Trump közölte: az USA fokozza a fegyverszállítások mértékét Ukrajnába, a bombázás tényét lengette be Putyin országa ellen.
Trump új fegyverekkel növelné Ukrajna csapásmérő képességét Putyin hadereje ellen – akár Moszkvát és Szentpétervárt is elérnék a bombázás révén
Az Egyesült Államok komoly nyomásgyakorlásra készül Oroszországgal szemben. Amellett, hogy Donald Trump elnök 100 százalékos másodlagos vámok bevezetésével fenyegette meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt, két nagy hatótávolságú rakétarendszer átadását is kilátásba helyezte Ukrajna részére. Ezúttal azonban már
olyan fegyverekről van szó, amelyekkel elérhetik Moszkvát, sőt akár Szentpétervárt is.
Kapcsolódó: Itt a fordulat a háborúban: Betelt a pohár, rendkívüli bejelentést tett Donald Trump Ukrajnáról
Trump hétfőn azt nyilatkozta, ha Oroszország 50 napon belül nem fejezi be az Ukrajna ellen indított háborúját, akkor az USA másodlagos vámokat vetne ki az orosz árukra. Emellett a fegyverszállítási mechanizmus átalakítását is bejelentették:
az Egyesült Államok a jövőben a NATO-n keresztül adná át a katonai eszközöket Ukrajnának,
amelyeket a szövetség finanszírozna – ez a Washington Post értesülései szerint mintegy 10 milliárd dolláros tételt jelenthet.
Fegyverek
Az egyik lehetséges új fegyver az AGM–158 JASSM típusú robotrepülőgép, amelyet F-16-os vadászgépekről lehet indítani. Alapváltozata 378 kilométeres, de fejlettebb verziói akár 925 vagy 1500 kilométeres hatótávolságra is képesek. Ez a technológia elméletileg lehetővé tenné, hogy Ukrajna ne csak a frontvonalat, hanem az orosz hátországot is bombázhassa. Jelezték, hogy bár a JASSM hatókörének túl távoli célpont lehet Moszkva, de 30 orosz légibázis esik a potenciális csapásmezőbe, ezzel pedig
komoly veszélybe kerülhet az orosz légierő mozgástere.
Szóba került az ikonikus Tomahawk cirkálórakéták átadása is, amelyeket évtizedek óta használnak amerikai műveletekben. Modern változatai akár 2500 kilométeres távolságot is képesek áthidalni, 450 kilogramm robbanóanyaggal felszerelve. Bár ezek a rakéták darabonként 2 millió dollárba kerülnek, hatékonyságuk „bizonyított” – ezekkel az eszközökkel legutóbb iráni célpontokat támadtak.
Kiszámíthatatlan következményekkel járhat az USA lépése
Nem világos, hogy Trump célja pusztán az, hogy nyomást gyakoroljon Putyinra, vagy valóban kész átadni a fegyvereket Ukrajnának. Arra hívták fel a figyelmet, hogy amennyiben az ukrán hadsereg valóban képes lenne elérni az orosz utánpótlási vonalakat mélyen az ország területén belül, az jelentősen megnehezítené Moszkva hadműveleteit.
Egy ilyen változás pedig kiszámíthatatlan orosz reakciókat válthat ki, különösen annak fényében, hogy Oroszország nemrég módosította nukleáris doktrínáját. Aszerint egy nukleáris hatalom által támogatott nem nukleáris agresszió is válaszcsapást vonhat maga után (!).
Trump arról érdeklődött, hogy miért nem támadják Moszkvát
Ugyan Trump kedden már visszafogottabb hangot ütött meg, és kijelentette, Ukrajnának „nem kellene megtámadnia Moszkvát”, de a nagy hatótávolságú fegyverek szállítása és az amerikai katonai támogatás új struktúrája fordulatot jelez.
A tudósítások szerint Trump eltökéltsége a múlt héten Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott tárgyalásán is megmutatkozott, amikor Trump megkérdezte Zelenszkijt, hogy miért nem támadta Moszkvát.
„Meg tudjuk tenni, ha átadják nekünk a fegyvereket”
– mondta Zelenszkij.
Reagált Oroszország
Szergej Markov, az orosz elnök korábbi tanácsadója aggasztónak tartaná, ha az Egyesült Államok engedélyezné, hogy Ukrajna nagy hatótávolságú amerikai fegyverekkel csapásokat mérjen Moszkvára vagy Szentpétervárra – közölte a Sky Newsnak adott interjújában.
Markov szerint Trump csak azzal a feltétellel adná át a szóban forgó rakétákat Ukrajnának, ha azokat nem vetnék be moszkvai célpontok ellen. Úgy véli, az amerikai elnök ezzel azt próbálja megakadályozni, hogy a konfliktus a két atomhatalom közötti közvetlen nukleáris háborúvá fokozódjon.
A tűzszünet lehetőségével kapcsolatban Markov óvatosan fogalmazott. Szerinte ez akkor jöhet szóba, „ha az orosz hadsereg sikeres hadműveleteket hajt végre”. Azt is hozzátette, hogy Oroszország csak abban az esetben támogatná a tűzszünetet, ha a brit és francia kormányok garantálják, hogy nem küldenek katonai egységeket Ukrajna területére.
(washingtonpost.com/hvg.hu/portfolio.hu nyomán)
Kapcsolódó:
Itt a fordulat a háborúban: Betelt a pohár, rendkívüli bejelentést tett Donald Trump Ukrajnáról