Belenyúlt az Orbán-kormány a gyermekvédelmi törvénybe: Komoly változások jönnek

Változások jönnek a gyermekvédelem területén az Orbán-kormány döntése nyomán.

Eddig csak a már megszületett babákról dönthetett a gyermekvédelem, az új gyermekvédelmi szabály azonban

a születendő gyermekek haza nem adhatóságáról rendelkezett.

A szakértő szerint a törvénynek önmagában semmi értelme, sőt veszélyes is lehet. A megvalósításhoz szükséges személyi, pénzbeli és tárgyi erőforrásokat ugyanis továbbra sem biztosítják.

„Egy újabb gyermekvédelmi jogszabály, aminek önmagában semmi értelme, sőt veszélyes is lehet. Nem a törvényt kellene foltozni, hanem a meglévőt kellene alkalmazni a személyi és tárgyi feltételeket biztosításával”

– fogalmazott a nepszava.hu-nak a Társaság a Szabadságjogokért jogásza, Boros Ilona.

Módosult a gyermekvédelmi törvény, a gyámhatóság jogköre bővül

Amennyiben a gyermekjóléti alapellátás szakembere a születendő gyermeket veszélyeztető körülményeket tár fel, és a problémákat az alapellátás keretében nem sikerül megszüntetni, akkor a gyámhatóság hivatalból vizsgálatot indít. Ha a gyámhatóság megállapítja, hogy a szülők veszélyeztetik majd a csecsemő testi, értelmi, érzelmi, erkölcsi fejlődését,

a magzat haza nem adhatóságáról dönthet,

és megvizsgálja a gyámnak jelölt személy alkalmasságát is. Boros Ilona szerint ez a folyamat üdvözlendő is lehetne. Hiszen azt feltételezi, hogy az alapellátás mindent megtesz azért, hogy

az édesanya vagy a család problémája megoldódjon akár támogató terápiás szolgáltatással.

Ha egészségügyi problémája van az édesanyának, akkor segítenek kivizsgáltatni. Ha a szegénység, lakhatási probléma akadályozza a kisbaba fogadását, akkor átmeneti lakással, anyagi támogatással igyekszik kezelni – magyarázta a szakember. Hozzátette, ebben a formábn támogatható is a változtatás.

Nagyon kevés a szakember, és félő, hogy a törvényre hivatkozva könnyen mondják majd ki az alkalmatlanságot

„Csakhogy a gyermekvédelmi rendszerre jellemző »mennyiségi és minőségi« szakemberhiány lesújtó, amit az új szabály sem rendez. Nagyon kevés szakember dolgozik elképesztően alacsony bérért”

– mondta Boros Ilona. A szakember véleménye szerint a legelhivatottabbaknak sincs kapacitásuk arra, hogy minden problémát feltárjanak, kezeljenek. Hozzátette: félő, hogy a törvényre hivatkozva

még könnyebben mondják majd egy családra, hogy alkalmatlan a gyermeknevelésre.

Emlékeztetett a TASZ ügyfele, Marianna fél év küzdelem után vihette haza a kisfiát, akit születése után

jogtalanul tartottak kórházban.

Az édesanya és a párja több helyen lakott a várandósság ideje alatt, mert az édesapának biztosított szolgálati lakásba csak később költözhettek be. A gyermek koraszülött lett, így a kulcs még nem volt a kezükben. A kórház nem engedte haza a babát, mert úgy ítélte meg, bizonytalan, hova vihetnék a szülők. Majd az anyát pszichiátriai vizsgálatra kötelezték azért, mert rossz idegállapotba került a gyermeke elvesztése miatt.

Végül a TASZ segítségével vihették haza a szülők

az akkor már féléves gyereket.

Több száz újszülött él kórházakban

A mától életbe lépett jogszabály ilyen, és ehhez hasonló helyzeteket kezelhetne megfelelőbben azzal, hogy nem a gyermek születése után kezdene el segíteni a családnak, hanem már a várandósság alatt kezelné a problémákat.

Ám beszámoltunk arról, hogy közel 300 kisbaba él ma

egészséges újszülöttként a kórházakban,

akit otthagytak a szülők a nem megfelelő családi körülmények (vagy más problémák) miatt. Az újszülöttek után a kórházak nem kapnak támogatást, így az adott intézmény büdzséjéből kell finanszírozni például a gyerekek megfelelő ruházatát, a pelenkát, a játékokat. A DK korábban karitatív gyűjtést is indított a támogatásukért.

A DK javaslata szerint azonnali többletfinanszírozást kell nyújtani azon kórházak részére, ahol olyan újszülötteket gondoznak, akiket születésük után nem vittek haza. Plusz forrást kell adni a területi gyermekvédelmi szakszolgálatoknak, és megteremteni annak feltételeit, hogy a kórházban hagyott újszülötteket speciális nevelőszülőkhöz ideiglenesen el lehessen helyezni, amíg örökbefogadó szülőkhöz kerülnek. A gyermekvédelmi dolgozóknak és a hivatásos nevelőszülőknek is

tisztességes díjazást kell adni.

Kapcsolódó:

FRISS: A DK határozati javaslatot nyújt be a kórházakban hagyott csecsemőkért (+videó)

A DK karitatív gyűjtést indít a kórházakban hagyott újszülöttek támogatásáért

Valódi Hírek