Hongkongi aktivista bírálja keményen Orbánt, amiért sorra vétózzák az EU Kína-ellenes kiállásait

Az aktivista nem érti, az a miniszterelnök, aki egykor küzdött az elnyomó hatalom ellen, most hogyan támogathat egy másikat.

Keményen bírálta a magyar kormány Kína-barát politikáját Nathan Law demokráciapárti hongkongi aktivista és politikus egy, a Politico oldalán megjelent, Orbán Viktornak szóló nyílt levelében.

Law 2020 júliusában hagyta el Hongkongot, miután elfogadták azt a nemzetbiztonsági törvényt, amellyel Kína erőteljes lépést tett afelé, hogy felszámolja a régió autonómiáját.

Az aktivista emigrálását követően Londonban kapott menedéket. Emiatt Kína azzal vádolta Nagy-Britanniát, hogy egy Peking által körözött bűnelkövetőnek nyújtnak védelmet.

Law a hétfőn megjelent nyílt levelében úgy fogalmaz:

„Nehéz elképzelni, hogy valaki, aki fiatalon még küzdött a kommunista párt brutális elnyomása ellen, később egy másiknak lesz a hűséges támogatója. És mégis, egyre több önhöz hasonló teszi ezt.

A Fidesz alapító tagjaként –, ami a fiatalok demokratikus szervezeteként a Szovjet elnyomás ellen jött létre az 1980-as években –,

önnek nagyon is tisztában kell lennie azzal, milyen egy olyan elnyomó hatalom árnyékában élni, ahol hiányzik a fékek és egyensúlyok rendszere”.

A hongkongi aktivista szerint a Kínai Kommunista Párt abszolút elnyomó rendszere szinte semmiben sem különbözik attól a Szovjetuniótól, ami ellen Orbán egykor küzdött.

Emiatt Law nem érti, hogy a magyar miniszterelnök miért vétózott meg több olyan uniós kiállást is, amelyben támogatták volna Hongkong szabadságért folytatott küzdelmét.

Az aktivista szerint amióta a magyar kormányfő 2010-ben átvette a hatalmat, és egyre szorosabb viszonyt ápol a kínai kormánnyal, az EU-nak egyre nehezebbé vált nyomást helyezni Kínára, ha az emberi jogokról van szó.

Az aktivista felidézi, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter márciusban „értelmetlen, magamutogató és káros döntésnek” nevezte azt, hogy az Unió 30 év után először szankciókat vezetett be Kínával szemben az ujgur kisebbség elnyomása miatt.

Áprilisban és májusban pedig megvétózták azokat a közös uniós kiállásokat, amelyekben az Európai Unió elítélte volna Kínát a Hongkonggal kapcsolatos lépései miatt, így elsősorban a nemzetbiztonsági törvényt.

„Amikor megöregszem és visszatekintek az életemre, nem szeretnék olyasvalakit látni, akit a 20 éves énem utált volna.

Úgy gondolom, ön is hasonlóképpen érez.

Az EU-t azért hozták létre, hogy fenntartsa a békét és a demokráciát. Ezért világosan el kell ítélnie az emberi jogok megsértését, amelyek veszélyeztetik a világ békéjét – és Magyarország nem állhat ennek az útjába”

– zárta nyílt levelét Nathan Law.

(Politico/Magyar Hang nyomán)

(Kiemelt kép: REUTERS/Bobby Yip/File Photo)