Nem vártak sokáig a rakéták bevetésével.
Eszkalálódhat az orosz–ukrán háború. Az ukrán hadsereg máris bevetette az amerikai ATACMS ballisztikus rakétákat az oroszok ellen ellen, miután Joe Biden engedélyezte a használatukat. Eszkalálódhat a háború.
Megírtuk, hogy vasárnap amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével.
A döntés révén Ukrajna hadserege felhasználhatja az Egyesült Államok által rendelkezésére bocsátott nagy hatótávolságú taktikai rakétarendszereket (Army Tactical Missile Systems – ATACMS) Oroszország területén belüli célpontok ellen.
Kilőtték az első rakétákat
Az ukránok kedden először lőttek ki amerikai ATACMS rakétákat oroszországi célpontokra. Egy katonai bázist vettek célba – tudatta a moszkvai védelmi minisztérium.
Large explosions 🔥 are seen at a major ammunition depot, GRAU arsenal in Karachev in the Bryank Oblast of Russia, located 115km from Ukraine 🇺🇦
There is a possibility this is the first ATACMS strike on Russia during the war pic.twitter.com/EYnHADljHu
— Ukraine Battle Map (@ukraine_map) November 19, 2024
A hírek szerint az ukránok a 300 kilométerre repülő ATACMS-okkal egy Brjanszki területen lévő katonai létesítményt, a 67. orosz tüzérségi és rakétaparancsnokság állásait vették célba.
Eddig annyit lehet tudni, hogy a kilőtt hat rakéta közül az oroszok ötöt lelőttek, az egyik törmeléke eltalálta a létesítményt, de Alekszander Bogomaz brjanszki kormányzó azt mondta, hogy sem emberéletben, sem a katonai létesítményben nem okozott kárt.
Ukrajna azt közölte, hogy csapást mértek egy orosz fegyverraktárra Oroszország határától körülbelül 130 kilométerre fekvő Karacsev városánál.
A katonai létesítményben KAB típusú lézerirányítású bombákat, Észak-Korea által küldött muníciót, légvédelmi rakétákat és rakétavetőket tároltak – írta a The Kyiv Independent.
Az oroszok jelentős eszkalációnak minősítették a történteket
A moszkvai védelmi minisztérium az orosz–ukrán háború pontosan ezredik napján, „jelentős eszkalációnak” minősítette a történteket. Erről >>ITT<< írtunk részletesen.
Az amerikai lépésre válaszul Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína megújítását, eszerint
Oroszország megfontolhatja atomfegyverek bevetését,
ha atomtámadás vagy egy atomhatalom által támogatott, ő vagy Belarusz területi integritását és a szuverenitását sértő hagyományos támadás érné egy nem atomhatalmi státuszban lévő ország részéről.
Az orosz nukleáris doktrína mostanáig hatályban lévő 2020-as változata még úgy szólt, hogy Oroszország atomfegyvereket vethet be, ha olyan atomtámadás vagy hagyományos támadás éri, amely létében fenyegeti az orosz államot.
„A nagy kép az, hogy Oroszország csökkenti a nukleáris csapás küszöbét egy esetleges hagyományos támadásra válaszul”
– foglalta össze a helyzetet a Reuters kérdésére Alexander Graef, a Hamburgi Egyetem biztonságpolitikai intézetének (IFSH) a kutatója.
Sok áldozata van már a háborúnak
Katonai szakértők szerint egyébként az amerikai rakéták segíthetnek Ukrajnának megvédeni azokat a oroszországi kurszki területen lévő területet, amelyet augusztus óta elfoglalt. De azt nem tartják valószínűnek, hogy megváltoztatják a 33 hónapja tartó háború menetét.
Ukrajnában a háborúnak már több ezer halálos áldozata van és már hatmillión menekültek el az országból. Azzal, hogy Putyin elrendelte a szárazföldi, tengeri és légi inváziót Ukrajna ellen, Európa legnagyobb katonai konfliktusát indította el a második világháború óta.
Szijjártó Péter szerint az amerikai elnök miatt kitörhet a harmadik világháború.
Kapcsolódó cikkünk:
Mi a fenét csinál az amerikai elnök? Nagyon durván bekavart ezzel
(nepszava.hu nyomán)