Döntött az Egyesült Államok: Itt az újabb fordulat az ukrajnai háborúban

Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán hadsereg mélységi csapásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen.

Váratlan lépést tett az Egyesült Államok: ettől sok minden megváltozhat az ukrajnai háborúban

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő

mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével

– közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

A döntés révén Ukrajna hadserege felhasználhatja az Egyesült Államok által rendelkezésére bocsátott nagy hatótávolságú taktikai rakétarendszereket (Army Tactical Missile Systems – ATACMS) Oroszország területén belüli célpontok ellen.

Megjelentek az észak-koreai katonák is Oroszországban

A magas rangú kormányzati tisztségviselők az amerikai médiumoknak arra is utaltak: Joe Biden januárban távozó elnök több hónapon át tartó ellenkezésének feladása összefügg azzal, hogy a közelmúltban észak-koreai katonák is bekapcsolódtak az orosz–ukrán konfliktusba az orosz fél oldalán.

Amerikai hírszerzési információk szerint mintegy 12 ezer katona érkezett Észak-Koreából Oroszország kurszki régiójába, amelynek egy részét az ukrán haderő tartja ellenőrzése alatt. A térségbe egyben 50 ezer orosz katonát vezényelt a moszkvai hadvezetés az ukránok meglepetésszerű nyári offenzívája nyomán.

Joe Biden a korábbi hónapokban azzal érvelt, hogy Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú eszközök bevetésének engedélyezése a háború eszkalálódásához vezet, miközben komoly nyomás nehezedett az amerikai elnökre Kijev és több nyugati főváros felől arra hivatkozva, hogy Ukrajna számára a háború elvesztésébe kerülhet a korlátozás fenntartása.

Az amerikai adminisztráció nyáron már hozzájárult ahhoz, hogy az ukrán katonaság közvetlenül a határ mentén fekvő orosz területeken bevessen az Egyesült Államok által szállított fegyverzetet.

Zelenszkij szeptemberben tárgyalt Bidennel

Joe Biden és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szeptemberben Washingtonban tárgyalt, amikor az ukrán államfő bemutatta béketervét, amelynek része volt az oroszországi célpontok támadhatósága is. Amerikai kormányzati források szerint Zelenszkij célpontok lehetséges listájával érkezett az amerikai fővárosba, amelyek ellen az oroszországi mélységi támadásokat végrehajtanák.

Amerikai tisztségviselők közlése szerint időközben Oroszország a legértékesebb katonai eszközeit, amelyek lehetséges célpontnak számítanak, áttelepítette az ATACMS típusú rakétáinak 300 kilométeres lőtávján kívüli területekre.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök stábja egyelőre nem kommentálta a januárban távozó adminisztráció döntését.

Mike Rounds republikánus szenátor a Fox News-nak úgy nyilatkozott, hogy ezen döntés túlságosan kései lehet Ukrajna helyzete szempontjából.

Politikai elemzők megosztottak az amerikai döntéssel kapcsolatban. Egyes vélemények szerint Joe Biden jóváhagyása mélyíti a konfliktust, míg más szakértők úgy látják, az ukrán hadsereg mozgásterének bővítése javítja Ukrajna esélyeit egy esetleges tűzszüneti tárgyaláson, amely egybeesik Donald Trump szándékával a háború mielőbbi lezárására vonatkozóan.

Egyeztetett egymással Putyin és Trump? Megszólalt a Kreml szóvivője

Beszámoltunk róla korábban, hogy a Washington Post arról írt, hogy Trump és Putyin telefonon egyeztettek egymással. Közölték, hogy a felek között szóba került az orosz–ukrán háború is, ám a Kreml később cáfolta a lap értesüléseit, amelyeket Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „teljes valótlanság”-nak minősített. Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója ugyanakkor jelezte, nem zárható ki teljességgel, hogy a kapcsolatfelvétel már megtörtént.

„Ez egy rejtélyes történet.

Maga a kiadvány (a The Washington Post) azt állítja, hogy vasbeton szilárdságú megerősítéssel rendelkezik, hogy ez a beszélgetés megtörtént. És hogy enélkül nem adták volna ki ezt a közlést. Eszerint ezt valaki megerősítette nekik amerikai részről. Hogy mi volt a célja annak, aki ezt megerősítette? Vagy talán tapasztalatlanságból, tudatlanságból erősítette meg? Nehéz ezt megmondani.

De a tény, az tény marad: ez nem több, mint egy hírlapi kacsa”

– nyilatkozta a szóvivő a Rosszija 1 televízió egyik vasárnapi magazinműsorában.

Peszkov hozzátette: szerinte lesznek kapcsolatfelvételek az Egyesült Államok és Oroszország között, de hogy mikor, azt lehetetlen előre megmondani. Közölte, hogy nem folynak előkészületek egy Putyin és Trump közötti egy esetleges megbeszélésről, azonban ha mindkét fél szükségesnek érzi, akkor gyorsan meg lehet szervezni egy ilyet – mondta.

„Egyfelől újból felvettük a párbeszédet a hadászati kérdésekről. Mi is lehetne ennél fontosabb?

Újraindítottuk a párbeszédet, megvoltak az első próbálkozások, és a folyamat elindult. Ugyanakkor Trump alatt az USA olyan lépéseket enged meg, amelyek egyszerűen a hadászati stabilitás rendszerének szétverését célozzák. Kilépnek a rövid és közepes hatótávolságú rakétákról szóló szerződésből”

– magyarázta Peszkov.

(MTI / Nyugati Fény)

Kapcsolódó:

Baj van? Putyinék leállították a gázszállítást az egyik országban

Az orosz elnök mégis tárgyalt titokban Trumppal? Vészjósló hír érkezett Putyin tárgyalószobájából

Jön a rémálom? Összefogott a világ két legvéresebb diktatúrája

Valódi Hírek