Meglepetés: mozgolódik az Integritás Hatóság az Orbán-kormány korrupciós ügyei miatt.
Lassanként felpörögni látszik az Európai Unió nyomására létrehozott korrupcióellenes szervezet, az Integritás Hatóság (IH) működése. A szervezetet még 2022-ben állították fel, hogy vizsgálja az Orbán-kormányhoz köthető korrupciós bűncselekményeket. Ebből pedig van néhány.
Rákapcsolt az Integritás Hatóság: 171 milliárd összegű EU-s forrással kapcsolatban vizsgálódnak
A Népszava értesülései szerint 2022 és 2023 között csupán 15 vizsgálata volt a hatóságnak, azonban 2024-ben már megduplázódott ez a szám:
a hatóság idén 33 vizsgálatot indított el, amelyből 23 jelenleg is folyamatban van.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy még ennél is jelentősebb mértékben – háromszorosára – emelkedett a hatóság által vizsgált ügyekben érintett EU-s források mértéke. A 2023-ig lezárt vizsgálatok még „csak” 57 milliárd forintot érintettek, de a jelenleg folyamatban lévő 23 vizsgálatban a hatóság már
171 milliárd összegű EU-s forrással kapcsolatban vizsgálja, hogy történt-e szabálysértés (!).
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója a lapnak elmondta, mára bebizonyosodott, hogy a NER – szemben annyi más hatósággal – nem ejtette fogságba az Integritás Hatóságot. Szerinte ennek két oka lehet: a jelenleg 109 fővel működő IH a szakembereit többnyire a versenypiacon keresztül alkalmazza – a hatóság elnöke, Biró Ferenc is az üzleti világból érkezett.
Ugyanakkor – mutatott rá – az is tény, hogy az Orbán-rendszer egyelőre nem gondol valós fenyegetésként az IH-ra, mivel
a hatóság jogköre meglehetősen szűkösnek tekinthető.
Példaként említette, hogy a hatóság nem rendelkezik nyomozati jogkörrel, valamint korlátozott számukra az adatokhoz való hozzáférés lehetősége is. Ezzel kapcsolatban Biró Ferenc Brüsszelben kijelentette:
„az IH nem tudja ellátni a feladatát, amiért létrehozták, vagyis hogy feltárja, megelőzze és kivizsgálja az uniós pénzügyi támogatások szabálytalan felhasználását.”
Emlékeztettek, hogy az hatóság már tavaly törvénymódosító javaslatot küldött az Igazságügyi Minisztériumnak (IM), amelyben arra kérték a tárcát, hogy
a „közvagyon megóvása érdekében” (!)
- bővüljenek a jogosultságaik,
- váljanak kötelezővé a vizsgálat utáni ajánlásaik,
- hozzáférjenek a releváns adatbázisokhoz,
- illetve kérték, hogy a hatóság rendelkezhessen nyomozati jogkörrel is,
- hogy bizonyítékokat foglalhassanak le,
- házkutatásokat végezhessenek
- vagy tanúkat hallgathassanak ki.
„Mindenki szeretne felcsúti pereket látni!”
Az információk szerint
a minisztérium nem reagált érdemben az Integritás Hatóság javaslataira.
„Összességében a NER inkább elszigeteli, afféle zárványként próbálja kezelni az IH-t és inkább izolálni próbálja”
– mondta Ligeti, példaként megemlítve, hogy míg a GVH-nak és a NAV-nak is van olyan jogköre, hogy hívatlanul is beállíthassanak egy-egy vizsgálati helyre, addig az IH csak előzetes bejelentkezés után tud kiszállni egy-egy ügy helyszínéhez. Jelezte, ezért a hatóság egyelőre csak kisebb szereplőket tudott eljárás alá vonni, így még például Mészáros Lőrincet vagy társait nem sikerült bemérniük.
„Mindenki szeretne felcsúti meg tiszakécskei pereket látni, lehetőleg azonnal”
– közölte Ligeti Miklós, aki ugyanakkor hozzátette, egyelőre ezek még csak remények, hagyományos értelemben az ilyen jellegű, állami hátterű ügyeket nem igazán lehet kriminalizálni.
Azonban kiemelte, hogy a korrupcióellenes hatóságok a bőség zavarával találhatják szembe magukat, mivel „a »B ligás« kisebb cégek között – amelyek nagyon is megfoghatóak büntetőjogi eszközökkel – is megdöbbentően elterjedt az uniós pénzcsalás”.
Ligeti egy példán keresztül érzékeltette, hogy a közelmúltban került látókörbe olyan informatikai képzést hirdető cég, ahol még a honlapra is kiírták, hogy ha EU-s forrásból történik egy IT-képzés finanszírozása, úgy azt
a piaci árhoz képest négyszeres áron vállalják.
Kapcsolódó:
Most érkezett: Súlyos költségvetési csalás miatt feljelentést tett az Integritás Hatóság
Gáz van: Szimatot fogott az OLAF, eljárás indulhat az Orbán-kormány világrekordja után
Ez már a vég kezdete? Orbán saját hivatala fordult a kormány ellen