A WHO közlése alapján rengetegen halnak meg az antibiotikummal kezelhető tbc következtében.
A WHO részletes adatokat közölt a tbc-s fertőzöttekről
A világon több mint 8 millió embernél diagnosztizáltak tuberkulózist 2023-ban, ami rekordot jelent azóta, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elkezdte nyomon követni a megbetegedések számát. Az adatot kedden hozta nyilvánosságra a szervezet.
Az új jelentés szerint tavaly mintegy 1,25 millió ember halt meg a tbc következtében. Valószínűleg ismét a világ leghalálosabb fertőző betegsége lett a tuberkulózis. A COVID-19 ugyan átmenetileg megelőzte a járávny idején, de immáron újból fordult a kocka.
A WHO adatai szerint a tbc továbbra is főként Délkelet-Ázsiában, Afrikában és a Csendes-óceáni térségben terjed a leginkább. India, Indonézia, Kína, a Fülöp-szigetek és Pakisztán számolt be a legtöbb új fertőzésről.
Miért ilyen sok a tbc-fertőzött?
Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója felháborodását fejezte ki a kimagaslóan magas számokkal kapcsolatban:
„Az a tény, hogy a tbc még mindig ilyen sok ember életét követeli, felháborító. Főleg úgy, hogy már rendelkezésünkre állnak az eszközök a betegség megelőzésére, kimutatására és kezelésére.”
Amennyiben a betegséget még a tünetek megjelenése előtt diagnosztizálják, 3–9 hónap alatt ki lehet kezelni különféle antibiotikumok kombinációjával. Ha már tüneteket is produkál a beteg, akkor – hogy az antibiotikum-rezisztencia kialakulását megelőzzék – két hónapig négy különböző antibiotikummal kezelik.
Ezt követően további 4–7 hónapig fenntartó kezelést végeznek a pácienseken. Tehát a betegség kezelése időigényes és nyilván bizonyos költségeket is von maga után, azonban hasonlóan a HIV-vírushoz, ma már
nem lenne szükségszerű, hogy emberek meghaljanak benne.
Az antibiotikum-rezisztens esetek azonban továbbra is komoly kihívást jelentenek. A becslések szerint 2023-ban mintegy 400 ezer ember élt gyógyszerrezisztens tbc-vel. Ennek oka az, hogy nem megfelelő ellátásban részesültek.
A tuberkulózist levegőben terjedő baktérium okozza, amely leggyakrabban a tüdőt támadja meg. A becslések szerint a világ lakosságának körülbelül egynegyede hordozza a tb-t, ám csak 5–10%-uknál alakulnak ki tünetek. A betegség felismerése és kezelése elengedhetetlen a terjedés megfékezéséhez, ezért globális egészségügyi szervezetek hosszú ideje küzdenek a szűrés és a kezelési lehetőségek elérhetőbbé tételéért.
Ezt javasolja a neves nemzetközi szervezet a tbc hatékonyabb gyógyítása érdekében
Az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet és más egészségügyi szervezetek már régóta sürgetik a Cepheid amerikai gyógyszergyártó céget, amely olcsón előállítható tbc-teszteket gyárt, hogy csökkentse az árakat, és
tegye elérhetőbbé a teszteket az alacsony jövedelmű országok számára.
E hónap elején az Orvosok Határok Nélkül és 150 másik globális egészségügyi partner nyílt levelet intézett a Cepheidhez, felszólítva a vállalatot, hogy „helyezze előtérbe az emberi életeket”, és járuljon hozzá sürgősen a tbc-tesztelés elterjesztéséhez világszerte, kérve, hogy adják mindössze 5 dolláros áron a tesztet.
(apnews.com/Nyugati Fény)