Épp a minap érkezett a hír, hogy a Dunaferrnél már melegvíz sincs.
A Liberty technológiai partnere, a CISDI megkapja a pénzügyi támogatást a dunaújvárosi acélműben megvalósuló nagyberuházáshoz. Erről a CISDI Engineering és a Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaság (Sinosure)
elvi hitelbiztosítási megállapodást kötött
– közölte a Liberty hétfőn az MTI-vel.
Kapcsolódó: Orbánék mindenkit átvertek: Úgy tűnik, befellegzett Magyarország egyik legnagyobb üzemének
A tájékoztatás szerint a megállapodás 1,3 milliárd eurós összegre vonatkozik. Mindez utat nyit a Liberty évi 3 millió tonnás elektromos ívkemencés létesítményének finanszírozása, azaz a berendezések exportja és telepítése előtt Dunaújvárosban – fogalmaztak. A közleményben kiemelték, az elvi megállapodás megkönnyíti azoknak a további támogatásoknak, garanciáknak a megszerzését, amelyek alapján véglegesítik a beruházás tőkeszerkezetét.
Mint írták, az új létesítmény üzembe helyezésével az egyre elavultabbá váló szénalapú acélgyártási módszereket a legújabb, fenntartható acélgyártási technológiával váltják fel. A két új, 150 tonna kapacitású ívkemence (EAF) a korszerűsített, másodlagos kohászati létesítménnyel együtt képes lesz az acélhulladék újrahasznosítására, valamint a redukciós vaspellet közvetlen fölhasználására – részletezték.
Hozzátették, az így előállított acéllemezeket a meleghengermű dolgozza majd fel. Az új üzem a korábbi technológiával összevetve lehetővé teszi, hogy a gyártás közvetlen CO2-kibocsátását mintegy 80 százalékkal csökkenthessék – írták.
Kapcsolódó: Hatalmas baj van: Ezrek munkaidejét csökkentették, a dolgozók bére is bezuhant Dunaújvárosban
Óriási összegről van szó
Ismertették, hogy az 1,3 milliárd euró értékű beruházási csomag magában foglalja a meglévő meleghengermű és horganyzósor korszerűsítését. Emellett új gyártósorok telepítését is.
A bejelentés egybeesik a CISDI képviselőinek Liberty Dunaújvárosban tett látogatásával. Annak során a CISDI és a Liberty szakértői a svájci NPT és a német RCG szakembereivel együttműködve tervezik a termelő berendezések optimális elrendezését, valamint a technológia működtetéséhez szükséges áram-, gáz-, víz- és gőzellátási segédberendezéseket – áll a közleményben.
Megszólalt a vezérigazgató
Thomas Gangl, a Liberty Steel Europe vezérigazgatója kijelentette, fontos mérföldkőhöz érkeztek. Véleménye szerint ez megalapozza, hogy a Liberty dunaújvárosi gyára a fenntartható acélgyártási technológiák terén élenjáró, modern zöldacélüzemmé váljon. A projekt a tervezett ütemben halad. Továbbra is együttműködnek minden érdekelt féllel annak érdekében, hogy a projektet hatékonyan megvalósítsák – közölte.
Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára a közleményben úgy fogalmazott:
„folyamatosan követem a zöldacél-projekt előrehaladását, amely a Liberty csapata és a megvalósításban résztvevő más szakértők összehangolt erőfeszítései eredményeként alakul. A figyelmet a beruházás nemzetgazdasági szempontból való stratégiai fontossága indokolja”.
Hsziao Peng, a CISDI elnöke úgy fogalmazott, hogy ez egy jelentős lépés a dunaújvárosi acélmű szén-dioxid-mentesítésének és megújításának útján. Az üzemben a CISDI legmodernebb elektromos ívkemencéje kerül beépítésre, amely világszínvonalra emeli az üzem 3 millió tonnás termelési kapacitásait, jelentős CO2-kibocsátás-megtakarítás mellett – fejtette ki.
A Sinosure Shanxi részéről Ho Csegang a közleményben hozzátette, a beruházás azért is fontos, mert egyben a magyar acélipar szén-dioxid-mentesítését és modernizációját támogató fejlett kínai technológia bemutatója is lesz.
Az indiai Liberty Steel tavaly augusztusban nyerte meg a felszámolás alatt lévő dunaújvárosi Dunaferr acélgyártáshoz szükséges eszközeit birtokló új cégekre kiírt pályázatot.
Kapcsolódó: Nagy Mártonék elárulták, miért „óriási siker” a Dunaferr eladása az indiaiaknak
A csungkingi székhelyű CISDI Engineering Co., Ltd. állami tulajdonú mérnöki vállalat. Az acélgyártóknak a világ minden táján integrált szolgáltatásokat nyújt szakmai tanácsadási, mérnöki tervezési, EPC-szerződéskötési és berendezés-telepítési területen.
A Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaság (Sinosure) államilag finanszírozott és szakpolitika-orientált kínai biztosítótársaság, amelyet az állam azért hozott létre, hogy a nemzetközi együttműködést elősegítve fejlessze Kína külgazdasági kapcsolatait és külkereskedelmét. A Sinosure független jogi személyként hivatalosan 2001. december 18-án jött létre és kezdte meg működését, szolgáltatási hálózata mára az egész országot lefedi – részletezték az MTI-n.
Mi a helyzet a Dunaferrnél?
Épp a minap érkezett a hír, miszerint a Liberty Steel kérésére
felfüggesztették a gőz- és melegvíz-szolgáltatást
a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Dunai Furnace Dunai Vasmű Kft. részére. Az egykori Dunaferr leányvállalatánál, a felszámolás alatt lévő ISD Power Kft-nél augusztus 1-től szűnt meg a gőz- és melegvíz-szolgáltatás.
Kapcsolódó:
Itt a vég: Már melegvíz sincs a Dunaferrnél, a dunaújvárosi cég a végét járja