Erős kijelentéseket fogalmazott meg.
Cser-Palkovics András fideszes polgármester hétfőn arról írt Facebook-oldalán, hogy az energiaszolgáltatók már nem is nagyon jelentkeznek az áramra, gázra kiírt közbeszerzéseikre, ha van is ajánlatuk, az az eddigi ár tízszerese. Szerinte ezt helyi szinten nem lehet orvosolni. Minderről korábban mi is beszámoltunk.
Székesfehérvár fideszes polgármestere a Válasz Online podcast műsorában azt mondja, országos visszhangot kapott „kiszólásai” miatt soha nem kapott komoly bírálatot pártjától.
„Azon kívül, hogy az Origo soha nem idéz, más következményeit nem nagyon láttam ennek – ezt viszont kibírom. 2010-ben, amikor Székesfehérvár polgármesterének választottak,
a városra tettem esküt és nem a Fideszre”.
Cser-Palkovics most arra akarta felhívni a figyelmet, hogy már nem is kapnak ajánlatot áramra, gázra. Ez nem csak fehérvári, nem is csak magyar településeket érintő jelenség.
„A közszolgáltatások esetében ilyenkor létezik a végső menedékes szituáció: a szolgáltatóknak mindenképpen biztosítani kell energiát napi áron – nyilván nagyon drágán – megfelelő mennyiségű áramot vagy gázt”
— mondta.
A polgármester úgy látja ezen a mostani, veszélyhelyzetre vonatkozó szabályozás némileg változtatott, nem egyértelmű a jogi helyzet. Ők úgy értelmezik, napi áron ebben az esetben is lesz áram, gáz,
„de nagy a bizonytalanság, ráadásul aranyáron történhet a beszerzés, ami nem tud tartós lenni”.
Elmondta, mivel közpénzből gazdálkodnak, jogilag sem engedhetik meg maguknak, hogy ne közbeszerzésen próbáljanak energiát szerezni.
„Tavaly mintegy 300 millió forintba került náluk a közvilágítás működtetése, ami idén már közelíti a 700 milliót, jövőre pedig meghaladhatja az 1,6 milliárdot” — sorolta a példákat az áremelkedésre a fideszes polgármester.
„A 2021-es uszodai áramköltség mintegy 30 millió forint volt; ez jelenlegi árakon jövőre a 330 millió forintot is elérheti. (…) Muszáj lesz súlyozni”
— fogalmazott.
Elmondta, ha súlyozni kell, ha arról kell dönteni, hogy egy óvodát kell gázzal ellátni és fizetni érte, vagy egy sportcsarnokot vagy stadiont, akkor egyértelműen az óvoda mellett foglalnak majd állást. Ezért meg is keresi a városhoz kötődő látvány- és csapatsportágak szövetségeit azzal, hogy felhívja arra a figyelmüket, nem látják biztosítottnak, hogy ezek a sportlétesítmények télen működni tudjanak.
„Nem kell január végén labdarúgó mérkőzéseket tartani – el lehet azt kezdeni március elején is”
— értékelte Cser-Palkovics András.
(24.hu)