Schmidt Mária szavai legalábbis erre utalhatnak.
Egy 10 perces, erős vita tört ki a pártállami tévé Ez itt a kérdés című műsorának legutóbbi adásában Schmidt Mária és Szent-Iványi István meg Fodor Gábor között, L. Simon László jelenlétében – vette észre a 444.
A fideszes alternatív valóság láthatólag teljesen beszippantotta Schmidt Máriát
A Terror Háza Múzeum főigazgatója azon bőszült fel, hogy Szent-Iványi azt merészelte mondani, jó lett volna, ha Joe Biden feltételei teljesülnek Oroszországban. Schmidt nem értett egyet azzal, hogy Oroszországot demokratizálni kellene, szerinte
„majd az oroszok eldöntik, hogy ők hogy akarnak élni, és kinek az irányítása alatt”.
L. Simon László úgy érvelt, nekünk kell elfogadnunk, hogy nem mindenki úgy gondolkodik demokráciáról, jogállamiságról és államszervezetről, mint mi. Azzal a példával magyarázta az orosz kognitív disszonancia (amikor viselkedésünk nincs összhangban azzal, ahogyan arról a dologról vagy helyzetről vélekedünk – a szerk.) létjogosultságát,
hogy amikor Szentpéterváron járt, az orosz–magyar kísérője hosszan gyalázta neki Vlagyimir Putyint, aztán hozzátette, egyébként Putyinra szavaz, mert visszaadta az oroszoknak az önbecsülését.
„És senki nem tartott pisztolyt az illető hölgynek a fejéhez, hogy ő Putyinra szavazzon, tehát nem valamiféle diktatórikus kikényszerítő eszközzel vitték ott, és mondták, hogy »márpedig neked Putyinra kell szavazni«”
– magyarázta L. Simon, hogy miért jó az orosz rendszer. Hozzátette, Magyarországon is előfordult az elmúlt 30 évben, hogy az emberek „orrbefogva” olyanra szavaztak, akit nem szeretnek.
Schmidt Mária szerint Oroszországban szabadok a választások
Fodor Gábor azzal próbált meg rendet tenni a fejekben, hogy elmondta: nem megmondani akarják az oroszoknak, hogy hogyan éljenek, hanem segíteni nekik, hogy szabadon dönthessenek. Hozzátette, ez azért is szükséges, mert Oroszországban nincsenek szabad választások.
Schmidt Mária erre kifakadt:
„De miért? De miért nem szabadok a választások? Azt te mondod meg, hogy szabad-e egy választás, vagy nem?”
A Fidesz-közeli történész szavai arra utalhatnak, hogy Orbánéknak szimpatikus az orosz választási rendszer. Ha később esetleg hasonlót vezetnének be, akkor majd lehet arra hivatkozni, hogy ez egy tisztességes, szabad választás.
Fodor rámutatott, rengeteg orosz lábbal szavazott, amikor kényszerűen elhagyta hazáját Putyin miatt. Szerinte el kellett menekülniük, Schmidt szerint viszont csak elmentek. Fodor Gábor a putyini cenzúráról kezdett el beszélni, mire a fideszes történész azzal érvelt, hogy Angliában is van cenzúra (?).
Ekkor szóba került, hogy Oroszországban sokszor úgy likvidálják az államhatalom ellenfeleit, hogy kiesnek az ablakon.
„Az mondjuk igaz, hogy
a nyílászárókkal még vannak problémák Oroszországban”
– ismerte el Schmidt Mária, majd így folytatta:
„Nehogy már úgy csináljunk, hogy Oroszországban cenzúra van, miközben Angliában meg Németországban egy kommentért elviszik, és súlyos pénzbüntetésre meg börtönbüntetésre ítélik az embereket.”
Fodor Gábor kifejezésre juttatta, hogy szerinte nevetséges feltételezés, hogy Angliában politikai foglyok lennének. Szent-Iványi István hozzátette, hogy
„Oroszországban 3 évre büntetik azt, aki azt mondja, hogy háború a háborúra.”
Schmidt Mária azzal védte Putyinékat, hogy háborús körülmények között „természetes, hogy szigorú a törvénykezés” (?).
Schmidt Mária furcsán nyilatkozott
A NER oligarchájaként is működő történész önmagából kikelve szidalmazta a Nyugatot, hogy ezzel az orosz diktátort védje.
„Ne csináljunk úgy, mintha itt, nem lenne Nyugat-Európában cenzúra és kommentekért nem hurcolnák meg az embereket és a sajtószabadság rendben lenne. (…) Házkutatások sorát tartják Németországban azért, mert a regnáló vezetésre olyan kommenteket írnak, hogy »idióta, hülye vagy«, ezért kapnak 6000 meg 9000 eurós büntetést.”
L. Simon László próbálta nyugodt mederbe terelni a beszélgetést és a fideszesek közös ellenségét hozta fel példának, ugyanis szerinte Ukrajnában nem szabadok a választások, Oroszországban ellenben igen.
A vita nem csitult, és amikor Schmidt Mária megint az oroszországi választásokat kezdte védeni, Fodor Gábor azzal érvelt, hogy nemzetközi sztenderdek szerint sem elfogadható az oroszországi választási rendszer.
„De ki mondja meg? Azt nekik kell megmondani! (…) Persze, a Sorosnak az alapítványai, nem?”
– háborgott Schmidt.
Gulyás István műsorvezető azzal zárta le a vitát, hogy:
„Ne haragudj, Gábor, de azért itt van valamiféle, megint ez az észak-atlanti hübrisz, hogy »majd mi tudjuk, hogy mi legyen«, és azon vitatkozunk, hogy vajon Ukrajnában meg Oroszországban helyesek-e a demokratikus viszonyok, avagy nem,
én amellett vagyok, hogy bízzuk rájuk.”
Vlagyimir Putyin 25 éve, tisztességtelen választásokkal irányítja Oroszországot, ahol valódi kihívók nem indulhatnak. Borisz Nyemcovot a Kreml közelében meggyilkolták, Alekszej Navalnijt pedig megmérgezték, majd börtönbe zárták, ahol méreggel meggyilkolták. Oroszországban akár 5 év börtön is járhat egy tinédzsernek, aki Putyin ellenes röplapokat osztogat.
Kapcsolódó:
DK: Orbán Viktor újabb lépést tett a totális diktatúra irányába