Rendkívüli: Engedelmeskedtek Brüsszelnek Orbánék, megszavazták a Putyinék elleni újabb szankciókat

Fico mégsem vétózott, a magyar kormány is engedelmeskedett Brüsszelnek.

Elfogadták a 18. szankciós csomagot Oroszország ellen, Orbánék sem vétóztak

Az Európai Unió péntek reggel

hivatalosan elfogadta az Oroszországgal szembeni 18. szankciós csomagot,

miután Robert Fico szlovák miniszterelnök visszavonta a vétóját. A döntés több héten át tartó egyeztetés után született meg, miután Szlovákia és Magyarország korábban még akadályozta a javaslat elfogadását.

Szigorítanak

Az új szankciók számos ponton szigorítanak az orosz energiaszektorral szembeni fellépésen. Többek között

  • tranzakciós tilalmat vezetnek be 22 orosz bankra,
  • valamint az Orosz Közvetlen Befektetési Alapra és annak leányvállalataira.
  • Emellett módosul az orosz kőolaj árplafonja: a korábbi fix, 60 dolláros határ helyett ezentúl a piaci árnál automatikusan 15 százalékkal alacsonyabb szintet alkalmaznak, kezdetben 47,6 dolláros árral.

Ezentúl a csomag célja az is, hogy megszüntesse az orosz kőolaj közvetítő országokon keresztüli újracímkézését, ezért tilalmat vezettek be az olyan finomított kőolajtermékek behozatalára, amelyek orosz eredetűek, de más ország zászlaja alatt kerülnek értékesítésre.

Emellett 105 orosz olajszállító hajót zártak ki uniós kikötőkből, valamint megtiltották az Északi Áramlat 1. és 2. vezetékek bármilyen formájú használatát – még akkor is, ha azok jelenleg nem működnek.

Mi történt? Meghátrált a magyar kormány

Mint ismert, a szankciós csomag elfogadását egy hónapig hátráltatta a szlovák és a magyar kormány ellenállása. Szlovákia nem tartalmi okokból vétózott, hanem azért, hogy garanciákat kapjon a REPowerEU program végrehajtásával kapcsolatban, amely az orosz energiahordozók teljes kivezetését célozza.

Robert Fico végül Ursula von der Leyen bizottsági elnöktől írásos ígéretet kapott arra vonatkozóan, hogy Szlovákia támogatást kaphat az energiafüggetlenség eléréséhez. Bár koalíciós partnerei először elégtelennek ítélték meg az ajánlatot, Fico végül visszalépett a vétótól.

Orbán Viktor „nemzeti” kormánya szintén vétóval fenyegetett, korábban Szijjártó Péter külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az intézkedések „veszélyeztetnék az ország energiabiztonságát, és jelentősen növelnék a rezsiköltségeket”.

Ennek ellenére – ahogyan a korábbi szankciós csomagoknál is –

a „szuverén” magyar kormány végül megszavazta az intézkedéscsomagot.

(444.hu nyomán)

Valódi Hírek