Jöhet a kötelező akciózás is.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) reagált Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteki Facebook-bejegyzésére, amelyben újra kemény fellépést ígért, ha tovább emelkedik az élelmiszerek ára – írta a portfolio.hu.
Bizonytalankodik a kormány az árstoppal kapcsolatban
Beszámoltunk arról, hogy már február elején rendkívüli bejelentést tett közösségi oldalán a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton kérdést tett fel a Facebook-oldalán, miután kiderült, hogy a nyugdíj árkosárértéke újabb csúcsot döntött februárban. A reakció nem maradt el a kereskedők részéről. Az OKSZ már akkor azt közölte, hogy az alapvető élelmiszerek árát elsősorban a beszerzési áruk határozza meg.
Azonban az élelmiszer-kiskereskedők között fennálló erős verseny is meghatározó az árképzésben. Az OKSZ élelmiszer-kereskedő tagjai remélik, hogy a hazai termelők,
beszállítók is csatasorba állnak
a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az OKSZ mellett az infláció elleni harcban.
A boltoknak is érdeke a fogyasztás növekedése
A szövetség azt írta, hogy az OKSZ élelmiszer-kiskereskedő tagvállalatai is érdekeltek a magyar családok vásárlóerejének megőrzésében, illetve lehetőség szerinti erősítésében,
hiszen ez a fogyasztás növelésének egyik fontos előfeltétele.
Az inflációs nyomás csökkentéséhez a termelők, a gyártók és a kereskedők együttműködése szükséges. Ugyanis ha a beszerzési árak csökkennek, a bolti árak is csökkenni tudnak. Hangsúlyozták, hogy a kereskedelemben mindig is erőteljes volt a verseny, ennek köszönhető az, hogy minden egyes napon akciós ajánlatok ezreivel találkozhatnak a vásárlók az üzletláncok áruházaiban.
Nagy baj is lehet belőle
Az elmúlt hetekben a kormány többször is belengette, hogy visszatérhetnek az árstopok, ha nem sikerül kordában tartani az élelmiszer-inflációt. Év elején ugyanis ismét elszabadultak az élelmiszerárak. A február 11-én kiadott gyorstájékoztató alapján januárban átlagosan
5,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak (!).
Az élelmiszerek átlagosan 6 százalékkal drágultak egy év alatt, a szolgáltatások 8,5 százalékkal.
Különösen nagy év eleji áremelkedést mért a KSH a tej (5,8 százalék), a kávé (4,9 százalék), a csokoládé (4,7 százalék) esetében, de a zöldség, gyümölcs (4,4 százalék) és a liszt (3,8 százalék) is sokat drágult egyetlen hónap alatt. A nyersanyagárak is növekedtek, de a gyenge forint csillagászatira emelte az árcédulákon szereplő összegeket.
Nagy Márton már tárgyal
Legutóbb pénteken találkozott a nemzetgazdasági miniszter a boltláncok képviselőivel. Akkor azt mondta, hogy készen állnak minden szükséges intézkedés meghozatalára az árak kontrollálása érdekében.
„Semmilyen lehetőséget, intézkedést nem zárunk ki, így a kötelező árstop újbóli bevezetését sem”
– írta bejegyzésében. Hozzátette, kiemelten figyelnek az alapvető élelmiszerek – például a tej és tejtermékek – elérhetőségére és megfizethetőségére. Emellett első lépésként 100-ra bővítik az online árfigyelő rendszerben követett termékek körét. Az új termékek között, olyan alapvető élelmiszerek is helyet kaphatnak, mint
a halak, kávé, tea, rizs, tejszín, marhahús, zsemle és kakaópor.
Ismert, hogy a kormány 2021 őszén árstopot vezetett be egyes alapvető élelmiszerek esetében, először hat, majd 2022 novemberétől további kettő, így összesen 8 termék árára „tettek sapkát”.
Kapcsolódó: Kiadták a riasztást a szakértők: Az árstop kivezetése után teljesen elszabadulhat az inflációágyú
Nem egyértelműen pozitívak a korábbi árstop tapasztalatai
A portál felidézte, hogy korábban a 2021 október 15-i árhoz rögzítették a termékekért fizetendő összeget. Többek között a kristálycukor, a búzafinomliszt (BL 55), a napraforgó-étolaj, a házi sertéscomb, a csirkemell, a csirke far-hát, a 2,8 százalékos zsírtartalmú tehéntej is ebbe a csoportba tartozott.
A tyúktojás és az étkezési burgonya, ára nem lehetett magasabb a 2022. szeptember 30. napi árnál. Ez a két termék később csatlakozott a körhöz. Akkor a kormány a kötelező akciózást is bevezette, ami a termékek széles körét érintette. Az árstopot 2023-ban, a kötelező akciózást 2024-ben vezették ki.
Az intézkedések – különösen az árstop – megítélése felemás. Ha néhány alapvető élelmiszer árát kordában is tartotta, más árakat megemelt. Ráadásul készlethiány lépett fel egyes árstopos terméknél, később ezt a boltok mennyiségi korlátozással próbáltak orvosolni.
(Nagy Márton/ Facebook)
Kapcsolódó:
Mi a fene folyik itt? Nagyon furcsa dolgok történtek az árstop búcsúzása után