Putyinék berágtak Bidenre: Az amerikai elnök lépése súlyos következményekkel járhat

Eszkalálódhat a háború Biden döntése miatt.

Moszkva hétfőn figyelmeztette az Egyesült Államokat, miután engedélyt adtak Ukrajnának arra, hogy nagy hatótávolságú rakétáikat használják Oroszországban.

A döntést még Joe Biden hozta meg, ezzel valamelyest szembe menve a leendő elnök Donald Trump Oroszországot illető stratégiájával.

A Kremlben úgy látják, hogy az amerikai kormány döntése „olajat önt a tűzre” és

tovább eszkalálja a nemzetközi feszültségeket.

Az orosz hadsereg kiterjedt csapást mért Ukrajnára

Mindez szinte egyidőben történt azzal, hogy az orosz hadsereg csapást mért az észak-ukrajnai Szumi városában egy kilencemeletes épületre. A támadásban 11 ember meghalt és 84 megsebesült – közölte egy ukrán hivatalnok vasárnap.

A mostani hónapok óta a legkiterjedtebb orosz drón- és rakétatámadás és a Szumiban megölt tizenegy ember között két gyermek is volt – mondta Ihor Klimenko ukrán belügyminiszter.

Mindeközben Washington egyre enyhíti a feltételeit annak, hogy Ukrajna milyen létesítményekre mérhet csapást a ATACM-ekkel (Katonai Taktikai Rakéta Rendszer).

Nem pontosított amerikai források azt mondták vasárnap az AP-nek, hogy Washingtonban az elmúlt hónapokban kizártnak tartották, hogy ezt a lépést megtegye a kormány, mert annak a veszélyét idézi elő, hogy

egészen a NATO és Oroszország között közvetlen konfrontációra kerülhet sor.

A fegyverek bevetéseinek pontos feltételei nem nyilvánosak még, de az enyhítést az előzte meg, hogy Dél-Korea és a NATO is azt jelentette, hogy észak-koreai katonákat vet be az orosz hadsereg a harcokban a kurszki határvidéken.

Az AP névtelenséget kérő forrása is azt állította a hírügynökségnek, hogy Biden maga hozta meg a döntést és kizárólag az észak-koreai katonai jelenlétre való válaszul tette ezt.

A Kreml villámgyorsan reagált

Az ügyben Vlagyimir Putyin barátja és a Kreml szóvivője nyilatkozott a szokásosnál gyorsabban.

„Nyilvánvaló, hogy a leköszönő washingtoni kormányzat lépni akar, és erről beszéltek is; ezzel folyamatosan olajat öntenek a tűzre és a konfliktus körüli feszültségek további eszkalációját idézik elő”

– mondta Dimitri Peszkov, elnöki sajtótitkár.

Putyin fenyegetését idézték

Peszkov nyilatkozata Putyin szeptemberi fenyegetésére utalt vissza, amikor az orosz elnök azt mondta, hogy ha Ukrajnának megengedik, hogy Oroszországot megtámadja, az jelentősen növelné a tétet és gyökeresen megváltoztatná „a konfliktus természetét”.

Vagyis ez azt fogja (adott esetben) jelenti, hogy a NATO-országok – az Egyesült Államok és az európai országok – háborúban állnak Oroszországgal.

Peszkov azt is állította, hogy a nagyobb hatótávolságú fegyvereket szállító nyugati országok a fegyverekkel való célzásban is segítséget nyújtanak Kijevnek.

„Ez alapjaiban változtatja meg a (NATO tag uniós országok) konfliktusban való részvételüknek a módját”

– mondta Peszkov.

Putyin is tud messzire lőni

Putyin még júniusban arra figyelmeztetett, hogy Moszkva is adhat nagy hatótávolságú fegyvereket más országoknak, akik majd a „nyugati” célpontokat fogják támadni, amennyiben a NATO megengedi Ukrajnának, hogy szövetségesei fegyvereit használja orosz terület megtámadására.

Miután aláírt egy kölcsönös katonai segítségnyújtó szerződést Észak-Koreával, Putyin kifejezetten fenyegetőzött, hogy fegyvereket ad Phenjannak, megjegyezve, hogy Moszkva képes arra, hogy a „nyugati” érveket alkalmazza.

És ekkor megint csak Ukrajnán múlik, hogyan használja fel azokat.

Kapcsolódó cikkünk:

Reagált az ukrán elnök, miután az USA engedélyt adott a nagy hatótávolságú rakéták kilövésére

(AP, AP nyomán)

Valódi Hírek