Szerinte az „amerikai orbánisták” egy olyan politikai vezetőt éltetnek, aki már titkolni sem próbálja, hogy eltávolodott a demokráciától.
Beszámoltunk róla, hogy Tucker Carlson, a Fox News legnépszerűbb műsorvezetője augusztus 7-én tartott előadást a Matthias Corvinus Collegium esztergomi közélet-kulturális fesztiválján (MCC Feszt).
Az amerikai újságíró viszont már egy héttel korábban Magyarországra érkezett, így egész héten Budapestről jelentkezett be a Foxon a Tucker Carlson Tonight című műsorával. Augusztus 6-án pedig Orbán Viktorral is készített interjút.
A szélsőjobboldali amerikai megmondóember magyarországi tartózkodása során többször is méltatta Orbánék politikáját, illetve beszélt arról, hogy a magyar embereknek hálásnak kell lenniük a fideszes kormánynak és Orbán Viktornak. Egy alkalommal például arról beszélt, nem tetszik neki, hogy akadnak, akik kioktatják Magyarországot, ahol
szerinte szabad és tisztességes választások vannak, és a médiaegyensúly sokkal egészségesebb, mint az Egyesült Államokban.
A műsorvezető szerint Magyarország példa mások számára “csendes, boldog egyszerűsége” miatt, olyan dolgok miatt, mint a tisztaság, a rend, a társadalom nyitottsága, a bűnözés hiánya és a határ ellenőrzése.
Carlson budapesti látogatásával kapcsolatban csütörtökön közölt véleménycikket Mona Charen, konzervatív amerikai újságíró, a The Bulwark politikai szerkesztője, Ronald Reagan volt amerikai elnök stábjának tagja.
Charen ebben arról írt, a Tucker Carlsonhoz hasonló „politikai turisták” úgy éltetik Magyarországot, hogy fogalmuk sincs arról, mennyire életszerűtlen lenne az „orbánizmust” importálni az Egyesült Államokban, és egy olyan politikai vezetőt éltetnek, aki egyre távolabb kerül a demokráciától.
„Mint valaki, aki számtalan alkalommal találkozott már olyan történetekkel, hogy baloldali újságírók és értelmiségiek kommunista országokat látogattak, majd áradoztak róluk, csak rázni tudom a fejem, hogy az amerikai jobbosok dicshimnuszokat zengenek Orbán Viktorról”
– kezdte a Chicago Sun Times nevű amerikai portálon megjelent cikkét Charen.
A konzervatív újságíró felidézte, Tucker Carlson, Dennis Prager vagy épp a Danube Institute-ot vezető John O’Sullivan most éppen azt csinálják, amiért a 20. században a jobboldal keményen kritizálta a balos gondolkodókat.
Az 1930-as években ugyanis többek között a neomarxista hagyomány amerikai követői abba a csapdába estek, hogy egy „működőképes jövőről” beszéltek, amikor szocialista országokba látogattak el és autokrata vezetők rendeszereit méltatták – írja Charen.
Szerinte, ahogy korábban a konzervatív kritikusok is megállapították,
sokat elmond egy ember értékrendszeréről az, hogy milyen rezsimeket istenít.
A baloldaliak annyira el voltak ragadtatva az olyan szocialista országokban látott egyenlőségtől, mint Kína, Kuba vagy éppen Észak-Korea, hogy teljesen megfeledkeztek ezeknek a rezsimeknek az elnyomó jellegéről. És figyelmen kivül hagyták azt az egyébként fontos tényt, hogy ezekben az országokban a legalapvetőbb emberi szabadásjogok sem léteztek – véli az amerikai újságíró.
A szerző szerint az „amerikai orbánisták” jelenleg ugyanezt csinálják:
habár pontosan látták a múltban, mennyire csalóka ez a fajta „politikai turizmus”, most mégis bajnokként ünneplik Orbánt, aki már nem is próbálja titkolni, hogy eltávolodott a demokratikus vezetők körétől.
Charen hozzáteszi, a magyar miniszterelnök ugyanis maga jelentette ki, hogy országában „illiberális demokrácia” működik, és az elmúlt években már a Freedom House sem sorolta Magyarországot a világ demokráciái közé.
„A Fidesz arra használta a hatalmát, hogy
ráállította az ügyészséget a politikai pártokra, átvette az irányítást a média 80 százaléka felett, létrehozva egy hatalmas propagandagépezetet. Gerrymanderinggel szerzett kétharmadot, és korlátlan jogokat adományozott magának a világjárvány alatt”
– írja Charen.
Az amerikai újságíró szerint Orbán rendszere vonzóvá vált az amerikai jobbosok számára, és „érezni lehet az izgalmukat”, amikor a magyar kormányfő arról beszél, hogy ellenzi a sokszínűséget és „nem akar másokkal keveredni”.
Az „amerikai orbánisták” ugyanakkor nem akarják belátni azt, hogy a 10 milliós, homogén Magyarország nem lehet példa a sokszínű és hatalmas Amerikának – írja Charen.
„A baloldali értelmiségiek eladták a hitelességüket, hogy véres rendszereket támogassanak. Mi azt mondtuk rájuk, a demokrácia ellenfelei, az elnyomás elfogadói lettek.
Ebből minden szó igaz a mai konzervatív politikai zarándokokra is, akikről rosszul hittük, hogy az amerikai rend és szabadság rendszerét feljebb valónak tartják a törzsiségnél és a vérszagnál”
– zárta sorait Mona Charen.
(The Chicago Sun Times/Hvg.hu nyomán)