Lakáspiaci árrésstopot javasolnak.
Nagy Márton főtanácsadója azt javasolta, hogy végezzék ki az ingatlanpiacot az árrésekkel
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egyik tanácsadója, Lentner Csaba „közgazdász professzor” úgy véli,
a lakáspiaci eladói oldalra is ki kellene terjeszteni az árrésstopot (?).
Tájékoztatása szerint a javaslat célja az infláció csökkentése lenne, azonban mértékadó közgazdászok felhívták arra a figyelmet, hogy ez a lépés áremelkedésekhez is vezethet. A pénzromlás vonatkozásában egyébként Lentner Csaba korábban kijelentette: szilárd meggyőződése, hogy „Trianon miatt magasabb nálunk az élelmiszer-infláció, mint a környező országokban”.
Lentner Csaba úgy érzi, ki kellene terjeszteni az árrésstopot az ingatlanpiacra is
A lakásárak elmúlt évtizedben tapasztalt gyors növekedése miatt a kormányzati beavatkozás lehetőségét vetette fel Lentner Csaba, a nemzetgazdasági miniszter tanácsadója. Az economx.hu-nak adott interjújában a közgazdász úgy nyilatkozott:
érdemes lenne megfontolni az árrésstop kiterjesztését az ingatlanpiac eladói szegmensére is (?).
„Mindaddig amíg a piaci árak a fogyasztók által reálisnak ítélt, megfizethető áraktól jelentősen eltérnek az állami beavatkozásnak helye van. A kormánynak erkölcsi felelőssége, amihez minden jogi lehetősége adott, hogy a lakosság életszínvonalát emelje”
– magyarázta a „professzor”, hozzátéve, azt gondolja, hosszabb távon is tartani kell a hatósági árrésszabályozást, hiszen (szerinte) „a tapasztalatok kedvezőek”.
A szakértők szerint káros lehet a beavatkozás
Lentner állítja: a lakásárak szoros összefüggésben állnak az inflációval, az új építésű ingatlanok pedig jelentős profitrátával, akár 15-20 százalékos árréssel kerülnek a piacra. Úgy véli Lentner, hogy ezek az árak felfelé húzzák a használt lakások értékét is, így szerinte „indokolt lehet a beavatkozás”.
A javaslat ugyanakkor megosztja a szakértőket. Több közgazdász is arra figyelmeztetett, hogy a túlzott szabályozás hosszú távon káros hatással lehet a piac működésére. Az ATV Híradónak nyilatkozó gazdasági szakértők szerint az ilyen típusú intézkedések gyakran ellentétes hatást váltanak ki, nem csökkenést, hanem
további áremelkedést idézhetnek elő.
Mint ismert, az elmúlt időszakban a kormány több területen is beavatkozott a piaci árakba. Március közepén harminc alapvető élelmiszer esetében vezettek be árréskorlátozást, amelyet Nagy Márton nemzetgazdasági csúcsminiszter nyár végéig meghosszabbított. A tárcavezető nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy a szabályozás hosszú távon is érvényben maradjon.
A kormány jelenleg
- a piperecikkekre is kiterjesztené az árrésstopot,
- miközben a bankszektor,
- a telekommunikáció
- és a biztosítási piac is célkeresztbe került.
A biztosítók esetében önkéntes árcsökkentésre biztatja a kormány a piaci szereplőket, azonban – mint Nagy Márton fogalmazott – ha erre nem kerül sor, akkor
szabályozási eszközökkel fognak közbelépni.
„Ezen a héten tárgyalunk, jövő héten tárgyalunk, két hét múlva hétfőn fogunk újra találkozni, ha ezt meglépik a biztosítók, akkor ez rendben van, önkéntes vállalásként el fogjuk tudni fogadni, ha nem lépik meg, akkor be fogunk avatkozni szabályozó eszközökkel”
– magyarázta Nagy Márton.
Éppen az Orbán-kormány ássa meg a magyar gazdaság sírját
A piaci mechanizmusok visszaszorulására figyelmeztetett Balásy Zsolt, a Hold Alapkezelő elemzője is. A szakember úgy véli, az árkorlátozások torzíthatják a gazdaság működését, és hosszú távon a vásárlók számára is kedvezőtlen következményekkel járhatnak (!).
Emlékeztetett: 2022-ben és 2023-ban
Magyarországon volt a legmagasabb infláció a régióban, amit szerinte éppen az állami beavatkozások idéztek elő.
A szakértő ugyanakkor megjegyezte, nem minden állami beavatkozás jár negatív hatással. Példaként említette az ingyenes oktatás rendszerét.
Korlátozzák a szabad költözést is Orbánék
Részletesen írtunk arról, hogy az Orbán-kormány arról is határozott, hogy a jövőben korlátozni fogják a szabad költözés jogát is Magyarországon, amely intézkedés szintén hatással lesz az ingatlanpiacra. Minderről Naracsics Tibor miniszter tett nagyívű bejelentéseket, ha már az EU-s pénzek hazahozatalában elbukott.

Lentner Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanszékvezetője, közgazdász professzor az árkorlátozások bevezetését sürgeti az ingatlanpiacon
Kapcsolódó:
Itt vannak a részletek: Közel 400 település korlátozhatja a szabad költözést Magyarországon
Megtiltják a szabad költözés jogát? Navracsics megszólalt a kormány tervéről
Krízis előtt Magyarország? Veszélyes bejelentéseket tett a költségvetésről Nagy Márton
Nagy Márton sokkot kap: Repülőrajtot vettek az élelmiszerárak