Mi sül ki ebből? Orbán úgy benyalt Putyinnak, hogy még a Holdról is lehetett látni (+videó)

Orbán Viktor ismét beszélt a Kossuth Rádióban, hiszen péntek van.

Orbán: a hírek már közvetlenül Magyarország háborús fenyegetettségéről szólnak

A miniszterelnöknek jelezték az állami rádióban, hogy Joe Biden engedélyezte Ukrajnának, hogy orosz területen vessenek be amerikai fegyvereket, amire reagálva Oroszország módosította a nukleáris doktrínáját, és hiperszonikus rakétát is kilőtt Ukrajnára.

Orbán a háborúval kapcsolatban azt mondta, „nem árt magunkat emlékeztetni arra, hogy Ukrajna a szomszédunk, nem a világ egy távoli pontján zajló háború durvulásáról beszélünk”.

„Nem kell nagy fantázia annak elgondolásához, hogy egy szomszédban zajló háború fejleményei milyen váratlanul, azonnal tudják érzékeltetni következményeiket egy szomszédos ország területén, ha pedig figyelembe vesszük a magyarok lakta Kárpátalját, akkor láthatjuk, hogy a veszély közvetlen”

– mondta. Szerinte már nem arról van szó, hogy a magyar–ukrán határtól több mint ezer kilométerre, egy hagyományos háború frontvonalának két oldalán gyürkőznek a felek, hanem olyan eszközöket vetnek be, amivel könnyedén el lehet érni Ukrajnán kívül más országokat is, persze első sorban szomszédokat.

„Tehát ezek a hírek rólunk szólnak, ezek most már nem nemzetközi diplomáciai konfliktusairól szólnak, hanem közvetlen magyar érdekekről, és

Magyarország háborús fenyegetettségéről szólnak”

– jelentette ki.

Orbán: a legsötétebb órában vagyunk, de a hajnal beköszönt

„Január 20-án,

ha a Jóisten engedi és élünk,

akkor látni fogjuk, amikor Donald Trump, az Egyesült Államok következő elnöke hivatalba lép, addig azonban van két hónap”

– mondta, majd kérdőre vonta a riportert, hogy ő volt-e katona.

Elmondta, aki állt őrségben – mint ő? – az tudja, hogy az éjszaka közvetlenül a hajnal előtt a legsötétebb.

„Ez most is így van, így állunk, ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk”

– ismételte el.

Úgy vélekedett a kormányfő, már csak két hónap, és a hajnal hirtelen fog beköszönteni, ám addig ebben a korábbinál is sűrűbb sötétségben fogunk élni – vetítette előre.

„Trump győzelmével a béke kézzelfogható közelségbe került, a távozófélben lévő demokraták viszont egy súlyosabb örökséget akarnak az elnökre hagyni, mint ami a megválasztása pillanatában kinézett számára”

– mondta, hozzátéve, egyelőre nem szabad többet mondania, mint hogy „Magyarország a józan hang politikáját követi, miután

a mi sorsunk közvetlenül is tétje ennek a háborús konfliktusnak”.

Azt mondta: „mi higgadtan és tervezhetően” fogunk cselekedni továbbra is, a héten a védelmi tanáccsal át is tekintették a háborús ügyeket.

Hozzáfűzte, megvizsgálták azt is, ha Amerika kiszállna a háborúból, akkor Európa képes-e arra, hogy olyan katonai helyzetbe hozza Ukrajnát, hogy legyen értelme a háború folytatásának. Közölte: ők úgy látják, hogy nem (?). Orbán szerint a helyzet teljesen egyértelmű: ha az amerikaiak kiszállnak az ukránok mögül, akkor Európa nincs olyan helyzetben katonai értelemben, hogy a siker leghalványabb esélyével is támogassa Ukrajnát.

„Nem beszélve a vesztes háború támogatásának pénzügyi, gazdasági következményeiről”

– jegyezte meg.

A „szuverenitás”-ról is beszélt a kínai és orosz érdekeket kiszolgáló Orbán

Orbán azt mondta: a szuverenitás nem mindenkinek adatik meg, „ott van például a német kormány”.

„Többször láttuk azt, hogy ha Washingtonban tabudöntő lépés születik, akkor azt hamarosan Európából is követik, ilyen volt például, amikor a háború elején először engedélyezték a nyugati gyártású, élet kioltására alkalmas fegyverek bevetését az ukránoknak”

– idézte fel, majd mindenkit emlékeztetni szeretett volna arra, hogy az amerikai elnökválasztás eredményének nyilvánvalóvá válását követően 24 óra alatt megbukott a német kormány.

„Mi ettől elszoktunk, mert Magyarország egy szuverén külpolitikát követő ország, tőlünk aztán recseghet-ropoghat a világ, mi akkor is a saját nemzeti érdekeinkből kiindulva fogunk dönteni, és

nem kötjük össze a sorsunkat más kormányokéval.

De jól láthatóan ez a szuverenitás nem mindenkinek adatik meg, vagy nem mindenki ezen az ösvényen jár, itt van például a német kormány összeomlása”

– mondta.

Az orosz nukleáris doktrína módosításáról is beszélt

„Nem egy kommunikációs fogás, az nem egy trükk, azt módosították, annak lesznek következményei”

– figyelmeztetett, közölve: Putyin beszédet is mondott az oroszoknak csütörtökön, amelyben szerinte világosan tudatta, hogy felhatalmazva érzik magunkat rá, hogy azokat az országokat célpontnak nyilvánítsák, amelyek az ukránoknak Oroszország területét támadni képes hosszú hatótávolságú fegyvereket adnak.

„Európában sok a fecsegés, de

az orosz elnök szavának következménye van”

– mondta Orbán.

„Van itt egy olyan jelenség, amit talán szóba hozok. A kimondott szónak a súlya, és jelentősége a politikai történésekre, az más Nyugat-Európában, mint Oroszországban. Ezt néha mi, nyugat-európai döntéshozók nem vesszük kellő súllyal figyelembe”

– mondta Orbán, hozzátéve, szerinte ha Oroszországban az elnök mond valamit, az nem fecsegés, annak van súlya meg következménye.

Videó:

(Orbán Viktor/Facebook)

Valódi Hírek