Nem osztoznak Nagy Márton árstop bevezetésével kapcsolatos ötletében.
Beszámoltunk arról, hogy rendkívüli bejelentést tett közösségi oldalán a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton fontos kérdést tett fel a Facebook-oldalán hétfőn, miután kiderült, hogy a nyugdíj árkosárértéke újabb csúcsot döntött februárban. A reakció nem maradt el a kereskedők részéről.
Újra jöhet az árstop, ha Nagy Márton miniszteren múlik
A tárcavezető a lakosságot „kérdezte meg” Facebook-bejegyzésében arról, hogy
támogatnák-e az árstopok bevezetését.
A kereskedők azonnal ugrottak.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a nemzetközi kiskereskedelmi láncok korábban és most is a magyar családok érdekeinek szem előtt tartásával alakítják az üzletpolitikájukat – írta a szervezet a portfolio.hu megkeresésére.
A beszerzési ár dönt a kiskereskedelmi árakról
Az alapvető élelmiszerek árát elsősorban a beszerzési áruk határozza meg.
Azonban az élelmiszer-kiskereskedők között fennálló erős verseny is meghatározó az árképzésben. Az OKSZ élelmiszer-kereskedő tagjai remélik, hogy a hazai termelők,
beszállítók is csatasorba állnak
a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az OKSZ mellett az infláció elleni harcban.
Visszatérhet az Európa-rekorder infláció
Az inflációs adatok értékelésénél érdemes figyelembe venni azt is, hogy azok a teljes piacra vonatkoznak. Az online árfigyelő rendszer számai ennél több esetben kedvezőbb képet mutathatnak – tette hozzá az OKSZ.
Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a penzcentrum.hu megkeresésére reagált. Mint mondta: való igaz, hogy az árak növekedtek az elmúlt időszakban.
Ám ha valóban újra az árstop bevezetésén gondolkodunk, akkor meg kell jegyezni, hogy senki nem veszi figyelemebe a költségek növekedését.
A kereskedők kényszerből emelnek árat.
A kereskedők haszna nem változott
„Visszamenőleg gyűjtjük most már a beszerzési árak és a fogyasztói árak változását, hogy meg tudjuk azt mutatni, hogy a kereskedői árrés nem változott.
A fogyasztói árak növekedése mögött a kereskedőnek nincs árrésnövekedése.
A költségei viszont folyamatosan nőnek. Tehát azok a kereskedők, akikkel mi kapcsolatban vagyunk, most már tisztán látják, hogy a tavalyi évben sem tudtak profitot növelni”
– fogalmazott Neubauer.
A főtitkár úgy véli: az előző árstopoknál tisztán látszott, hogy a feldolgozóipari szereplők voltak a rendszer legnagyobb győztesei. Azt is hozzátette: mivel a korábbi példák is ezt mutatták, most is tartanak az árstop negatív hatásaitól.
Valós veszélynek látják, hogy az árstopok újbóli bevezetésével az infláció is nőne.
Kapcsolódó: