A Dél-Afrikai Köztársaságban brutális állapotok uralkodnak, ugyanakkor Elon Musk Starlink cége nem teljesíti törvénybe foglalt követelményeket.
Elon Musk önmagától osztott meg egy idézetet az X-en.
„A Starlink nem működhet Dél-Afrikában, mert nem vagyok fekete”
– állította a világ leggazdagabb embere.
🚨🇿🇦SOUTH AFRICA BANS STARLINK – BECAUSE ELON ISN’T BLACK
The South African government claimed Elon’s “unprogressive” views were a key factor in their decision to prevent Starlink from operating in the country.
In South Africa, companies must have at least 30% of their… https://t.co/8D8OdwIwZQ pic.twitter.com/SbNIjMs0jr
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) March 7, 2025
Rögös az ösvény az apartheidtől a békéig és még csak az elején járnak
Az eset azonban lényegesen összetettebb, annál, mint ahogyan Musk megpróbálja beállítani. Dél-Afrika az apartheid-rendszer 1994-es felbomlása óta egyre inkább instabil állapotba került, amelyről korábban már írtunk is itt.
A fehérek felsőbbrendűségét hirdető apartheidet után azonban elszabadultak az indulatok. Egyes politikusok nyíltan fehérek elleni rasszista indíttattású bűncselekményekre buzdítanak.
Törvényileg szabályozzák a fekete tulajdonosok arányát a cégeken belül
Az országban törvényileg szabályozták, hogy az ott működő vállalatoknak legalább 30 százalékában fekete dél-afrikai tulajdonban, illetve érdekeltségben kell lennie. Ennek Musk szatellit-cége, a Starlink nem felel meg, ezért valójában legális volt kitiltani a céget az országból, mégha ez hátrányokkal is jár a gazdaságnak.
Ezzel szemben Musk egy olyan bejegyzést is megosztott, amely szerint az országban 140 darab olyan törvény van érvényben, amely hátrányosan különbözteti meg a fehér lakosságot.
Maga a dél-afrikai kormány is bevallotta azonban, hogy Musk „nem-progresszív” nézetei nagy súllyal estek a latba a kitiltásban. Azaz büntetik a milliárdost.
Kérdéses az, hogy a kormány arra reagál-e, hogy Musk az Egyesült Államokban olyan politikai szerepet vállal, amely bár nem közvetlenül, de mégiscsak kapcsolatba hozható náci ideológiákkal, vagy arra, hogy Musk fehér.
Veszélyes ország mindenkinek
Az országban a fehér kisebbség aránya a ’90-es évek középén lévő 8,9 százalékról 2022-re 7,2 százalékra esett vissza, nem utolsó sorban annak köszönhetően, hogy sokan elmenekültek az országból, amely
közbiztonság szempontjából a világon az egyik legrosszabb.
Ez persze nem csak a fehér lakosságot érinti, de őket bizonyos területeken a bőrszínük alapján üldözik.
Musk maga 17 évesen hagyta el dél-afrikai szülőhazáját és nem tudni róla, hogy milyen kapcsolatot ápol vele. Minden esetre nem szokta származását tematizálni.
(Mario Nawfal/X)