Nagy Márton bejelentette: Kínai gyarmatot csinálnak Magyarországból

Még több kínai gyárat akar Magyarországon látni.

Magyarországnak „versenyképessége javítása érdekében” szüksége van a kínai kapcsolatokra. A két ország közötti együttműködés erősítése elengedhetetlen – mondta Nagy Márton csütörtökön Budapesten, a Kína–Magyarország Övezet és Út Pragmatikus Együttműködés Tematikus Fórumon.

Logisztikai központ

A nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország minden adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy a kínai áruk logisztikai központja legyen. Hiszen fekvése kiváló, infrastruktúrája fejlett, a befektetői környezet európai szinten is versenyképes – mesélte.

Nagy szerint az együttműködésben kiemelt helyet foglal el az infrastukturális fejlesztések közös finanszírozása. A közúti, vasúti és logisztikai infrastruktúra fejlesztését Kína is érdekének tekinti, mert ezen keresztül juttathatja el áruit Magyarországról a nyugati és északi országokba.

A magyar–kínai kapcsolatok fontos területe a jövőben a digitalizáció lehet. Kína ebben is a világ vezető hatalmainak egyike, a magyar vállalkozásoknak pedig szükségük van technológiai fejlesztésekre. A kormány ezért is támogatja a 4iG és a Huawei együttműködésének erősítését – mondta.

Nagy Márton fontosnak tekinti a pénzügyi kapcsolatok erősítését. Ezért üdvözölte, hogy a legnagyobb kínai bankok már megjelentek Magyarországon (!). A Bank of China, a China Construction Bank és a China Developement Bank után hamarosan az ICBC is megjelenhet.

Így Magyarország pénzügyi téren is Kína kiemelt régiós partnere lehet

– tette hozzá. A tárcavezető megjegyezte az is, hogy a kormány a nemzetközi kapcsolatok diverzifikálása (több iparágba történő befektetés – a szerk.) érdekében hirdette meg a „keleti nyitás” politikáját. Kezdetektől fogva arra törekedett, hogy Magyarország a keleti és nyugati világ találkozási pontja legyen, itt találkozzon a tőke és a csúcstechnológia – magyarázta.

A kormány a továbbiakban azt szeretné elérni, hogy

újabb belföldi projektek kerüljenek a társfinanszírozású beruházások listájára.

A Budapest–Belgrád vasúttal kapcsolatban optimista

A Budapest–Belgrád vasútvonal jövő nyárra elkészülhet. A fejlesztések 5 logisztikai, vasúti és töltőhálózat-fejlesztéssel folytatódhatnak, ennek részleteiről hamarosan a miniszterelnök tájékoztat – közölte.

Nagy Márton hangoztatta: Kína megbízható partnerként számíthat Magyarországra. Hiszen – folytatta – a kormány „kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik”, és elutasít minden törekvést, amely protekcionista módon kizárná a kínai termékeket az európai piacról.

Hiszen – mondta – „Európának nem bezárkóznia kell”, hanem a világgal együtt fejlődnie. Szerinte Kína megkerülhetetlen tényező a világgazdaságban, Magyarország számára pedig kiemelten fontos a távol-keleti ország. Ugyanis jelenleg tőlük érkezik a legtöbb külföldi tőke az elektromos autózáshoz kapcsolódóan.

A 9. legnagyobb kereskedelmi partnerként a magyar külkereskedelemből 4 százalékkal részesednek.

A miniszter kiemelte, a globális gazdaság súlya egyre inkább Ázsiába helyeződik át. Magyarországon pedig az ázsiai országok közvetlen befektetéseinek aránya 2014-hez képest 19 százalékról 34 százalékra emelkedett. Kína ötszörösére emelte közvetlen befektetéseinek arányát.

Autógyárakat hoznak

Kína Magyarország 10. legnagyobb tőkebefektetője. Magyarországon épít gyárat többek közt a csúcstechnológiát képviselő CATL és a BYD – tette hozzá.

Kína magyarországi nagykövetségének miniszteri tanácsosa üdvözölte, hogy Kína Egy övezet, egy út programja összekötődött a magyar kormány keleti nyitásával. Liu Bu szerint a kapcsolatok erősítése, a fejlődés előmozdítása, a közös sikerek mindkét országnak egyformán fontosak.

Magyarország ma már a kínai áruk egyik elosztó központja Európában,

és a magyar áruk is egyre nagyobb mennyiségben jutnak el a távol-keleti piacra. Az együttműködésnek kedvez a közlekedési összeköttetések bővülése, valamint a márciusban bejelentett vízummentesség. Ez Ausztria, Belgium, Írország, Luxemburg és Svájc mellett Magyarországra is kiterjed – tette hozzá.

A szervezők nevében a Hszinhua kínai állami hírügynökség vezetője – aki az eseményt megelőzően személyesen találkozott Nagy Mártonnal – méltatta a kapcsolatok fejlődését.

Fu Hua üdvözölte, hogy a magyar kormány a kezdetek óta aktívan, más európai országoknak példaként szolgálva vesz részt az Egy övezet, egy út programban.

A két ország vezetői a megosztott előnyök elvét követve elkötelezettek a közös építkezés iránt. Annak eddigi sikerét az infrastruktúraberuházások, a technológiai fejlesztések, a kulturális központok megnyitása is jelzi – mondta.

A barátság a nagy távolság ellenére is közel hozza az embereket. Ezt az is jelzi, hogy a kínainak nagyra értékelik a magyar kultúrát, egyre többen el is látogatnak Magyarországra, és a magyarok is egyre nagyobb számban tanulnak kínaiul.

A magyar–kínai együttműködés ígéretes jövő előtt áll, a kapcsolatépítés eseményeit a kínai média kiemelt figyelemmel követi – hangsúlyozta Fu Hua.

(MTI)

Valódi Hírek