Tasó László Fidesz-politikus unokaöccse elhasalt.
Immár futópálya is dukál a divatos lombkoronasétányhoz, legalábbis ha Tasó László fideszes országgyűlési képviselő unokaöccséről van szó. Persze már meg sem lepődünk, hiszen több botrány is kapcsolódik a Tasó famíliához.
Nem csupán lombkoronasétány, hanem egy több mint egy kilométeres futópálya is került a fideszes képviselő erdejébe a 7300 lakosú Nyíradonyban– írta meg a 24.hu.
Az unokaöccs szeptember végéig Nyíradony polgármestere
A portál feltárta, hogy futópályát építtetett Nyíradony polgármestere, Tasó Béla. A rekortáncsík egy nagyobb része pedig „véletlenszerűen” a nagybátyja,
Tasó László fideszes országgyűlési képviselő erdejébe került.
Emellett jutott belőle a képviselő által alapított egyesület földjeire és a Tasó felesége által vezetett cég területeire is.
A beruházásról Nyíradony polgármestere egyedül döntött a járvány idején.
Kaptak állami támogatást, de vissza is vették tőlük, olyan kínos volt az ügy
A futópálya-projektre a Miniszterelnöki Kabinetiroda adott állami támogatást. Révész Máriusz kormánybiztos a futópályaépítési-program keretében egy körlevélben írta, hogy a jelentkezők 400 millió forintos költségvetési keretösszegre pályázhatnak, a beruházások értékének a felét viszont a településeknek kell állniuk. Így kapott Nyíradony 45 millió forintot. Ám a megvalósítás kicsúszott az előre meghatározott határidőből, ezért vissza is kérték a
45 millió forintot.
– tudta meg a portál. A polgármester kifizetett egy minimális előleget, és két debreceni céggel építtette meg a futópályát. A támogatás visszavonása ellen azzal érvelt, hogy bár késve, de elkészült a beruházás. De a kormányt nem hatották meg ezek az érvek, vissza kellett fizessék a támogatást, így az
építő cégeknek nem fizettek,
azóta per is indult emiatt. A polgármester ezért a költségvetés módosításával próbált trükközni, mert így is több százmilliós hiányt halmozott fel az önkormányzat a vezetése alatt. Júniusban derítette ki a portál, hogy a pálya az elkészültét követő másfél év múltán sem került az önkormányzat tulajdonába, a tartozásaikat viszont rendezni tudták.
Az Integritás Hatóság is vizsgálódik a Fidesz-politikus Tasó László unokaöccse ellen
A környéken nagyon elszaporodtak a lombkoronasétányok. Ezekből hatalmas botrány lett, ezért az Integritás Hatóság vizsgálatot indított a projektekkel kapcsolatban, hiszen ezeket uniós forrásból finanszírozták.
Februárban közzétették jelentésüket, eszerint olyan mérvű szabálytalanságokat találtak a Tasó-féle és három másik beruházás körül, hogy
rendőrségi feljelentést is tettek.
A fideszes politikus koncepciós eljárásnak nevezte a hatóság lépését, szerinte a hatóság „üldözi a jobboldaliakat„.
Majdnem becsődölt az önkormányzat emiatt
A képviselő-testületi üléseken többször is téma volt a beruházás. Hadházi Tibor, az önkormányzat gazdálkodási osztályvezetője a pénzügyi helyzetet részletezve elmondta, hogy
„a visszafizetendő 45 milliós állami támogatás és a 46,5 milliós, a cégek felé fennálló tartozás mellett a kasszából már korábban kifizettek 63 milliót a pályával kapcsolatos számlákra”
– írta meg a portál.
Tehát az önkormányzatnak
154,5 millió forintjába került,
az ügy és még futópályát sem kaptak. A portál az ügyben is kérdezte a már csak szeptemberben regnáló polgármestert, hogy miért rendelte meg a futópálya építését 55 millió forintért a két debreceni cégtől, amikor az állami támogatást már 6 hónapja visszavonták. A válasza csak ennyi volt:
„az eljárásban nincs semmi különös, így az is nehezen érthető, hogy ez miért érdekli a sajtót”
– írta a lap.
Úgy tűnik Tasó nem tartozik azok közé, akiket bármi áron fedezne a Fidesz. A júniusi önkormányzati választáson ugyani a botrányok miatt már nem őt jelölték, hanem a nagybátyja, Tasó László által kiszemelt Terdik Jánost. De nem jött be a terv, Terdiket ugyani simán verte a független Szilágyi Zoltán Tibor.
Tasó nem állta meg szó nélkül a történteket, gyorsan meg is átkozta a választókat:
„Ahogyan szavaztál, úgy bánjanak veled”
– írta.
Bűzlenek a lomkoronasétány-projektek
Megírtuk, hogy lépett az Integritás Hatóság: rendszerszintű vizsgálatot folytattak a lombkoronasétány-projekteknél. A szervezet feljelentést tett februárban ismeretlen tettes ellen, a többi közt költségvetési csalás és versenyt korlátozó megállapodás miatt.
A kiírástól a számlák benyújtásáig mindent ellenőriztek, és a folyamat minden fő állomásán súlyos, az európai uniós támogatások felhasználására vonatkozó
előírásokat sértő szabálytalanságokat találtak.
A projektek ismertek, a sajtóban sorra jelentek meg a hírek a döbbenetes alkotásokról. Volt, ami már annyira kínosra sikerült, hogy David Pressman, az Egyesült Államok nagykövete is elment megnézni a magyar korrupció leghírhedtebb jelképét.
„Meg akartam nézni a saját szemeimmel, hogy miről szólt ez a projekt.
Nyilvánvalóan a korrupció fontos téma a Magyarországgal kapcsolatos eszmecserékben”
– indokolta meg látogatásának okát a nagykövet.
Az Integritás Hatóság a vizsgálat során az alábbiakat állapította meg:
- A kedvezményezettek nagy csoportja között fennáll az összejátszás gyanúja: a pályázók nagy része két vármegyére (Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg) korlátozódva, azonos tartalmú támogatási kérelmeket nyújtott be, megegyező projektleírással, műszaki tartalommal, tervezővel és kivitelezővel, gyakorlatilag ugyanolyan összköltségvetéssel és hasonlóan jelentős mértékben túlárazva a projekteket.
- Már a pályázati kiírás is szabálytalan volt, a folyamatból pedig hiányoztak az ellenőrzési mechanizmusok, kontrollok. A kiírást a kezdeti helyes iránytól eltérve, több módosítás után végül úgy publikálták, hogy csak a pályázók egy szűk körének kedvezett.
- Az irányító hatóság nem alakított ki objektívan elbírálható értékelési keretrendszert. Gyakorlatilag nem voltak olyan tényszerűen elbírálható mérőszámok, amelyek alapján összehasonlítható lett volna a pályázatok szükségessége vagy létjogosultsága.
- Sérülhetett az egyenlő bánásmód elve is, mivel a pályázókat egyenlőtlen feltételek teljesítése elé állították például a hiánypótlási lehetőséggel, illetve annak elmaradásával.
Az Integritás Hatóság vizsgálata feltárta azt is, hogy a támogatás nyertesei a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzések során vélhetően korlátozták a versenyt.