A kínai rendőrök európai jelenléte több aggályt is felvet a közösségben.
Az Európai Bizottság elítéli a tagállamokban történő külföldi beavatkozás minden formáját. Éppen ezért
aggódva veszik górcső alá az egyes tagországokban – így például Magyarországon – működő kínai rendőrőrsökről szóló jelentéseket.
Erről Margaritis Schinas alelnök beszélt a minap az EP-képviselők vitáján, amely kifejezetten a távol-keleti országból érkező rendőrök európai jelenlétéről szólt – részletezte a Népszava.
Az Orbán-kormány is megállapodott Kínával
Február 16-án, pénteken Orbán Viktor miniszterelnök Vang Hsziahongot, a Kínai Népköztársaság államtanácsosát, közbiztonsági miniszterét látta vendégül Budapesten.
Ekkor Pintér Sándor belügyminiszter is találkozott Hsziahonggal, továbbá a tárca közölte, hogy kínai–magyar rendészeti csúcstalálkozót tartottak a fővárosban.
Rövidesen bejelentették, hogy a tárcavezetők a rendészeti együttműködés megerősítéséről és a közös járőrszolgálatról szóló megállapodásokat írták alá.
Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár nemrég újabb részleteket osztott meg a megállapodásokról.
Mint mondta,
„a magyar belügyminisztérium és a kínai közbiztonsági minisztérium közt a közös járőrszolgálatról kötött megállapodás célja a két ország idegenforgalmi területei biztonságának javítása”.
Hozzátette, hogy a közös járőrszolgálat a kínai turisták, valamint a Kínában tartózkodó magyar turisták védelme érdekében történik.
A Demokratikus Koalíció több kérdést is intézett a Szuverenitásvédelmi Hatósághoz – amelyet ironikus módon, állítása szerint éppen azért hozott létre az Orbán-kormány, hogy Magyarország függetlenségét őrizze, a külföldi befolyást távol tartsa.
A hatóság azonban csupán Rétvári Bence szavait idézte, a turisztikai főszezonnal és a turisták érkezésével magyarázta a döntést, amely mellesleg súlyos aggályokat vet fel.
Erről >>ITT<< írtunk részletesen.
Az Európai Bizottság véleménye a kínai rendőrök jelenlétéről
Schinas a vitán rámutatott, hogy a Kínából érkező rendőrök az állítások szerint olyan feladatokat látnak el, amelyek
gyakran nincsenek összhangban a jogállamiságra és a biztonságra vonatkozó EU-s elvekkel.
A bizottság nevében felszólaló politikus szerint elfogadhatatlan az efféle gyakorlat. Hozzátette, hogy az egyes tagállamok hatóságai felelnek a közrendért és a belbiztonságért a közösség országaiban.
Kapcsolódó:
Árnyékkormány: Vizsgálják ki a kínai rendőrök magyarországi bevetését!