Az Orbán-kormány még nem nyilatkozott érdemben a gyermekvédelem területén végrehajtott átvizsgálásokról.
Hetekkel ezelőtt lezárult az állami gyermekvédelmi intézmények vezetőinek átvilágítása. Az eredményeket azonban nem osztotta meg a kormány, így nem tudni, akad-e olyan, aki problémás a teszt szerint – írta a Népszava.
Kapcsolódó: Baj van? Rétvári Bence sumákolni kezdett a gyermekvédelmi vizsgálatok ügyében
Mi történt pontosan?
Mint ismert, a kegyelmi botrány kapcsán helyezték kilátásba Orbán Viktorék az átvizsgálásokat. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára tavasszal arról tájékoztatott, hogy a vizsgálatokat márciusban és áprilisban végzik. Részletezése szerint arra koncentráltak, hogy
„ha volt korábban ki nem derült gyermekbántalmazás vagy sze*uális visszaélés, az most bukjon ki”.
Rétvári akkor elmondta azt is, hogy többnapos komplex vizsgálat alá vetik a gyermekvédelmi intézmények vezetőit, az eredmény kiértékelését pedig informatikai rendszer segíti.
„A módszertant olyan szakemberek állították össze, akik ismerik minden területét a gyermekvédelemnek, és a cél az, hogy bármilyen kockázatot ki tudjanak szűrni, ami a gyermekek számára veszélyt jelenthet”
– magyarázta Pintér Sándor helyettese.
Mint akkor részletezte, az első nap ellenőrzött körülmények között tesztelik az intézményvezetőket, a második nap egyéni és csoportos gyakorlatokon kell részt venniük, ahol konfliktushelyzeteket oldanak meg.
„A kétnapos vizsgálat alapján készítik el a szakemberek az első elemzést számos szempontot figyelembe véve, a harmadik fázisban pedig pszichológiai mélyinterjút készítenek az érintetettekkel”
– mondta.
Kapcsolódó: Most készül kitörni az eddigi legbrutálisabb botrány: Orbánék friss húzásától még a fideszesek is kiakadnak
Az Orbán-kormány még nem nyilatkozott érdemben a gyermekvédelem területén végrehajtott átvizsgálásokról
Komjáthi Imre nemrég írásbeli kérdéssel fordult a Belügyminisztériumhoz. Pontosan arról érdeklődött,
„hol tart és mit mutat a gyermekvédelmi intézményvezetők és intézmények átvilágítása”.
Rétvári Bence válasza szerint a munkáltató dönt majd annak a gyermekvédelmi intézményvezetőnek a sorsáról, akinek az alkalmasságával összefüggő minősítése ezt indokolja. A válaszából az is kiderült, hogy a vizsgálat áprilisban, májusban és június első felében zajlott, kétfordulós volt, valamint az állami fenntartású intézmények vezetőire terjedt ki, az egyháziakra nem.
Rétvári megjegyezte, az egyházi intézmények irányítóit egy július 1-től hatályos törvény alapján világítják át, ám ennek a „feltételrendszerét” még nem dolgozták ki.
Mint kifejtette, a már említett időszakban 530 gyermekvédelmi szakellátást biztosító helyszínen volt ellenőrzés. Ugyanakkor az eredmények még nincsenek meg – fűzte hozzá.
Komjáthi Imre mellett a Népszava is küldött néhány égetően fontos kérdést a Belügyminisztériumnak, választ azonban még nem kaptak. A lap többek között arra volt kíváncsi, van-e olyan vezető, aki nem „ment át” a teszten, valamint, hogy mi az ő sorsa.
Kapcsolódó:
Drámai adatok érkeztek: Sosem volt még ennyire rossz a helyzet Magyarországon
Arcátlan bűncselekmény: Vádat emeltek két gyermekvédelmi vezető ellen