Krízis előtt Magyarország? Veszélyes bejelentéseket tett a költségvetésről Nagy Márton

Kiderült, milyen inflációval kalkulál Nagy Márton.

Az MTI tájékoztatása szerint a kormány csütörtöki ülésén

elfogadta a 2026-os költségvetés főbb számait,

a büdzsé tervezete a jövő héten a Költségvetési Tanács elé kerül, majd május 2-án nyújtják be a parlament elé. A tervezetben 4,1 százalékos reál-GDP növekedéssel, 3,6 százalékos inflációval és 3,7 százalékos költségvetési hiánnyal számolnak – magyarázta a nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki kormányinfón.

Kezdhetünk aggódni az Orbán-kormány új költségvetése miatt

„Márton miniszterünk olyan, mint a gazdasági kilábalás: csak várjuk, csak várjuk” – hangzott el egy ellenzéki képviselőtől Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter meghallgatásán négy hónappal ezelőtt, december 10-én, amelyre a miniszter több mint negyedórás késéssel érkezett meg.

A kormány intézkedett: fantasztikus repülőrajtból technikai recesszió lett

Nagy előadásán megjósolta a Magyarország előtt álló „fantasztikus” jövőt, holott a magyar gazdaság ekkor 0,7 százalékos visszaesést tudott „produkálni”. 2023 után 2024 közepére pedig ismét technikai recesszióba süllyedt a gazdaság, a második és a harmadik negyedév is visszaesést hozott, amelyre még az elemzők is rácsodálkoztak.

Ám Nagy Mártont mindez nem érdekelte, és igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy 2025-ben már minden rendben lesz, de ha minden nem is, annyi biztosan, hogy a gazdaság 4 százalékkal fog növekedni. Ez nem történt meg.

Nagy azt is mondta, hogy az inflációban „nincs semmi látnivaló”, és hogy „az inflációs krízis az a múlt, legyőztük és lenn is marad”, majd a fogyasztás felpörgésével kapcsolatban is látomása támadt.

Orbánék megcsinálták: Európa-bajnok lett a magyarországi infláció

Aztán elérkezett 2025 eleje, amikor Magyarország két egymást követő hónapban is Európa inflációs „bajnokává” vált. A lakossági fogyasztás továbbra sem pörgött fel, hiába jósolta meg Nagy. Bár az első negyedéves GDP-adat még nem ismert, Nagy Mártonék is tisztán láthatják, hogy a gazdaság nemhogy „repülőrajt”-ot nem vett, hanem gyakorlatilag már az induláskor a földbe állt.

Így az sem véletlen, hogy Nagyék már elkezdték az újabb jóslatok felállítását, de már inkább a 2026-os évre. Ebben nincsen semmi meglepő. Aki követi a hazai politikai folyamatokat, az pontosan tudja, hogy a kormány azt szokta csinálni, hogy vázolnak egy „káprázatos” jövőképet, ám amikor ennek el kellene érkeznie, hirtelen feltűnnek az új „varázslatos” kormányzati célkitűzések.

A kormányzat költségvetési tervei és a valóság / Forrás: 444.hu

Semmi sem jött be a kormányzat gazdasági prognózisaiból

A 444 elemzésében megállapította: lényegében nincs fontosabb makrogazdasági mutató, amely 2022 óta ne alakult volna rosszabbul, mint amire a kormány számított. Megjegyezték, az egyetlen kivétel a tavalyi inflációs mutató, de annál nehezen is lehetne rosszabbat kihozni.

Felhívták a figyelmet arra, hogy Nagyék akkor nézték be leginkább a hazai gazdaságpolitikai folyamatokat, amikor a 2022 nyarán elfogadott költségvetést bár az év kezdetére átírták, azonban még a módosított tervekkel sem sikerült találkozniuk a valósággal: a kormányzat az eredeti a GDP-bővülést 4,5 százalékról módosított 1,5 százalékra. Jelezték, az elmozdulás jelentősnek mondható, de még ez az optimista becslés sem felelt meg a valóságnak.

Nagy Márton ismét bejelentéseket tett

Így senkit sem érhetett váratlanul az sem, hogy a költségvetésért is felelős miniszternek a nyilvánosság elé kellett állnia áprilisban, hogy tájékoztatást adjon róla: a tervezett államháztartási pálya összeomlott, a gazdasági folyamatok kedvezőtlenül alakulnak, a bevételeket túl optimistán, a kiadásokat túl pesszimistán tervezték.

Varga Mihály szerint kiigazítás szükséges – nem is kicsi

Felidézték, tavaly április közepén jelentette be Varga Mihály akkori pénzügyminiszter a kormányinfón, hogy változott a helyzet, mégsem annyi lesz az annyi, és ebből kifolyólag

675 milliárdos kiigazítás szükséges (!).

Egészen pontosan egy évvel és 6 nappal később állt nyilvánosság elé Nagy Márton a kormányinfón, és hogy ne az idei költségvetés összeomlásáról kelljen beszélnie, részletezni kezdte a jövő évi (továbbra is fikciókon alapuló) költségvetést.

Forrás: 444.hu

„Ezek ismeretében minden korábbinál nagyobb a kockázata annak, hogy az elfogadott gazdasági jövőkép köszönőviszonyban sem lesz a valósággal. Aggodalomra találni okot, ennek érzékeltetésére egyetlen adat:

a kormány arra számít, hogy jövőre 2360 milliárd forint EU-pénz folyik be a költségvetésbe.

Erre az évre 2236 milliárdot vártak – ezt most 2000 milliárdra mérsékelte Nagy –, ehhez képest februárig 122,5 milliárd jött össze, ami, ha így maradna, 730-740 milliárdot jelentene az év végéig, az előirányzat nagyjából harmadát”

– írták.

Kapcsolódó:

Mi lesz ebből? Nagy Márton újabb árrésstopot lengetett be, a pelenkák kerülnek célkeresztbe

Hivatalos: Újabb szöget ütött a magyar gazdaság koporsójába a tekintélyes nemzetközi hitelminősítő

Itt a hidegzuhany Nagy Mártonnak: Kipakolt az állami hivatal, súlyos gazdasági visszaesést mért a KSH

Nagy Márton sokkot kap: Repülőrajtot vettek az élelmiszerárak

Valódi Hírek