Mi lesz ebből?
Beszámoltunk arról, hogy az Orbán-kormány legújabb terve szerint az állami tulajdonban lévő kastélyokat, kúriákat a jövőben ingyenesen tulajdonba, vagy vagyonkezelésbe adhatnák „az ingatlanok további fejlesztése és fenntartása céljából”.
Lázár János építési és közlekedési miniszter a minap a közölte, hogy a keszthelyi Fenékpuszta majorság mintegy 3 milliárd forintos felújításával lezárult a Nemzeti kastély- és várprogram, a kormány pedig a következő napokban olyan előterjesztésről tárgyal, amelyben
3 részre bontanák a történelmi épületegyüttesek hasznosítását.
Ahogy a Fenékpuszta majorság fejlesztésének átadásán mondta:
a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-re bíznák az épületegyüttesek egy részét,
amelyek későbbi hasznosítása az MNV Zrt. feladata lenne.
Az épületek egy másik részét az állam szeretné továbbra is működtetni a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. vezetésével, szervezésével – tette hozzá.
Ebbe a kategóriába tartozik a keszthelyi Festetics-kastély és a Fenékpuszta majorság, valamint a nagycenki Széchenyi-kastély, a geszti Tisza-kastély – amelyet jövő év májusában adnak át – és a fertődi Esterházy-kastély. Ezek az épületegyüttesek a nemzeti örökség és a magyar történelem szempontjából kiemelt jelentőségűek: a történelmi szerepük vagy az építészeti minőségük miatt – fogalmazott a miniszter.
A 3. résznél
a kabinet kastély-örökbefogadási programot indít
azzal, hogy
„nagy magyar vállalatoknak, az OTP-nek, a Molnak, a Richternek és más nemzetközi háttérrel is rendelkező vállalatoknak felajánlják, hogy néhány megmentésre érdemes kastélyt fogadjanak örökbe”
– tájékoztatott Lázár.
Hozzáfűzte, hogy ennek a programnak kettős a célja. Egyrészről az örökbefogadónak gondoskodnia kell arról, hogy minden magyar ember hozzáférjen ezekhez az épületekhez, másrészt az örökbefogadó felelőssége, hogy „nevelgesse ezeket az épületeket, vagyis
az eredményéből és a profitból jelentős összegek elköltésére„ biztosít a kormány lehetőséget
– magyarázta a tárcavezető.
„Ezeket a magyar, általunk is sikeressé tett vállalatokat arra biztatjuk, hogy a profitot ne csak osztalék formájában juttassák a részvényeseknek, hanem a köz javára vállaljanak felelősséget ezen régi épületek sorsát illetően. Ez tulajdonképpen a nemzeti kastély- és várprogram folytatása”
– mondta a politikus.
Lázár szót ejtett arról is, hogy Keszthely és térsége a magyar turisztikában különleges szerepet foglal el, és a kormány azt szeretné, hogy a város turistákkal és nélkülük is élhető legyen.
E cél eléréséért a Magyar Turisztikai Ügynökség Keszthely és Hévíz fejlesztését kiemelt célként kezeli és újabb nagyberuházásokat tervez – közölte, megjegyezve, hogy a kormány szeretné 2024-ben újraindítani a 76-os út kétszer két sávos autópályává bővítését mintegy 400 milliárd forintból Zalaegerszeg és az M7-es autópálya között. Meglátása szerint ez az ország egyik legnagyobb közlekedési beruházása lehet.
A kormány tervével kapcsolatban Kálmán Olga, az árnyékkormány szóvivője korábban rámutatott:
„felháborító, hogy miközben az orbáni infláció okozta áremelések napról napra jobban sújtják a magyarokat,
a fideszes oligarchák kastélyokkal urizálnak.
Magánrepülőkkel utazgatnak, homárt esznek a tengerparton, luxusórát, luxustáskát hordanak, rénszarvasra vadásznak a lopott közpénzből,
most kastélyokat kapnak ingyen”.
(MTI/Nyugati Fény)
Kapcsolódó cikk:
https://nyugatifeny.hu/2023/07/06/kalman-olga-lazar-janos-kastelyok-video