korea között a még júniusban aláírt kölcsönös védelmi egyezményt hétfőn ratifikálta Észak-Korea. A döntés a vonatkozó dokumentumok cseréjével azonnal érvénybe lép.

Ezzel hivatalossá válhat Észak-Korea részvétele az orosz–ukrán háborúban. Bár az, hogy az egyezmény előírja, hogy két ország – amennyiben megtámadják valamelyiket – azonnali katonai segítséget nyújt a másiknak, nem jelenti egyben azt is, hogy amennyiben Oroszország megtámad egy másik országot, akkor Észak-Koreának abban segítséget kéne nyújtania.

Oroszországban jelenleg legalább 10.000 észak-koreai katona állomásozik, és Kurszk környékén az ukrán védelmi miniszter elmondása szerint harcoltak is. Mindez nemzetközi felháborodást váltott ki, azonban semmilyen szankciót nem vont maga után, hiába kérte erre szövetségeseit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Az egyezményben szerepelnek a katonai együttműködésen kívül eső, ám azonos mértékben fontos megállapodások és tervek is: például az „igazságos és többpólusú világrendVlagyimir Putyin által meghirdetett, a hidegháború időszakára emlékeztető programja.

Eszerint a hatalom kiegyensúlyozottabb megoszlása lenne a cél a nemzetközi kapcsolatokban. Több globális és regionális hatalmi központ létrehozására törekednének, szemben az Amerikai Egyesült Államok egyeduralmával. Ebben partnerei Észak-Korea mellett Kína, Latin-Amerika, Afrika és egyes ázsiai országok lennének.

A két ország szorosabbra fűzi a gazdasági kapcsolatait is. Leginkább az tarthat számot figyelemre, hogy vajon Oroszország milyen segítséget fog nyújtani Kim Dzsongunnak nukleáris programjához.

(reuters.com/Nyugati Fény)