Alig egy év alatt mintegy hatvanezer izraelit menekítettek ki a libanoni határ közelében lévő otthonaikból.
Történelmi fordulatról beszélt az izraeli miniszterelnök
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton közölte: Hassan Nasrallah, a Hezbollah libanoni terrorszervezet vezetőjének a likvidálása
történelmi fordulópont, amely megváltoztathatja az erőegyensúlyt a Közel-Keleten.
Ugyanakkor jelezte, készülnek az elkövetkezendő napok jelentette erőpróbára.
Ő volt A terrorista
„Nasrallah nem egy terrorista volt, ő volt A terrorista”
– rögzítette közleményében az izraeli miniszterelnök, aki a libanoni vezetőt az iráni gonosz tengelye motorjának nevezte.
„Nasrallah megölése szükséges lépés volt az általunk kitűzött célok eléréséhez, az északi országrész lakóinak otthonaikba történő biztonságos visszatéréséhez, és a térségbeli erőegyensúlynak a következő évekre történő megváltoztatásához”
– közölte Netanjahu, hozzátéve: alig egy év alatt mintegy hatvanezer izraelit menekítettek ki a libanoni határ közelében lévő otthonaikból.
Nasrallah likvidálása elősegíti a Hamász palesztin iszlamista szervezet által október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt túszok visszatérését is – közölte a kormányfő.
Netanjahu azzal vádolta meg a pénteken egy izraeli légicsapás által Bejrútban megölt Hezbollah-vezetőt, hogy
Izrael megsemmisítését célzó terv kidolgozója volt.
„Rendeztük a számlánkat a számtalan izraeli és számos külföldi állampolgár – közöttük amerikaiak százai és franciák tucatjai meggyilkolásának a felelősével”
– mondta televíziós nyilatkozatában a kormányfő, utalva az 1983-ban Bejrútban elkövetett merényletekre.
Készek az ellenség elleni csapások folytatására
1983-ban az ENSZ által létrehozott többnemzetiségű erőben szolgáló 241 amerikai haditengerész és 58 francia ejtőernyős halt meg két, szinte egy időben Bejrútban elkövetett merényletben. Párizs és Washington a Hezbollahot és Iránt vádolta a merényletek elkövetésével.
Az izraeli kormányfő hangsúlyozta:
Nasrallah likvidálása után eltökéltek az ellenség elleni csapások folytatására.
Nászir Jaszin, a libanoni kormánynak a válság koordinálásával megbízott minisztere szombaton közölte: mintegy egymillió libanoni hagyta el otthonát az izraeli támadások miatt, közöttük százezrek pénteken.
Szombaton megszólaltak a légvédelmi szirénák Jeruzsálem elővárosaiban és a megszállva tartott Ciszjordániában izraeli figyelmeztető alkalmazások alapján, az izraeli hadsereg szerint a légiriadót Libanonból kilőtt lövedék okozta.
Reagált az Egyesült Államok, szárazföldi offenzívát indíthatnak Libanon ellen
A libanoni al-Dzsadíd televízió szerint izraeli légicsapás vette célba szombaton Bejrút Dahíja elővárosának Lajlaki nevű részét, a televízió úgy tudja, a támadás a bejrúti repülőtér közelében történt.
A Reuters arról írt, hogy Irán szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordult, miután légicsapás végzett a 64 éves Hassan Nasrallah sejkkel. Az Egyesült Államok közlése szerint
szárazföldi offenzíva is kezdődhet Libanon ellen.
Donald Trump tanácsadója szerint Izraelnek hagynia kell, hogy végleg leszámoljanak a Hezbollahhal.
„Bárki, aki tűzszünetet követel, téved. Izrael számára nincs visszaút. Most nem engedhetik meg maguknak, hogy ne fejezzék be a munkát, és ne szereljék le teljesen a rájuk irányuló fegyverarzenált. Soha többé nem lesz rá esélyük”
– hívta fel a figyelmet Jared Kushner.
Irán közleményt adott ki
Amir Szaid Iravani iráni ENSZ-nagykövetnek a 15 tagú testülethez címzett levelére azt követően került sor, hogy Izrael szombaton megölte Hassan Nasrallah sejket, a Hezbollah vezetőjét.
„Az Iráni Iszlám Köztársaság határozottan tiltakozik a diplomáciai helyiségek és képviselői elleni minden olyan ellen, amely sérti a diplomáciai és konzuli helyiségek sérthetetlenségének alapelvét, és megismétli, nem tűri az ilyen agresszió megismétlődését”
– közölték.
Videó:
(reuters.com / MTI / népszava.hu nyomán)
Kapcsolódó:
Nagyon veszélyes a helyzet a Közel-Keleten: Véres háború elé néz a térség